Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Medvedev – Janukovič: istorijski susret na vrhu
Savremeni svet

Medvedev – Janukovič: istorijski susret na vrhu

PDF Štampa El. pošta
Viktor Piroženko   
utorak, 18. maj 2010.

(Fond strateške kulture, 16.5.2010)

U Kijevu će se 17. i 18. maja održati susret šefova dve velike države Istočne Evrope – Dmitrija Medvedeva i Viktora Janukoviča.

U toku posete predsednika Rusije Ukrajini preliminarno je bilo planirano da se potpiše pet sporazuma:

- o demarkaciji kopnenog dela granice;

- o učešću Ukrajine u ruskom sistemu satelitske navigacije GLONASS;

- o saradnji u oblastima kao što su bankarstvo, obrazovanje i kultura.

Osim toga, kako je izjavio šef administracije predsednika Rusije Sergej Nariškin, predsednici planiraju da usvoje zajedničku izjavu o pitanjima evropske bezbednosti i regulisanju konflikta u Pridnjestrovlju.

Posebnu pažnju zaslužuje predviđeno pridruživanje Ukrajine ruskom sistemu globalne navigacije GLONASS. Taj sistem i njegov američki analog GPS za sada su jedini u svetu sistemi takve vrste.

Ruski GLONASS počeo je da se stvara još u SSSR, u tesnoj kooperaciji ukrajinskih i ruskih preduzeća. Dezintegracija Sovjetskog Saveza usporila je njegovu dogradnju. I sada se povratak Ukrajine u GLONASS u Kijevu i Moskvi tretira kao odavno sazreli i apsolutno logičan korak.

Za rusko-ukrajinske odnose GLONASS je najkarakterističniji pokazatelj da novi predsednik Ukrajine Viktor Janukovič teži da u spoljnoj politici vaspostavi ne samo prijateljske, nego i poverljive odnose sa Rusijom.

GLONASS kao takav predstavlja satelitski telemetrički sistem monitoringa transporta i drugih objekata u pokretu. Taj sistem se može koristiti ne samo u civilne, nego i vojne svrhe, što pretpostavlja izradu nekih zajedničkih za Rusiju i Ukrajinu odbrambeno-tehničkih standarda, a takođe razvoj kooperacije u sferi odbrane.

Kurs u pravcu modernizacije ekonomija u obe zemlje i aktiviranje saradnje u najširim naučnim granama stavljaju u prvi plan intenziviranje bilateralne saradnje u naučnoj sferi. Osnovni zadatak sastoji se u tome, da se nauka i tehnološke razrade prilagode potrebama modernizacije privrede.

Na dugoročnom dnevnom redu rusko-ukrajinske saradnje figuriraju zajednički projekti u oblasti atomske energetike, prema kojima će Rusija izgraditi u Ukrajini nove nuklearne reaktore, a Ukrajina će učestvovati u međunarodnom centru za obogaćivanje uranijuma za atomske elektrane u Angarsku (Rusija). Takav nivo saradnje dve privrede u okvirima jedne – atomske - grane u suštini predstavlja polazu tačku za gransku integraciju.

Izvan uobičajenih trgovinskih okvira izlazi takođe i predviđena saradnja ukrajinskih i ruskih aviograditelja. Danas se razmatraju planovi udruživanja ruske „Objedinjene aviograditeljske korporacije“ i ukrajinskog aviograditeljskog koncerna „Antonov“ (u svetu poznata marka civilnih aviona).

U celini uzev, rukovodioci ekonomskog bloka ukrajinske vlade svesni su da je očuvanje postojećih industrijskih kapaciteta u Ukrajini i sprovođenje modernizacije industrije sa ciljem da se stekne mogućnost ne samo korišćenja inovacija, nego i njihove produkcije, moguće samo ukoliko se vaspostave nekada jedinstvene tehnološke linije proizvodne kooperacije, u prvom redu sa Ruskom Federacijom.

Jedan od rezultata susreta Dmitrija Medvedeva i Viktora Janukoviča može biti značajan napredak u rusko-ukrajinskim odnosima u humanitarnoj sferi. Posebni značaj imaju pitanja proučavanja zajedničke rusko-ukrajinske istorije XVII-XX veka, kada su Ukrajina i Ruska Federacija bili delovi jedinstvene države – Ruske imperije, a potom Sovjetskog Saveza. Ministar obrazovanja Ukrajine Dmitrij Tabačnik već je izjavljivao da je neophodno razraditi zajedničke sa Rusijom programe i nastavna sredstva za istoriju, izmestiti rusku literaturu iz udžbenika „strane“ literature itd.

Posebno treba obratiti pažnju na pripremanu zajedničku izjavu lidera Ukrajine i Rusije o pitanjima spoljne politike. Sudeći po saopštenjima, Kijev podržava poznatu inicijativu predsednika Rusije Dmitrija Medvedeva o zaključivanju Sporazuma o evropskoj bezbednosti. Moskva toj inicijativi pridaje posebni značaj. Kako se očekuje, dvojica predsednika će nastupiti sa usaglašenim stavovima i o drugim ključnim pitanjima međunarodne politike.

Ukrajinski mediji su 15. maja saopštili da će za vreme posete Dmitrija Medvedeva Kijevu, osim pet ranije predviđenih zajedničkih dokumenata, biti potpisano najmanje još tri. Prema raspoloživim informacijama, danas se u Kijevu i Moskvi završava rad na najmanje 10-12 zajedničkih dokumenata.

Veoma obiman dnevni red pregovora i solidni paket dokumenata pripremanih za potpisivanje govori o tome, da po prvi put u toku dve decenije, Ukrajina i Rusija realno izlaze na nivo strateškog partnerstva i prirodnih za te dve slovenske zemlje Istočne Evrope - posebnih poverljivih odnosa.

http://rs.fondsk.ru/article.php?id=3036