среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Економске мере Владе – Ко, како и коме помаже?

Дејан Миљковић   
понедељак, 09. фебруар 2009.

Дакле, хајде да видимо одговоре на постављена питања! Прво, ко помаже овде? Влада? НЕ! Пословне банке? Па, нису пословне банке алтруистичке организације па да дају паре привреди Србије зато што је воле. Пословне банке су увек вођене остваривањем профита.

 
Економска политика

Пропаст капитализма?

Имануел Волерстин   
петак, 06. фебруар 2009.

Финансијска криза која је захватила свет многе је навела да преиспитају неолибералне поставке политике америчке владе. Социолог и теоретичар светских система Имануел Волерстин говори о парадигми промене у глобалном размишљању о економској политици и о будућности капитализма.

 

 
Економска политика

Како ће се примена Прелазног споразума са ЕУ одразити на Србију?

Дејан Мировић   
петак, 30. јануар 2009.

Према изјави министра финансија, Диане Драгутиновић, Србија губи око 23 милијарде динара, или по курсу Народне банке Србије из тог периода, то је око 267 милиона евра.

 
Економска политика

Eкономска политика Србије зауставља процес приватизације

Богдан Петровић   
четвртак, 29. јануар 2009.

Поред сталног одлагања почетка приватизације и реструктурирања јавног сектора, присутно је и одлагање приватизације преосталих друштвених предузећа, па чак инверзан процес добија на замаху.

 
Економска политика

Тежак пут до опоравка

Џозеф Стиглиц   
понедељак, 26. јануар 2009.

Није изненађујуће да они, који су помогли да се створе проблеми и нису видели да се приближава несрећа, нису обавили мајсторски посао у решавању тих проблема. Динамика пада је покренута и ствари ће се погоршавати пре него што се поправе.

 
Економска политика

Директна штета од 150 милиона долара

Бранко Павловић   
субота, 24. јануар 2009.
Нама, грађанима Србије, веома се исплати да господину Динкићу понудимо отпремнину од 50.000.000 USD само да нас више не модернизује, не убрзава у светлим интеграцијама и да нам не објашњава како би све било много горе само када не би било његовог прегалаштва.
 
Економска политика

Државни капитализам или социјализам

Драгана Перић   
петак, 23. јануар 2009.

Сведоци смо највеће национализације у историји света. Да ли је, дакле, овде реч о финансијском слому, слому неолибералне теорије и политике? Или, скидање прашине са Марксових дела упућује на слом капитализма “лично”?

 
Економска политика

БРИК у 2009.

Милан Пурић   
понедељак, 19. јануар 2009.

Односи унутар БРИК-а у 2009, развијаће се у сагласности са чињеницом да је спој две најмногољудније земље и две земље са највише природних ресурса, готово идеална комбинација огромних нарастајућих тржишта и технолошки експанзивних економија.

 
Економска политика

Глобална економска криза и Србија

Никола Турајлић   
четвртак, 15. јануар 2009.

Изјаве премијера и чланова владе да глобална економска криза неће уопште или значајније утицати на привреду Србије, па чак да представља њену шансу, говоре о томе да истом управљају особе које нису у стању проценити догађања у свету.

 
Економска политика

Велика очекивања

Јелена Обрадовић   
среда, 14. јануар 2009.

Упућен на искључиве услуге „Железница Србије“, грађанин места К се суочава са ситуацијама на граници могућег, а вишегодишње исцрпљујуће искуство неминовно га подстиче да се замисли над феноменом личне одговорности.

 
Економска политика

Принчеви Вол стрита згрнули богатство и оставили хаос

Син Минг Шо   
субота, 07. фебруар 2009.

Принчеви Вол стрита су били паметнији: они су згрнули богатство, док смо ми остали суочени са хаосом који су оставили. Бернард Медоф, из „нижег“ Њујорка, завршио је иза решетака, што се неће догодити ниједном од титана Вол стрита.

 
Економска политика

Да ли су врата опасним заразама широм отворена?

Зорица Д. Марковић   
четвртак, 05. фебруар 2009.

Нови власници ветеринарских станица, међу којима, нажалост, најмање има ветеринара, унели су у ову службу прави хаос. Стручњаке нико ништа не пита, стандарди се не уважавају, у едукацију се слабо улаже. Ветеринари се питају где су завршиле паре од приватизације.

 
Економска политика

Капитализам без турбопогона

Борис Јашовић   
четвртак, 29. јануар 2009.

Док су се Реган и Тачерова бавили демонтирањем тзв. социјалног капитализма, Саркози и Меркелова се данас баве демонтирањем неолибералног капитализма који се појавио са успоном нове деснице током осамдесетих.

 
Економска политика

Енергетски ресурси и увозна зависност Србије – случај гас

Ружица Мрдаковић-Цветковић и Драган Михајловић   
понедељак, 26. јануар 2009.

Руска Федерација је најзначајнији спољнотрговински партнер Србије и уједно и најзначајнији снабдевач Србије природним гасом.   Домаћи потенцијали су овим ресурсом у Србији оскудни.

 
Економска политика

Питер Шиф: Предвиђања човека који је предвидео кризу

Брајан О Киф   
понедељак, 26. јануар 2009.

Шиф најављује гадан мамурлук после ове забаве. Долази вишегодишња рецесија која ће се одликовати вртоглавом инфлацијом, констатним слабљењем долара, скоком цена робе, стрмоглавим падом америчких берзанских индекса.

 
Економска политика

Пацијенти као гладијатори: контроверзе финансијских токова у домаћем здравству

Зорица Д. Марковић   
субота, 24. јануар 2009.

Снаћи се у том метежу од разних облика здравствених установа, услуга, стандардних, нестандардних, на шта имате а на шта немате право – за пацијенте постаје права гладијаторска дисциплина.

 
Економска политика

Светска економска криза као алиби

Јован Б. Душанић   
уторак, 20. јануар 2009.
У ситуацији када већина наших грађана са зебњом очекује додатне економске потешкоће са којима се земља већ суочава, то као да најмање брине српску управљачку елити, пре свега, владине економске реформаторе.
 
Економска политика

Нови кредитни аранжман Србије са ММФ-ом

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 19. јануар 2009.

И овај аранжман, као и сви други кредити ММФ, реализује се под условима које Фонд намеће у оквиру договореног програма. Мере су у овом случају: рестриктивна фискална политика и свођење буџетског дефицита на 1,75% БДП-а, као и ограничавање раста пензија и плата.

 
Економска политика

Не дирајте тржиште

Вацлав Клаус   
среда, 14. јануар 2009.

Значајан пораст финансијског надзора само ће продужити рецесију. Раст у глобалној економији пада огромном брзином; банке су престале да дају кредите, а поверење се смањило. Радикална промена финансијског законодавства усред рецесије је контрапродуктивна. 

 
Економска политика

Драма није сасвим иста, али је драма

Момчило Пантелић   
уторак, 13. јануар 2009.
Стручњаци махом предвиђају да 2009. неће бити реприза финансијског слома 1929, али публика памти да већина експерата није предвиђала ни садашњи финансијски лом, такође зачет у САД.
 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 27 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер