уторак, 12. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Ко плаћа дуг Ер Србије?
Коментар дана

Ко плаћа дуг Ер Србије?

PDF Штампа Ел. пошта
Трифун Ристић   
субота, 07. јун 2014.

Када је у августу прошле године потписан уговор о стратешком партнерству „Етихада“ и „Јат ервејза“, убеђивани смо да је то једино решење за посрнулу српску авио-компанију, која је само у 2012. години имала губитак од 37 милиона евра. Партнер из Уједињених Арапских Емирата проглашен је за идеалног, а уговором потписаним са тадашњим ППВ-ом Вучићем, Етихад је постао власник 49 процената ЈАТ-а и добио право да у наредних пет година управља том фирмом. Ипак, у медијској помпи око нове компаније „Ер Србија“ негде се загубила и чињеница да је јавности остало непознато шта је тачно потписано и које су прецизне обавезе нових партнера. 

У октобру прошле године ново руководство преузело је кормило, име је промењено у „Ер Србија“, а нова компанија је одједном постала „међународна авио-компанија која послује у глобалним размерама са партнерима који спадају у ред водећих светских финансијских и пословних организација“. Стари ЈАТ је тако полетео у нови живот, а на прозивке јавности са одговорних места је с времена на време саопштавано да ће и уговор о партнерству „ускоро“ бити објављен.

Последњи је то учинио Синиша Мали, председник Привременог органа Београда и доскорашњи саветник за финансије и привреду садашњег премијера АВ, који је средином марта саопштио да ће „све у вези с оснивањем `Ер Србија` бити обелодањено наредних седмица“, и да су се и представници "Етихада" сагласили да уговор буде јаван.

Тајанствени уговор је, међутим, још увек остао непознаница, а уместо тога недавно је обелодањен финансијски извештај "Ер Србије" за 2013. годину, према коме је компанија прошлу годину завршила са губитком од чак 73 милиона евра, што је званично најгори губитак у историји нашег националног авио-превозника. Према објављеном финансијском извештају, оперативни губитак те компаније износи 45 милиона евра, док салдо од 28 милиона обухвата корекције стања конта бившег ЈАТ-а.

Српски авио-превозник је први пут дао реалну слику финансијског пословања, а менаџмент овај губитак правда дугогодишњим лошим пословањем, уз најаву да је минус ствар прошлости, пошто се у првом кварталу 2014. бележи раст броја путника за 66 одсто, а превоза робе 46 одсто.

Ипак, остаје питање откуд толики дуг? Не можемо одмах кривити нову управу, јер је "Етихад" преузео ЈАТ неколико месеци пре истека године, па и нови власник није могао одмах да запуши све рупе. Али, "Етихад" је сада и сувласник и управљач "Ер Србије", па је самим тим и одговорност за мањак на њему, сразмерно власништву. Зато се природно намеће питање - ко ће овај огромни мањак да плати, а многи већ сумњају, с обзиром на то да влада упорно држи уговор тајним, вероватно и оправдано, да ће се највећи део тог губитка, више него двоструко већег у односу на претходне године, свалити на ионако празан српски буџет.

Поједини стручњаци претпостављају да су сви трошкови у фази прављења нове компаније практично ишли на наш рачун, а да смо ми наградили страног улагача, и поднели већи део трошкова. Ипак, пошто је уговор још увек тајни, и стручњаци могу само да претпостављају. До тад, не зна се ни ко је крив, ни откуд толики мањак, ни ко ће да га плати. Баш транспарентно, све у складу са новом политиком Владе. Ко зна колико ће нас промене и штедња који се најављују на крају коштати.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер