Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Da li je ISIS na kolenima?
Savremeni svet

Da li je ISIS na kolenima?

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
nedelja, 04. decembar 2016.

Regularna sirijska armija postepeno zahvaljujući ruskom bombardovanju iz vazduha i krstarećim projektilima iz Kaspijskog jezera oslobađa istočni deo Alepa. Istočni deo Alepa je važio za veliko, možda najznačajnije uporište fronta Al-Nusra koji je povezan sa Al-Kaidom. Sirijska armija polako čisti deo po deo najvećeg sirijskog grada i ukoliko uspe da ga u potpunosti povrati biće to velika pobeda za snage predsednika Bašara al Asada.

U međuvremenu Turska je poslala snage u Siriju sa nejasnim zadatkom. Naime, turski predsednik Redžep Tajip Erdogan najpre je tvrdio da će te trupe poslužiti u svrgavanju sirijskog predsednika Bašara al Asada međutim kada su ga Rusi pritisnuli i kada ga je predsednik Putin pozvao telefonom Erdogan je brže bolje povukao svoje reči i objasnio je da su trupe tu da se bore protiv terorizma. Sergej Lavrov se nalazi u višednevnoj poseti Ankari kao deo ruskog pritiska.

Turski predsednik Erdogan ja na kratkoj uzici čiji drugi kraj drži Moskva. Od kako su se rusko-turski odnosi normalizovali posle obaranja ruskog aviona od strane turskog lovca, turski predsednik se ponaša čudno prema Moskvi. On Putina naziva „svojim drugom“ i prilično je snishodljiv kada su odnosi sa Rusima u pitanju. Rešenje za ovo možemo tražiti u neuspelom vojnom državnom udaru koji je bio planiran u Turskoj.

Naime, ruska obaveštajna služba je najverovatnije spasila Erdoganu glavu javljajući mu na vreme da će doći do državnog udara. Sada Erdogan sve više gleda prema Moskvi, a ne prema Vašingtonu i Briselu. On čak vodi svoj privatni rat protiv EU što Putinu savršeno odgovara, a kada je u pitanju borba protiv terorizma Turci su potpuno izopšteni iz te borbe i jedino ih rusko „pomilovanje“ može vratiti u borbu protiv terorizma.

Čini se da su DAEŠ-u izbrojani dani, jer Amerika predvodi koaliciju koja se bori da potpuno opkoli Mosul prestonicu Islamske Države u Iraku dok se istovremeno sprema napad na Raku - prestonicu ISIS-a. Na ovom mestu vidimo svu dvoličnost i licemerje Amerike i njene borbe protiv terorizma dok se o američkim vazdušnim napadima na Mosul i o civilnim žrtvama ćuti s druge strane se na sva usta govori o ruskim navodnim zločinima u Alepu. Sada je i to prestalo jer su Rusi obustavili bombardovanje grada koji će biti oslobođen od strane sirijske vojske osim jedino u slučaju ako u grad nekim kanalima ne stigne još boraca Al-Nusre.

Novi američki predsednik Donald Tramp nekako stidljivi zauzima položaj prema Rusiji i uglavnom ćuti o svom predizbornom obećanju da će se Amerika zajedno sa Rusijom boriti protiv terorizma. Ako to zaista i bude slučaj i ako se Tramp odluči da pomogne Rusiji, onda je ISIS-u potpisana smrtna presuda.

Ipak borbe za Mosul i Raku neće biti tako jednostavne. Prava bitka za Mosul još nije ni počela grad se tek opkoljava, a Raka još nije u opasnosti ali to stanje bi uskoro moglo brzo da se promeni ukoliko Amerikom vođena koalicija sastavljena od iračkih snaga, kurdskih Pešmerga i raznih šitskih i sunitskih milicija svom silom ne napadne grad. Sa Rakom u Siriji će biti slično i ti bastioni ISIS-a ne mogu da večno odolevaju međunarodnim koalicijama.[1] Operacija pod imenom „gnev Eufrata“ označava operaciju za oslobođenje Rake. U operaciji će učestvovati oko 30 000 Kurdskih boraca koji se polako primiču gradu podržani američkim bombardovanjem.

Pitanje ostaje zašto to sve tako sporo napreduje. Bitka za samu Raku bi već trebalo da počne, pogotovo što su Francuzi istakli da je neophodno da se Raka napadne dok traju borbe za Mosul (koje i same sporo napreduju). Možda se čekaju i Rusi koji bi svojim bombardovanjem i specijalnim trupama zaista okončali bivstvovanje DAEŠ-a.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner