петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Висока цена похлепе „магова“ са Волстрита

Џозеф Стиглиц   
недеља, 18. октобар 2009.

За разлику од Нобеловца Нормана Борлауга, „магови“ с Волстрита су, својим поступцима, довели свет на ивицу пропасти. Они су тврдили да је потребно да добију велике своте новца као стимуланс за рад.

 
Економска политика

Шта се десило са радном етиком?

Стивен Маланга   
среда, 14. октобар 2009.

Наша национална дискусија о томе како поправити капитализам ограничава се на оне који мисле да ће више владиног ангажовања решити проблем. Мало ко се запитао да ли можемо оживети грађанске врлине које су 300 година одржавале нашу економију.

 
Економска политика

Срећан рођендан, драги „Фијате”

Ненад Поповић   
четвртак, 24. септембар 2009.

Шта ту има да се слави? То што сада имамо исти производ, само под другим именом и од увозних делова? Можда славимо то што је 20.000 коопераната ,,Заставе” остало без посла, док кооперанти ,,Фијата” раде пуном паром? За ,,Заставу” и Србију нема баш пуно разлога за славље. 

 
Економска политика

Народна банка Србије као експозитура интернационалних банкара

Младен Бањац   
уторак, 01. септембар 2009.

Онај ко руководи државом и фискалном политиком, мора исто тако имати у својим рукама и контролу над емисијом новца и уопште монетарном политиком, јер она је алфа и омега привредног развоја. 

 
Економска политика

Оживети економски интервенционизам?

Драгољуб Каурин   
среда, 26. август 2009.

Србија је потпуно зависна од кредита и финансијске помоћи ММФ-а и Светске банке, те стога приступа својеврсној акробатици у испуњавању захтева. Jедина будућност је у оживљавању државне контроле тржишта и неке врсте економског национализма.

 
Економска политика

Да ли jе БРИК нови мотор светске економије?

Милан Пурић   
среда, 19. август 2009.

И док се у свету водe полемике који је од путева опоравка светске привреде најбољи: јапански умрежени капитализам, евро дириговани капитализам или државни интервенционистички амерички капитализам, Кинези доказују да jе њихов социјалистички капитализам најбољи.

 
Економска политика

"Национализација" Металс Банке?

Душан Ковачев   
понедељак, 17. август 2009.

АП Војводина је, дакле, суштински, национализовала најмоћнију финансијску установу Војводине. Овим је новосадски централизам, уз помоћ и сарадњу стручног кадра Г17, приграбио установу коју су стварале најуспешније фирме и привредници Војводине.

 
Економска политика

Економија ЕУ, пет година уназад

Иван Радак   
петак, 07. август 2009.

Статистика указује да су велике користи од учлањења имале нове чланице, али оно што остаје велики проблем унутар ЕУ јесте неједнакост у развоју, ценовне разлике и пореска оптерећења, као и веома неуједначен стандард живота њених грађана.

 
Економска политика

САД – Реформа здравственог система

Душка Анастасијевић   
петак, 31. јул 2009.

Преко 47 милиона Американаца нема никакво здравствено осигурање. Број оних који не могу да га приуште порастао је за близу 20 одсто у последњих седам година и наставља да расте. Процењује се да свакога дана 14.000 људи остаје без здравственог осигурања.

 
Економска политика

Mеђународна финансијска тржишта – анализа неких узрока кризе

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
уторак, 28. јул 2009.

Намеће се потреба изградње новог мултивалутног светског монетарног система, у којем ће свака национална валута учествовати у складу са економском снагом земље која је ту валуту емитовала.

 
Економска политика

Заблуда о 800 милијарди долара

Даниjел Грос   
четвртак, 15. октобар 2009.

Обамина администрација верује да стимуланс делује. Могуће је да је то деловање у ствари разлика између пораста и смањења током тек завршеног квартала. А влада још увек има око 75% од оних 787 милијарди које су добијене за трошење током следећих двеју година.

 
Економска политика

Двовалутна шизофренија

Небојша Катић   
уторак, 29. септембар 2009.

Куповна моћ евра је преполовљена, чиме је преполовљена и реална вредност улога. Штедња у еврима није заштитила грађане од високе домаће инфлације.Србија је тек на почетку озбиљне дужничке кризе, и паничне реакције девизних штедиша могле би се поновити.

 
Економска политика

„Европско“ задуживање Србије

Дејан Мировић   
уторак, 15. септембар 2009.

Вредност кредита ЕИБ је 250 милиона евра. Ако се детаљније анализирају одредбе кредита, долази се до закључка да је он, у суштини, намењен западним банкама које раде на територији Србије и наплаћују огромне камате српским грађанима и предузећима.

 
Економска политика

Неподношљива лакоћа здравствене солидарности

Зорица Д. Марковић   
субота, 29. август 2009.

Колико домаћих осигураника није добило благовремено терапију, што је за лечење малигних болести најважније, јер су били на незаконитој, комерцијализованој листи чекања и због тога преминули? Ко ће породицама надокнадити губитак најближих?

 
Економска политика

Управљање НИС-ом и бесплатна подела акција

Ружица Мрдаковић-Цветковић и Драган Михајловић   
понедељак, 24. август 2009.

Ових дана читамо у новинама да ће грађани добити акције НИС-а у вредности од по 25 евра. Испуњење предизборних обећања или предизборна превара. А можда су грађани криви? Зашто се пријавило њих пет милиона?

 
Економска политика

Раст ПДВ није катастрофа

Бошко Мијатовић   
уторак, 18. август 2009.

Страх Владе од повећања ПДВ је нереалан. То је једнократна мера која дође и прође, људи се брзо навикну на скок цена који носи раст ПДВ, тим пре што код нас већ постоји инфлација. За плате ће да скочи и народ и медији и опозиција и отпор ће бити много већи него за повећање ПДВ.

 
Економска политика

Узроци текуће глобалне финансијске кризе

Огњен Радоњић   
недеља, 16. август 2009.

У потрази за стално растућим профитима, похлепни новчани рентијери су креирали варијанте фиктивних дужничких финансијских инструмената и створили илузију да су егзотични производи маштовитих финансијских мађионичара сигурни.

 
Економска политика

Рударство Србије – развојна шанса или камен око врата

Драган Костић   
уторак, 04. август 2009.

Довољно је погледати листе највећих светских произвођача појединих метала и неметаличних сировина и уверити се да на њима и даље доминирају најразвијеније земље света. Ниједна од њих није се одрекла рударства, нити јој тако нешто пада на памет.

 
Економска политика

Нови казино глобалних банкара

Тања Вујић   
петак, 31. јул 2009.

Вашингтон је кренуо у спасавање банкарског система, а да га није реформисао. Баш зато ће врло вероватно доћи до нове кризе. Током ранијих криза, инвестициони банкари коцкали су се новцем својих клијената. Овог пута домогли су се највећег новца који свет може да понуди: пара пореских обвезника.

 
Економска политика

Да ли је дошло време за укидање Закона о приватизацији?

Милан Пурић   
понедељак, 13. јул 2009.

Питање које желим да поставим односи се на право друштва, а поготово најтеже погођених,  да покрену иницијативу о укидању штетног и друштвено опасног Закона о приватизацији и довођењу стања у друштвено прихватљиве оквире.

 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 21 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер