понедељак, 26. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике
Рубрике
Културна политика

„Женска развратничка култура”

Владислав Ђорђевић   
субота, 21. јул 2012.

Не могу се само поп-певачице оптужити за распиривање „женске развратничке културе”. Телевизијске серије, филмови, позоришне представе и литература такође пропагирају „женску развратничку културу”.

 
Савремени свет

Ердоганово посртање, или "економски рат за независност Турске"

Никола Танасић   
понедељак, 27. децембар 2021.

Питање је само колико Ердоганове султанске амбиције представљају аутентичан израз политичке воље грађана. Јер као што смо рекли, стогодишњица Револуције је иза ћошка, а Ататурк није гледао благонаклоно на султане

 
Коментар дана

"Дан заставе" на идентичан начин прослављен у Албанији, на Косову, Прешеву и Бујановцу - више се и не крије да је уједињење циљ

"Отаџбина"   
субота, 02. децембар 2017.

Српска Влада улаже силну енергију у изградњу пута Ниш-Драч да би Албанији отворила прозор у свет. Знанични Београд својим индолентним држањем постаје саучесник у стварању Велике Албаније. Српска академија наука и уметности штампа брошуре и уџбенике у којима стоји да су Албанци потомци Илира којима су Срби отели земљу па је нормална ствар да им се та територија данас врати

 
Културна политика

О психолозима у политици

Златко Богатиновски   
недеља, 08. јул 2012.

Деведесетих година прошлог века, уз вишестраначки живот долази и нова генерација психолога који се ангажују у политици као опозиционари. Неки оснивају или учествују у оснивању нових странака. Неки су само чланови странака, с нижим или вишим партијским функцијама. Неки или неке биће на државним функцијама.

 
Савремени свет

Тридесет година без Совјетског Савеза – нестао је са географске карте, али не из сећања!

Ђорђе Милошевић   
субота, 25. децембар 2021.

Савез Совјетских Социјалистичких Република, као држава, пре тридесет година нестао је са географске карте Европе и света. Остао је да живи у сећању великог броја градјана Русије и других бивших совјетских република.

 
Коментар дана

Наставак економске колонијализације – рудници на дневном реду

Данијела Ружичић   
уторак, 28. новембар 2017.

Ресурси борског и мајданпечког рударства су неисцрпни јер досад није искори­шћена ни њихова половина. Оверене геолошке рудне резерве износе око 1,38 милијарди тона руде и садрже око 5,1 милион тона бакра, 202 тоне злата и 1.477 тона сребра.

 
Културна политика

"Кока-Кола социјализам" и американизацијa Србије

Маринко М. Вучинић   
уторак, 17. јул 2012.

То је само један поглед историчарке која жели да уопшти лични доживљај америчког сна, стварајући једнострану и површну слику поменутог раздобља југословенског друштва, које се споро ослобађало идеолошког наслеђа државног социјализма.

 
Савремени свет

Трећи светски рат је већ почео - циљ им је да униште православље

Леонид Решетњиков   
среда, 17. новембар 2021.

Србија се налази у најтежој ситуацији, јер је, поред Русије, једина од свих православних држава која покушава да сачува своју традиционалну позицију и идентитет. Сви остали су издали и предали се. Подигли су руке. Остали су само Русија и Србија

 
Коментар дана

„Мали Алек“, избори и дозвола „Великог Брата“

Ђорђе Вукадиновић   
понедељак, 20. новембар 2017.

 Зато су избори одложени – до даљњег. То јест, док Вучић не види јасније шта му се дешава са рејтингом у Београду и док неким новим, „аутоколонијалним“ и издајничким потезима које ће повући у међувремену „Мали Алек“, евентуално, ипак не искамчи дозволу за изборе од „Великог Брата“.

 
Културна политика

Јунак нашег доба

Никола Маловић   
уторак, 26. јун 2012.

Нама треба Јунак нашег доба. Онај ко би јасно казао истину да, иако дно не постоји, не постоји ни шанса да нас без борбе, споје с онима с којима, о ужаса (!), цивилизацијски јесмо. На најнижој европској љествици.

 
Економска политика

Јеретичка питања о инертности и сервилности

Јован Б. Душанић   
четвртак, 13. јануар 2011.

Због чињенице да се ЕУ већ годинама не успева да избори са глобалном кризом, поставља се логично питање: да ли ће ЕУ уопште постојати кроз једну деценију, а ако и опстане, колико ће се она разликовати од ЕУ којој смо тежили и којој смо се безалтернативно упутили?

   
Преносимо

Сви су хтели да продају Телеком

Милош Обрадовић   
уторак, 29. јул 2014.

Приватизациони саветник била је америчка инвестициона Сити банка. Вредност целог Телекома процењена је на 2,43 милијарде евра. Заинтересованост за учешће на тендеру показали су Телеком Аустрије, египатски Ораском, Франс телеком и Дојче телеком.

 
Економска политика

Србија и Међународни монетарни фонд

Ружица Мрдаковић-Цветковић   
понедељак, 10. јануар 2011.

Развијене земље "заборављају" како, чиме и колико дуго су браниле развој своје економије од конкуренције других земаља. Када су постале моћне и развијене оспоравају неразвијеним земљама право да бране своју привреду и свој развој.

 
Политички живот

Уместо националног фронта против епидемије имамо крваве фронтове на друштвеним мрежама и контрадикторне потезе власти

Бранко М. Жујовић   
субота, 23. октобар 2021.

Крајње је време да лекари подигну глас струке, отресу дневнополитички баласт са својих леђа и да нам саопште шта се заиста дешава

 
Преносимо

Реконструкција полицијско-политичког подземља

Милан Динић   
среда, 02. јул 2014.

Једно од поглавља о политичком подземљу и његовом функционисању свакако би морало да буде посвећено дешавањима у српској полицији. Догађај који ће обележити то поглавље свакако јесте конференција за новинаре од 20. јуна ове године, а на којој је председник Владе саопштио да је донета одлука да начелници пет управа у МУП буду смењени.

 
Економска политика

Вашингтонски консензус и деиндустријализација источне и југоисточне Европе

Рајко Буквић   
петак, 07. јануар 2011.
Кључно питање је може ли се сломити логика савременог капитализма. При томе, није реч само о томе да ли постоје одговарајући програми, већ је да ли постоје друштвене снаге које би биле способне да то изведу.
 
Политички живот

Београд је разаран много пута, али никад нико није на такав начин развалио Београд као ова власт. Оваква власт – баш као и оваква опозиција – мера су наше стварности

Срђан Шкоро   
недеља, 17. октобар 2021.

Ми морамо прво да кренемо од себе, од народа. Да видимо шта смо то ми. О Вучићу и о овима, о свему, можемо да причамо дан и ноћ, толико је тога речено, толико је тога све више, свакоме ко хоће, јасно. Кључни је проблем шта је то са нама са ове друге стране. Шта је наш проблем? Ко смо ми? Да ли је могуће да можемо да ово све трпимо? И да се правимо да се ништа не дешава?

 
Преносимо

Погром у Одеси

Милан Милошевић   
петак, 16. мај 2014.

Председник самоопроглашене Одеске Републике Валериј Кауров испричао је за руску РТ да су бандеровци ометали гашење пожара и викали: "Руские горите!" (На неким снимцима тај узвик гласи "Горите Москали!" или у неким листовима "Москал, копај свој гроб!").

 
Економска политика

Пет принципа за смањење дефицита који је изнедрила Велика рецесија

Џозеф Штиглиц   
петак, 07. јануар 2011.

Технички, смањење дефицита је једноставно - или "стегнути каиш" или повећати порезе. Повећање пореза од 5 одсто донело би приход од најмање билион долара у наредној деценији. С друге стране, расходи војне индустрије остаће готово „нетакнути“

 
<< Прва < Претходна 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 Следећа > Последња >>

Страна 119 од 443

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер