недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Медведев – Јанукович: историјски сусрет на врху
Савремени свет

Медведев – Јанукович: историјски сусрет на врху

PDF Штампа Ел. пошта
Виктор Пироженко   
уторак, 18. мај 2010.

(Фонд стратешке културе, 16.5.2010)

У Кијеву ће се 17. и 18. маја одржати сусрет шефова две велике државе Источне Европе – Дмитрија Медведева и Виктора Јануковича.

У току посете председника Русије Украјини прелиминарно је било планирано да се потпише пет споразума:

- о демаркацији копненог дела границе;

- о учешћу Украјине у руском систему сателитске навигације ГЛОНАСС;

- о сарадњи у областима као што су банкарство, образовање и култура.

Осим тога, како је изјавио шеф администрације председника Русије Сергеј Наришкин, председници планирају да усвоје заједничку изјаву о питањима европске безбедности и регулисању конфликта у Придњестровљу.

Посебну пажњу заслужује предвиђено придруживање Украјине руском систему глобалне навигације ГЛОНАСС. Тај систем и његов амерички аналог GPS за сада су једини у свету системи такве врсте.

Руски ГЛОНАСС почео је да се ствара још у СССР, у тесној кооперацији украјинских и руских предузећа. Дезинтеграција Совјетског Савеза успорила је његову доградњу. И сада се повратак Украјине у ГЛОНАСС у Кијеву и Москви третира као одавно сазрели и апсолутно логичан корак.

За руско-украјинске односе ГЛОНАСС је најкарактеристичнији показатељ да нови председник Украјине Виктор Јанукович тежи да у спољној политици васпостави не само пријатељске, него и поверљиве односе са Русијом.

ГЛОНАСС као такав представља сателитски телеметрички систем мониторинга транспорта и других објеката у покрету. Тај систем се може користити не само у цивилне, него и војне сврхе, што претпоставља израду неких заједничких за Русију и Украјину одбрамбено-техничких стандарда, а такође развој кооперације у сфери одбране.

Курс у правцу модернизације економија у обе земље и активирање сарадње у најширим научним гранама стављају у први план интензивирање билатералне сарадње у научној сфери. Основни задатак састоји се у томе, да се наука и технолошке разраде прилагоде потребама модернизације привреде.

На дугорочном дневном реду руско-украјинске сарадње фигурирају заједнички пројекти у области атомске енергетике, према којима ће Русија изградити у Украјини нове нуклеарне реакторе, а Украјина ће учествовати у међународном центру за обогаћивање уранијума за атомске електране у Ангарску (Русија). Такав ниво сарадње две привреде у оквирима једне – атомске - гране у суштини представља полазу тачку за гранску интеграцију.

Изван уобичајених трговинских оквира излази такође и предвиђена сарадња украјинских и руских авиоградитеља. Данас се разматрају планови удруживања руске „Обједињене авиоградитељске корпорације“ и украјинског авиоградитељског концерна „Антонов“ (у свету позната марка цивилних авиона).

У целини узев, руководиоци економског блока украјинске владе свесни су да је очување постојећих индустријских капацитета у Украјини и спровођење модернизације индустрије са циљем да се стекне могућност не само коришћења иновација, него и њихове продукције, могуће само уколико се васпоставе некада јединствене технолошке линије производне кооперације, у првом реду са Руском Федерацијом.

Један од резултата сусрета Дмитрија Медведева и Виктора Јануковича може бити значајан напредак у руско-украјинским односима у хуманитарној сфери. Посебни значај имају питања проучавања заједничке руско-украјинске историје XVII-XX века, када су Украјина и Руска Федерација били делови јединствене државе – Руске империје, а потом Совјетског Савеза. Министар образовања Украјине Дмитриј Табачник већ је изјављивао да је неопходно разрадити заједничке са Русијом програме и наставна средства за историју, изместити руску литературу из уџбеника „стране“ литературе итд.

Посебно треба обратити пажњу на припреману заједничку изјаву лидера Украјине и Русије о питањима спољне политике. Судећи по саопштењима, Кијев подржава познату иницијативу председника Русије Дмитрија Медведева о закључивању Споразума о европској безбедности. Москва тој иницијативи придаје посебни значај. Како се очекује, двојица председника ће наступити са усаглашеним ставовима и о другим кључним питањима међународне политике.

Украјински медији су 15. маја саопштили да ће за време посете Дмитрија Медведева Кијеву, осим пет раније предвиђених заједничких докумената, бити потписано најмање још три. Према расположивим информацијама, данас се у Кијеву и Москви завршава рад на најмање 10-12 заједничких докумената.

Веома обиман дневни ред преговора и солидни пакет докумената припреманих за потписивање говори о томе, да по први пут у току две деценије, Украјина и Русија реално излазе на ниво стратешког партнерства и природних за те две словенске земље Источне Европе - посебних поверљивих односа.

http://rs.fondsk.ru/article.php?id=3036

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер