уторак, 12. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > САД и Израел сложно против Ирана
Савремени свет

САД и Израел сложно против Ирана

PDF Штампа Ел. пошта
Владимир Јевтић   
понедељак, 04. јун 2018.

На опште запрепашћење својих савезника, па и читавог света, Доналд Трамп је одлучио да самостално напусти нуклеарни договор кога су са Ираном велике Западне силе и Русија потписале 2015. године. Сви су били срећни због договора, нарочито председник Обама, али и Техеран - коме је договор гарантовао скидање већине санкција у замену за обећање да неће обогаћивати уранијум до 90 одсто.

По споразуму, Иран има право да обогаћује уранијум само до 3,67 одсто, што је довољно за погон реактора, али је далеко испод 90 одсто колико је неопходно за нуклеарну бомбу. Осим тога, Иран је прихватио и ограничење броја центрифуга, као и да измени реактор за производњу тешке воде која је неопходна за производњу плутонијума.

Међутим, споразум се састоји из низа временских ограничења. Наиме, он важи 15 година и после истека тог рока, ако се не потпише неки други, Иран слободно може да прави атомску бомбу. Ово, као и чињеница да споразум не ограничава Иран у тестирању и испаљивању балистичких пројектила, нарочито смета Израелу.

Премијер Израела Бењамин Нетанјаху изнео је на телевизији наводни доказ о томе да Иран тајно спрема атомско оружје. Доказе, у виду компјутерских дискова, Нетанјаху је театрално открио склонивши чаршав који их је прекривао. Званични Техеран се на ово само насмејао, а међународна заједница није реаговала.

Трамп је, међутим, казао да ови докази недвосмислено доказују да Иран крши договор и да из њега треба иступити. Но, Нетанјаху је урадио нешто много ратоборније - наложио је Кнесету да му дâ овлашћење да „објави рат“ или да наложи велику војну операцију уз консултацију само са министром одбране, без потребе за гласањем кабинета у пуном саставу, као што је то закон до сада прописивао“. До овога је дошло након израелског бомбардовања Сирије када је погинуло неколико иранских војних лица.

У међувремену, Трамп се повукао из договора, али ни Иран не седи скршених руку.

„Иран би могао да настави обогаћивање уранијума од 20 одсто уколико европски потписници нуклеарног споразума из 2015. године не испуне обећање да ће тај споразум одржати на снази након што се Вашингтон из њега повукао“, саопштио је директор Иранске организације за атомску енергију Али Акбар Салехи.

„Уколико друга страна остане посвећена својим обећањима и ми ћемо се држати својих обећања… Наша политика је да чекамо и видимо“, рекао је Салехи, преноси Ројтерс.

Како је Салехи прецизирао, Техеран ће сачекати још неколико недеља, након чега је, упозорио је, „све могуће“.

Можемо почети и са обогаћивањем од 20 одсто“, рекао је он новинарима.

Да Израел има планове за напад на Иран открио је бивши обавештајац Мосада. Америка слуша Израел у сваком тренутку. Исто важи и случају Ирана. Уколико Израел буде кренуо на Техеран, имаће сву подршку Вашингтона.

Међутим, Иран није Сирија. Иран је огромна планинска земља и тешко да би авијације САД и Израела могле да учине много на таквом терену.

Недавно је државни секретар САД Мајк Помпео изјавио да би Сједињене Америчке Државе могле да изврше притисак на Техеран и уведу „санкције без преседана“ уколико Иран не промени своју политику.

“Као прво, ми ћемо извршити финансијски притисак без преседана на режим (у Ирану). Лидери у Техерану не треба да сумњају у озбиљност наших намера. Ако режим не промени своју политику, санкције ће се само појачавати и постајати све болније“, поручио је Помпео.

Према његовим речима, политика садашњег руководства Ирана је „недопустива и непродуктивна“.

„Ирански нуклеарни програм је само одлагао појаву могућности израде нуклеарног оружја у Ирану“, изјавио је шеф Стејт департмента.

Помпео је овај споразум назвао „губитничким“ и навео да је он имао огромне реперкусије широм Блиског истока.

Шеф Стејт департмента је у говору којег је одржао у конзервативној Фондацији „Наслеђе“ рекао да је Иран „наставио марш широм Блиског истока“ од 2015. године и казао да се администрација бившег америчког председника Барака Обаме „кладила“ на то да ће Иран престати с нечасним акцијама и придржавати се глобалних норми.

Помпео је поставио 12 услова закључивања новог споразума са Ираном. Између осталих су: „Иран мора да прекине рад на обогаћивању уранијума и да више никад на томе да не ради. Иран треба да престане да производи балистичке ракете и прекине рад на ракетама које могу да носе нуклеарно оружје. Техеран треба да прекине да подржава терористичке организације на Блиском истоку. Иран треба да повуче све снаге које су под иранском командом из Сирије“.

Према његовом мишљењу, нуклеарни споразум са Ираном „није гарантовао безбедност америчког народа“.

„Тога више неће бити. Неће више бити несметаног ширења моћи Ирана“, рекао је Помпео.

Међутим, према речима државног секретара, САД су спремне и желе да закључе нови споразум с Ираном о нуклеарном програму.

„Како је навео пре две недеље амерички председник Доналд Трамп, он је спреман и жели да се договори о новом споразуму. Било који нови споразум треба да гарантује да Иран никад неће имати нуклеарно оружје и да ће прекинути злонамерно понашање“, указао је Помпео.

Иран је и на ово имао спреман одговор.

„Као одговор на нови амерички план да изврше притисак на Техеран, ирански народ удариће америчког државног секретара Мајка Помпеа преко уста“, ијавио је један од команданата у иранској Револуционарној гарди Исмаил Коусари.

Ирански министар спољних послова Мухамед Џавад Зариф изјавио је да Европска унија не чини довољно како би очувала предности које Иран има од међународног нуклеарног споразума из 2015. године. Зариф је то рекао комесару ЕУ за енергетику Мигелу Аријасу Канетеу у Техерану, преноси Ројтерс, позивајући се на иранску државну новинску агенцију ИРНА.

„Са повлачењем Америке, јавна очекивања (Ирана) од ЕУ су се повећала како би се одржале користи од споразума. А, у садашњем контексту, европска политичка подршка споразуму није довољна“, истакао је шеф иранске дипломатије.

Према његовим речима, најава могућег повлачења великих европских компанија из сарадње са Ираном није у складу са обећањем ЕУ да ће примењивати нуклеарни споразум.

Ипак, мало је вероватно да ће се европске земље на челу са Русијом повући из споразума. Он ће вероватно и даље да остане на снази, само у некој промењеној форми, а тешко да ће Вашингтон испунити претњу Помпеа, јер би се онда сам САД изоловао. А, што се Израела тиче, тешко да он има снаге за рат против Ирана, иако ће и даље највероватније наставити да бомбардује сиријску територију.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер