петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Молитвени доручак за „оружане снаге Косова“
Политички живот

Молитвени доручак за „оружане снаге Косова“

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
уторак, 03. фебруар 2015.

„Заменик премијера Косова“ Хашим Тачи и „министар за европске интеграције“ Беким Ћолаку су од подсекретара Пентагона Евелин Фаркаш добили дозволу за трансформацију „безбедносних снага Косова“ у оружане снаге.[1] У саопштењу које је издато поводом ове одлуке америчког Пентагона наводи се да су досадашњи кораци ка трансформацији безбедносних снага у оружане снаге утрли пут Косова у чланству Партнерство за мир, а касније и у НАТО. У четвртак, Хашим Тачи ће присуствовати и молитвеном доручку и том приликом ће се састати са бројним америчким званичницима.

Поставља се питање, које је сасвим природно с обзиром на то да је министар Дачић већ једном присуствовао доручку, ко ће од наших политичара из државног врха такође присуствовати молитвеном доручку. Свакако само присуство државника Србије на истом догађају коме присуствује и Тачи даје легитимитет америчкој одлуци да Косово формира сопствену војску и да, импликација је логична, консеквентно приступи НАТО пакту као пуноправна чланица. Стварање војске Косова само по себи представља најкрупнији корак ка пуној независности јужне српске покрајине од Србије, а будуће чланство у НАТО биће само завршни корак у коначном отцепљењу Приштине.

Чланство Косова у НАТО пакту укуцаће и последњи ексер у ковчег српског суверенитета и интегритета на КиМ. Наравно, индикативно је да се то ради под пуним патронатом САД и њених оружаних снага, које су и директно учествовале у агресији на Србију заједно са европским чланицама НАТО.

Проблем је у томе што актуелна власт у Србији директно сарађује са непријатељима српске државе и српског народа. Премијер Вучић је недавно изјавио да Србија не мора да бира између Русије и Европе јер је она то већ изабрала и да се Србија већ налази на „европском путу“. Као прво, нико није питао народ Србије да ли жели да буде на том путу него је Вучић то самоиницијативно закључио. Као друго, уколико пођемо том логиком онда нам не преостаје ништа друго осим да чекамо да ће исто тако Србија „изабрати“ да буде чланица НАТО пакта.

Све ово је веома познато јер је народ Србије упознат са издајничком политиком актуелне власти, али није познато како ће власт да пред народом сачува и оно мало достојанства што јој је преостало када Косово добије своју војску. Није познато како ће Србија тада сачувати свој суверенитет и интегритет на Косову. Сви политичари у Србији говоре о очувању КиМ у оквиру државних граница, председник Николић чак има план за коначно решење косовског питања са којим шира јавност још није упозната, али са тренутном политиком везивања баш за оне земље које се залажу за самосталност самопроглашене тзв. републике Косово долазимо до парадоксалне и апсурдне ситуације.

Наиме, како они који воде Србију замишљају да сачувају Косово ако хрле као мува без главе ка оним државама које су на првом месту и омогућиле самопроглашење независности и признале независно Косово? Очигледно је да је једина логичка импликација овакве политике само пуко заваравање и заблуђивање српског народа. Уместо да Србија заиста ради на јачању своје економије, оружаних снага и међудржавног угледа она улази у контрапродуктивне реформе, које ће је само још више унизити и довести до просјачког штапа.

Данас је стање у Србији много горе него што је било под санкцијама и под Милошевићем. Млади, високообразовани људи у Србији желе што пре да напусте земљу у којој не виде никакву перспективу а и како би када је социјална политика коју води актуелна власт можда и најгора у историји Србије. Уместо да се отварају, радна места у Србији се затварају, док све више људи бива гурнуто на ивицу егзистенције. У данашњој Србији невладине организације које служе понизно Западу заправо воде главну реч. Оне неосновано оптужују Србе због наводних ратних злочина. Њихова жртва је тренутно начелник генералштаба Војске Србије генерал Диковић.

Уместо да се окренемо Руској Федерацији која је од самог почетка подржавала српске интересе на КиМ, ми бирамо власт која без преседана продаје Косово будзашто! Уместо да се угледамо на Грке који су рекли не уценама ЕУ, Срби желе у Европску унију која пролази кроз највеће проблеме у својој историји. Званична Србија није ни реаговала на вест да ће Косово формирати своју сопствену армију. У међувремену, што је најгоре, српска власт се према Војсци Србије односи као према некоме ко је само сметња. Уместо да војска набави преко Русије ново наоружање, а пре свега нова средства РВ и ПВО, Србија се везује за ММФ који не жели да одобри било какве кредите за набавку новог оружја. Посматрајмо мало будућност у њеним најцрњим аспектима.

Наталитет у Србији је пао испод нивоа просте репродукције становништва, сви млади људи који су могли да побегну из Србије учинили су то главом без обзира, радници просе по улицама, пољопривреда и фармери су уништени, продало се све што се могло продати, војска у најгорем могућем стању покушава да сачува неутралност. Међутим, због јачања армије државе Косово која има подршку оружаних снага САД, војска Србије више није у стању да се носи са безбедносним ризицима и полако Косово шири своју интересну сферу...Јасно је да нас садашњи курс власти води управо у овакво стање али ко је спреман и да живи и подиже породицу у једној таквој земљи без праве будућности?


 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер