петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Економска политика
Економска политика
Економска политика

Светска финансијска криза и распад СФРЈ

Милорад Илић   
уторак, 07. април 2009.
Постоје разноразне теорије о распаду Југославије и понашању САД у том сукобу. Шта представљају све ове теорије наспрам ефеката које има појава и развој евра на америчку моћ?
 
Економска политика

Вол Стрит и Сити против Еврозоне и евра

Борислав Ђаковић   
субота, 04. април 2009.
У подривању еврозоне и евра су се у заједничком послу нашле велике америчке инвестиционе банке, хеџ и сл. фондови, британски и амерички медији, америчке агенције за кредитни рејтинг и разноразни стручњаци, па чак и нобеловци.
 
Економска политика

Ја, Борис

Бранко Павловић   
среда, 01. април 2009.
Ја, Борис Тадић, одговоран сам за покушај да се радницима противзаконито спрече судске наплате неисплаћених плата. Ја, Борис Тадић, одговоран сам за покушај наплате наводног десетогодишњег дуга за комуналије од грађана Србије. Ја, Борис Тадић, одговоран сам за покушај Владе да додатно опорезује грађане.
 
Економска политика

Нови концепт за превазилажење економске кризе у Србији

Дејан Миљковић   
понедељак, 30. март 2009.

Овај концепт не гарантује вам да ћете ићи у иностранство на летовање, нити да ћете куповати стране аутомобиле. Овај концепт вам гарантује три оброка дневно, гарантује вам да ћете моћи да платите своје рачуне.

 
Економска политика

Девалвирани премијер девалвиране Владе

Борислав Ђаковић   
петак, 27. март 2009.
Гордон Браун је као канцелар и неизабрани премијер успео у потпуности да упропасти британску економију и коначно му је неко јавно то сасуо у лице и то само у три минуте, што многи нису у стању сатима да учине, и још да поред потпуне медијске блокаде постане апсолутни хит.
 
Економска политика

Читање будућности – из токова новца

Бранко Павловић   
четвртак, 26. март 2009.

С једне стране, немогућност владајуће гарнитуре да на западу обезбеди паре, а с друге, деценијски геополитички интерес Русије у погледу Балкана, представља прилику за нас. Евентуална реализација оваковог аранжмана захтевала би значајно прекомпоновање Владе.

 
Економска политика

Обама је превише опрезан

Пол Кругман   
среда, 25. март 2009.
Обама личи на Рузвелта, који није решио депресију, али се видело да предузима мере да би се изашло из кризе, и то му је донело изборну победу. Проблем је у томе што је влада Обаме исувише опрезна, чак и када је смелија него обично, и даље је исувише опрезна због димензија кризе.
 
Економска политика

Судбину долара решиће Кина

Андреј Кобјаков   
понедељак, 23. март 2009.
Мислим да ће долар морати да падне до 2015. године. Већ би се то десило да је Кина спремна да преузме лидерство. Сада судбину америчког долара не решавају Американци него Кинези. Долар ће тако изгубити позицију једине светске валуте, а повећаваће се зона евра.
 
Економска политика

ММФ-ова медицина

Дејан Миљковић   
понедељак, 23. март 2009.

Задуживањем се обезбеђују финансијска средства која би српска привреда требало да даје буџету, а како ће привреда све мање да пуни буџет, биће нам потребно све више финансијских средстава од међународних поверилаца.  Предвиђам да ће врло брзо економска криза прећи у социјалну.      

 
Економска политика

Правда за „Шинвоз“

Младен Ђорђевић   
четвртак, 19. март 2009.
У случају зрењанинског „Шинвоза“, криминалне радње које су довеле до стечаја не само да нису санкционисане, већ су награђене, а власник дела капитала, за кога се тврди да је фабрику намерно отерао у стечај, недавно је постао власник целог предузећа.
 
Економска политика

Одговор на критике

Дејан Миљковић   
недеља, 05. април 2009.

Констатујем да није тачно а ни коректно одређену појединачну меру, попут замрзавање цена, политички повезивати са одређеним друштвено-политичким системом – мислим превасходно на социјализам и комунизам. Америка је од 70-тих година прошлог века неколико пута замрзавала цене.

 
Економска политика

Светски капитализам на великом раскршћу

Александар Радовић   
петак, 03. април 2009.

Да би капитализам опстао неопходна је велика промена: плате најамника ће морати бити веће, а профити капиталиста много мањи. У супротном, мучни страх, бес који расте и осећај дубоке неправде воде хаосу и – слому.

 
Економска политика

Будућност евра

Зоран Милошевић   
уторак, 31. март 2009.
Солидарност која потиче из осећаја националне повезаности и која означава консензус сваке пореске уније на нивоу целе Европе не постоји. То је структурни разлог због кога ће евро производити сукобе и спорове између различитих чланица ЕУ. Због тога евро не може да преживи.
 
Економска политика

Прави новац је некредитни новац

Младен Бањац   
субота, 28. март 2009.
Оно на чему људи треба да инсистирају и да „притисну“ одговорне на власти јесте да емитовање новца пређе из руку приватних банака у окриље државе, а у систем да се пушта здрав, некредитни новац и то најпре буџетским корисницима, јер је проблем у тражњи, а не у понуди.
 
Економска политика

Више од рецесије

Млађен Ковачевић   
петак, 27. март 2009.

Србији прети слом какав су доживели Мексико, земље југоисточне Азије и Русије, Аргентина. Коришћењем нових кредита добијених од ММФ-а, као и од других кредитора и евентуално рефинансирањем дела врло високих спољних дугова предузећа, тај ће се слом само одложити.

 
Економска политика

Мали акционари - велики губитници

Драган Костић   
четвртак, 26. март 2009.

Добра процена вредности оних компанија које никада нису ни излазиле на берзу, представља врхунско умеће и у свету и код нас. Проблем је што се закључци доносе пре икакве процене и што се те процене морају наручити на сопствену иницијативу и платити из сопственог џепа.

 
Економска политика

Да ли подела власти у Србији значи да нико никога не слуша?

Ненад Дукић   
уторак, 24. март 2009.
Не могу се суђења, која би требало да се заврше у хитном поступку, а тичу се радних односа, прекидати и после неког периода настављати. То је противно Закону о радним односима.  
 
Економска политика

Кочничари

Бранко Павловић   
понедељак, 23. март 2009.

Много је тога спорног у овом ставу Министарства за економију и регионални развој. Прво, како се може очекивати од радника којима нису исплаћиване плате да сносе терет економске кризе? Њима се мора, апсолутно мора, омогућити да наплате своја потраживања (у економском смислу, правно је то недвосмислено).

 
Економска политика

ЕУ утопија

Никола Турајлић   
четвртак, 19. март 2009.
Фондови ЕУ се формирају према потребама развијених чланица и неразвијене земље често нису у могућности да искористе одобрена средства. Највећу корист од привлачења инвеститора су имале нове чланице с тим да су великим инвеститорима даване субвенције које су се писале са осам нула.
 
Економска политика

Шта би се све уштедело непримењивањем једностраног Прелазног споразума са ЕУ

Дејан Мировић   
понедељак, 16. март 2009.
Тадић се чак није усудио ни да каже да велике компаније монополиста (као што је Делта) не треба да добијају кредите и субвенције од државе. Он је оштрицу своје критике уперио према незаштићени малим и средњим фирмама.
 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 25 од 35
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер