среда, 07. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Адвокат Јован Рајић: Синиша Мали један од кључних људи у Вучићевој организованој криминалној групи, контролише токове новца - званично, буџетско трошење државе, али још важније, новац картела који ми не видимо
Хроника

Адвокат Јован Рајић: Синиша Мали један од кључних људи у Вучићевој организованој криминалној групи, контролише токове новца - званично, буџетско трошење државе, али још важније, новац картела који ми не видимо

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. мај 2025.

Синиша Мали је у време док је био градоначелник Београда примио 235.000 евра за школовање своје деце из офшор компанија из иностранства. Синиша Мали је неколико година раније купио 24 луксузна стана на бугарском приморју и то опет преко оф шор компанија чији је био власник. Синиша Мали је незаконито присвојио државно земљиште из Вршца и помогао свом оцу да приватизује фабрику вагона док је радио у Агенцији за приватизацију. И даље се сумња да је управо Синиша Мали био “комплетни идиот” који је у изборној ноћи наложио мушкарцима са фантомкама рушење објеката у Савамали, пише Нова.рс.

Синиша Мали сада је министар финансија и готово извесно најмоћнији човек у Влади Србији. Он је и најближи сарадник и десна рука председника Александра Вучића, који у овој земљи одлучује о свему. И мало ко међу представницима власти у Србији, где је конкуренција и више него велика, може парирати Синиши Малом по аферама у које је био умешан, а највећи број њих повезан је управо са његовим сектором – новцем. И годинама све остаје на томе, пише нова.рс.

Тако је било и 2016, када је Мали током једног суђења са бившом супругом суочен са питањем школовања своје деце.

„Наша деца иду у приватну школу и трошкове за све троје деце – 60.000 евра на годишњем нивоу, сносе моји пријатељи. Пријатељи који финансирају моју децу су пријатељи које сам упознао у иностранству, који немају везе са Србијом“, рекао је тада градоначелник Београда Синиша Мали на суду.

Зашто би било ко плаћао једном државном функционеру који поштено ради свој посао школовање деце и шта то говори о том функционеру – питања су на која можемо имати или претпоставити одговоре, али то и није нешто што је занимало судове или друге надлежне институције, које су могле због тога да посумњају на корупцију. Адвокат његове бивше супруге је на суђењу покушао тада да пита који су то пријатељи који плаћају школу градоначелникове деце, али је судија то забранила.

Одговор је остао мистерија до данас. Како је објавио Крик, школовање деце у престижној приватној школи у Београду коштало је министра Малог више од 235.000 евра. Трошкови школовања су плаћени новцем неколико офшор компанија. Иза једне од њих, како је објавио КРИК, крије се лично Мали – а не његови “пријатељи” како је рекао на суду. Компанија, “Алессио Инвестмент” са Британских Девичанских Острва, уплатила је школи више од 130.000 евра. Та фирма је, иначе, како је писао Крик, повезана са коруптивним послом од пре две деценије – преко ње је породица Мали нелегално присвојила 10 хектара државне земље надомак Вршца.

Око 50.000 евра за финансирање школовања деце Малог стигло је од офшор фирме „Авант Траде Тецхницал Лимитед” са Кипра, уско повезане са међународном групацијом „Цомита” са седиштем у Москви. Ова групација се на европском нивоу бави изградњом гасовода, а у Србији су пословали са сестром фирмом српског грађевинског гиганта „Миленијум тима” – компаније већ познате по везама са Малим.

Још 50.000 евра платила је компанија „Евон Инвест & Траде Цорп.” са Британских Девичанских Острва у власништву српског бизнисмена Бранка Јовановића. Он је новинарима Крика признао да је његова фирма уплатила новац, али и објаснио да је била само посредник у плаћању – како би они који су заиста дали новац за школарине остали анонимни.

Мали да буде другооптужени”

Адвокат Јован Рајић наводи да га не чуди ново откриће Крика и истиче да је Синиша Мали један од кључних људи у Вучићевој организованој криминалној групи.

“Одавно тврдим да је он особа која треба да буде другооптужени, одмах иза Вучића, у неком процесу који ће се потенцијално водити против ове криминалне власти, у некој срећнијој и праведнијој Србији. Надам се да тај дан није толико далеко. Када би се једно посебно одељење неког тужилаштва бавило само кривичним делима у која је на овај или онај начин уплетен Синиша Мали, било би ту довољно посла за целонедељни рад, са све прековременим сатима”, закључује Рајић.

Он наводи да је Мали био весник онога како ће СНС владати Србијом, јер је “директно одговоран за прву огромну аферу – Савамала, наравно, без судског епилога”.

“Да је Мали један од кључних људи у Вучићевој организованој криминалној групи потврђује и чињеница да је годинама кључ од касе у његовим рукама, да он управља јавним финансијама и и де иуре и де фацто контролише токове новца. И оно што је званично, буџетско трошење државе, али још важније, новац картела који ми не видимо, који је наш, а који служи за куповину гласача, батинаша, муљања са спортским клубовима, намештање државних послова одабраним бизнисменима, склапање приватних послова и сличне ствари….”, каже Рајић.

24 стана, две офшор компаније и бугарско приморје

Велика афера испливала је у јавност и током 2015, када су новинари Крика и новинарске мреже ОЦЦРП открили су да је Мали купио 24 луксузна стана у бугарском летовалишту Свети Никола на обали Црног мора. Како је објављено, њихова вредност износила је око пет милиона евра и јасно је да је вишеструко премашивала легалне приходе тадашњег градоначелника Београда.

Мали је признао да је купио један стан, онај чије се власништво водило на његово име. Тврдио је, међутим, да не стоји иза две офшор компаније, „Бригхам Холдинг & Финанце Инц.“ и „Етхам Инвест & Финанце Цорп.“ које су купиле преостала 23 апартмана.

Шест година касније, међутим, у међународном пројекту „Пандорини папири“, појавила су се документа процурила из агенције за оснивање офшор фирми „Тридент Труст“, чији је Мали био клијент, а која су доказ да је он дефинитивно био власник две офшор компаније и апартмана у Бугарској.

Куповину станова Мали је спровео током 2012. и 2013. године, у време када је био економски и финансијски саветник тадашњег првог потпредседника Владе Србије Александра Вучића. На тој функцији Мали је био задужен за преговоре с Уједињеним Арапским Емиратима око улагања у капиталне пројекте – приватизацију националне авио-компаније „ЈАТ“ и изградњу „Београда на води“.

Станови купљени од старог познаника

Занимљиво је и да је Мали 24 апартмана у Бугарској купио од фирме Срђана Дабића, бившег кошаркаша и директора српског огранка чувене руске нафтне компаније „Лукоил“, а реч је о старом познанству. Наиме, почетком 2000-их, када је радио у Агенцији за приватизацију Синиша Мали је као директор Центра за тендере надгледао приватизацију највећих државних предузећа, био је надлежан за продају српског ланца бензинских пумпи „Беопетрол“ управо „Лукоил“-у.

Како је писао КРИК, Мали је у том послу представљао државу Србију, док је бизнисмен Срђан Дабић заступао интересе Лукоила.

Српске пумпе су 2003. године продате Лукоилу за 117 милиона евра. Савет за борбу против корупције касније је утврдио да Лукоил није испунио уговор и да је Беопетролу нанео штету од неколико милиона евра.

Незаконито присвајање земљишта

О томе да је фирма Синише Малог и његове породице бесплатно добила десет хектара државног земљишта код Вршца Крик је писао у октобру 2015. Новинари су тада открили да је спорну земљу користила компанија Алфа протеин у власништву Срђана Гајића и на њему производила детелину. Гајић је ову компанију приватизовао 2003. – у периоду док је Синиша Мали радио у Агенцији за приватизацију. Две године након приватизације, Гајић је земљиште поклонио фирми породице Синише Малог Цомпост гроуп. Склопили су уговор о продаји, али земља никада није плаћена, открио је КРИК.

Гајић је у фебруару 2015. правоснажно осуђен на условну казну јер је поклањањем државне земље, како пише у пресуди, прибавио противправну имовинску корист за Цомпост гроуп. Одговорни из те компаније нису никада били предмет истраге иако је доказано да је посао био нелегалан и да је породица Мали стекла финансијску корист.

Мали је власништво у фирми „Цомпост гроуп“ бесплатно пренео 2013. породичном пријатељу Ивици Ђолићу, а његова бивша супруга рекла је у интервјуу за КРИК 2016. да је Ђолић само фиктивни власник, али да Синиша заправо управља компанијом.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер