петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Горак укус московског бостана
Савремени свет

Горак укус московског бостана

PDF Штампа Ел. пошта
Ђорђе Милошевић   
петак, 02. август 2013.

Једна наизглед безазлена туча пре пар дана на московској пијаци Матвејево узбуркала је јавност у Русији. Огласили су се многи медији, званичници, па и председник државе Владимир Путин, што сведочи да инцидент има много шири значај и да задире у неке веома битне проблеме руског друштва – проблеме криминала, корупције и етничких сучељавања, које домаћи експерти и познаваоци прилика сврставају међу најзначајније у постсовјетској Русији.

О чему се заправо ради?

Полицијски оперативац Антон Кудрјашов претучен је када је по службеној дужности покушао да приведе 25-годишњег Дагестанца Магомеда Магомедова осумњиченог за силовање. Магомедова сестра и пријатељи – сви из Дагестана – физички су напали полицајца и нанали му тешке физичке повреде због којих је превезен у болницу. Ударен је боксером у главу и задобио је фрактуру лобање. Нападачи су се мирно разишли, али су касније пронађени и приведени.

После инцидента, федерални министар унутрашњих послова Владимир Колокољцев наредио је хитну и обимну операцију против насиља и криминала. За само два дана у Москви је приведено преко хиљаду лица, углавном Кавказаца како се овде називају житељи република Руске Федерације на Кавказу – Дагестана, Чеченије, Ингушетије и других. Међу приведенима је и велики број Вијетнамаца. Сви они ће привремено бити смештени у посебним прихватним центрима под шаторима. Наређено је да се ,,претресу“ пијаце у целој земљи које махом држе управо ,,Кавкасци’’. Предложене су и неке друге мере које се још не обелодањују, али које би требало да стану на пут криминалу, корупцији и другим незаконитим појавама које су у доброј мери изражене управо у области трговине, али и другим областима. Како ће се, међутим, завести ред када нико живи не зна колико илегалаца живи у руској престоници а колико у целој земљи? Рачуна се са десетинама, па и стотинама хиљада (у Москви) и милионима (у целој Русији).

Колико је овај догађај озбиљно схваћен у врховима власти најбоље сведочи чињеница да је председник Путин сазвао саветовање са представницима правосудних органа и органа безбедности. Позвао сам вас због тога, рекао је Путин, да бих саслушао ваше предлоге о новим мерама у борби против криминала у привреди и другим областима. Посебно против криминала који цвета у великим трговинским центрима, односно тржницама. Напори у том правцу који се сада чине очигледно нису довољни. Или нема никаквих резултата, или су резултати веома мршави и иду крајње успореним темпом. Због тога држава трпи огромну штету. 

По речима Путина, оно што се десило на Метвејевској пијаци је апсолутно неприхватљиво. Ми реагујемо на такве ствари тек када људи о томе почну јавно да говоре – у овом случају када припаднику службе безбедности разбију главу. Рад свих органа који таквим проблемима треба да се баве је неефикасан. Један од главних, кључних проблема је прожимање органа власти са трговином и трговцима и то није у директној вези са етничком припадношћу трговаца. У овом случају, ради се о новцу који трговци дају представницима власти, којим их поткупљују, и са тим се треба обрачунати.

Председник Путин је посебно огорчен тиме што се колеге пребијеног полицајца нису умешале у сукоб, што нису заштитиле свог друга, него су све гледале као да их се то не тиче. Стоје поред и гледају како туку њиховог колегу – каже Путин ширећи руке. Зашто? Да ли зато што су кукавице? Могуће, али је то мало вероватно. Вероватније је да су својим пасивним понашањем ,,одрађивали’’ тридесет сребрњака које су добили од продаваца. То не знају само у служби унутрашњих послова, односно затварају пред тим очи.

Састанку су присуствовали градоначелник Москве Сергеј Собјанин, министар унутрашњих послова Владимир Колокољцев, руководилац федералне миграционе службе Константин Ромодановскиј и други високи званичници. Они су обећали да ће се борба против криминала и корупције убудуће водити стално и да неће бити органичена на дводневно или тродневно ,,чишћење’’ пијаца и тржница. Извукли смо закључке око догађаја на пијаци, каже Колокољцев. Већ смо удаљили са посла неколико службеника. Појачаћемо борбу са етничким сукобима и створићемо за то посебно одељење.

Посебно оштар и критичан став заузима преседник партије ,,Праведна Русија’’ и посланик у федералном парламенту Николај Левичов. Он каже да се поводом наведеног догађаја постављају многа питања. Зашто, на пример, полицајци нису применили средства која им закон допушта? Зашто су дозволили нападачима да се удаље са места злочина? Да ли се може представити аналогна ситуација у било којој цивилизованој земљи? Тамо би представници органа безбедности отварали ватру. И били би апсолутно у праву.

Иако се званичници труде да овом инциденту не дају наглашено етнички карактер (Дагестанац пребио Руса и то усред Москве), он се ипак не може сакрити, а Ливичов о њему говори отворено и у веома оштрој форми. У Москви, каже он, формиране су затворене етничке енклаве које власти не контролишу, а чији се припадници супротстављају полицији. Створена је ситуација да Московљани живе буквално на бурету барута. Илегална трговина бостаном само је мањи део зла које представљају такве ,,заједнице’’.

Левичов се чак ни на таквој оштрој тврдњи не ограничава. Он каже да рејони у којима компактно живе етничке заједнице са Кавказа и Средње Азије, представљају центре за трговину наркотицима, оружја, отмице и силовања. Такве ,,црне тачке’’ имају тенденцију ширења. Ако се не донесу хитне и енергичне мере, у поједине престоничне рејоне полиција ће моћи да улази само у оклопним возилима. А шта ће обични грађани?

Ако руководилац службе унутрашњих послова Москве  Анатолиј Јакуњин не схвата степен опасности догађаја, он не треба да даље буде на том месту, каже Левичов.

И поједини коментатори, као и обични грађани у својим оценама акценат стављају на међуетничком сучељавању. Премлаћивање полицајца на пијаци није био сукоб криминалаца и чувара реда, кажу они. То је био међунационални конфликт. Хиљаде људи који реагују путем интернета постављају питање како је то на пијаци уопште могло да се деси? Зашто полиција није пуцала? Зашто нико није задржао нападаче? Где су припадници јединице за специјалне намене (ОМОН)?   

Испоставило се да је човек који је на пијаци нанео полицајцу тешку повреду превејани криминалац за којим се већ дуго трага. То је Дагестанац Магомед Расулов, илегални трговац бостаном, који се сумњичи да је пре две године убио једног возача теретног возила. Он, наводно, припада криминалној групи која већ дуже време зауставља и пљачка теретна возила у околини Москве. Он и његова жена сада су у затвору у Москви где ће сачекати епилог. А испред зграде затвора неколико десетина сународника који протестују тражећи њихово ослобађање.

Очигледно, бостан који по пијацама, али и московским улицама продају углавном ,,Кавкасци’’ не мора увек да има сладак укус. Овога пута, бостанџија је изазвао инцидент који је узбуркао јавност и указао на неке од горућих проблема руског друштва.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер