Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Stanje u Ukrajini alarmantno, SAD nastavljaju sa agresivnom politikom prema Rusiji
Savremeni svet

Stanje u Ukrajini alarmantno, SAD nastavljaju sa agresivnom politikom prema Rusiji

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
utorak, 10. februar 2015.

Sukob u istočnoj Ukrajini svakim danom postaje sve krvaviji. Najviše stradaju mirni i nedužni građani u Donjecku i okolnim mestima. Broj civilnih žrtava sve više raste, dok ukrajinska armija, u čijim redovima su brojni plaćenici iz zapadnih zemalja, ali i iz Poljske i Hrvatske, nastavlja svoju ofanzivu protiv proruskih snaga tako što granatira civilne ciljeve.

Nedavno je pogođena bolnica u Donjecku i tom prilikom su stradali nedužni pacijenti i bolničko osoblje. Ovaj ratni zločin niko na Zapadu nije čak ni konstatovao. Činjenica je da ne prođe dan a da ne nastrada civilni stanovnik Donbasa, ali nasuprot zdravom razumu Zapad na čelu sa SAD nastavlja da nepravedno optužuje Rusiju kao da je ona odgovorna za nedužne civilne žrtve, a ne Kijev.

Umesto da zapadni političari, ako im je zaista stalo do mira, optuže Kijev zato što snage pod ukrajinskom zastavom ubijaju nedužne građane Ukrajine koji su uglavnom ruske nacionalnosti, oni vrše ekonomski i politički pritisak na Rusiju da bi ona učinila sve da se ispoštuje mirovni sporazum iz Minska. Rusija sa svoje strane ne može da utiče na Porošenka, predsednika Ukrajine, jer se pod njegovom naredbom čine ratni zločini protiv čovečnosti.

Zapad uporno zatvara oči pred činjenicom da nije Rusija ta koja svojim snagama ubija civilno stanovništvo na istoku Ukrajine, već zločine čini vojska plaćenika i na silu mobilisanih ukrajinskih mladića kojima komanduje Kijev.

Naravno, Zapad zna kakvo je realno stanje na terenu, ali rat u Ukrajini služi kao savršeno opravdanje za napad na Rusiju svim sredstvima. Predsednik SAD Barak Obama preti da će poslati oružje ukrajinskoj vojsci ukoliko Moskva ne učini nešto više u smislu smirivanja situacije. Obama je, to je činjenica, pod konstantnim pritiskom jastrebova iz redova Republikanske stranke u Kongresu koji  se neprekidno zalažu za agresivniji pristup Amerike u građanskom ratu u Ukrajini.

Taj agresivni pristup ne podrazumeva slanje regularnih trupa, iako se na strani ukrajinske armije već bore plaćenici iz različitih američkih agencija, zato što bi eventualno slanje trupa dovelo do neviđenih posledica tj. do rasplamsavanja rata, što bi pak uvuklo Rusiju u direktni sukob sa SAD. Agresivni pristup podrazumeva slanje američkog oružja u Ukrajinu koje bi ojačalo ukrajinsku vojsku i pomoglo joj da odnese prevagu na frontu ili se barem pomenuti jastrebovi tome nadaju. Međutim, američki evropski partneri ne žele da šalju oružje ukrajinskoj armiji. Angela Merkel je već izjavila da bi slanje oružja samo dodatno raspirilo sukobe. I zaista, postoji veoma veliki jaz između evropskih sila i Amerike kada je u pitanju slanje oružja.

Zasad jedino Obama nastavlja sa takvim agresivnim pristupom ukrajinskoj krizi. Evropski lideri su u pravu jer imaju malo više razuma od američkih jastrebova u vojno-industrijskom kompleksu. Oni su u pravu u pogledu činjenice da će isporuka novog oružja samo raspiriti sukob. Ako Amerika na čelu sa Obamom ipak odluči da samostalno isporuči oružje Kijevu, to će dovesti do najopasnijeg kršenja ruskih nacionalnih interesa do sada.

Rusija će shodno tome biti prisiljena da pošalje oružje proruskim borcima, što će ne samo zaustaviti mirovne napore već i trajno ugroziti mogućnost za postizanje diplomatskog rešenja. Da budemo potpuno iskreni, mirovno rešenje konflikta u Ukrajini se i ne može naći kada Zapad direktno politički podržava samo jednu stranu u sukobu i to onu koja upravo ne poštuje primirje i raketira civilne ciljeve. Kako se čini Zapad Rusiju smatra najodgovornijom zato što ona navodno može da utiče da pobunjenici u Donbasu polože oružje. Međutim, kako borci Donbasa mogu da polože oružje kada se nalaze pod konstantnim napadima armije iz Kijeva koja ubija civile u pozadini fronta?

Ne smemo da se zavaravamo, Zapad tačno zna kakvo je realno stanje na terenu i savršeno zna da svakoga dana ginu civili, ali oni ne žele da utiču na Kijev usled toga što žele da Rusiju non-stop drže pod pritiskom. Ovo je najgora bezbednosna situacija do sada jer može imati posledice po čitav svet. Ovaj tihi sukob Rusije i Zapada mnogo je opasniji od bilo kakvog sukoba u toku hladnog rata zato što su se svi lokalni sukobi u hladnom ratu, počevši od Koreje, vodili na teritoriji koja nije bila bliska matičnoj teritoriji SSSR-a ili SAD, ako izuzmemo kubansku krizu sa projektilima, ali ona nije dovela do žrtava.

Sukob u Ukrajini vodi se u državi koja je nekada bila u sastavu Sovjetskog Saveza i koja se smatrala jednom od najvažnijih država jer je imala visoko razvijenu vojnu industriju, pre svega u Harkovu gde su se nalazili glavni pogoni za sklapanje tenkova u SSSR-u i u Zaporožju gde su se nalazile fabrike mlaznih motora. Ukrajina je takođe bila važna zbog svog prirodnog bogatstva. Ukrajina je naime jedna velika žitnica koja bi mogla da hrani polovinu Evrope jer poseduje veoma bogatu i plodnu zemlju, kao i klimu koja pogoduje žitaricama u većem delu zemlje. Osim toga, Ukrajina, a naročito njen istočni deo, sada Donbas koji se nalazi u rukama proruskih pobunjenika je bogat najkvalitetnijim ugljem. Grad Donjeck, jedan od centara otpora Kijevu, jeste milionski grad u kome je glavna privredna grana rudarstvo. Ukrajina takođe predstavlja štit koji brani zapadne granice Rusije, a njen geografski položaj je posle raspada SSSR-a postao još važniji. Zbog svega ovoga Ukrajina Zapadu predstavlja cilj koji je jedina prepreka na putu ka Moskvi. Rusi su svega ovoga svesni i usmeriće sve snage da Ukrajina ne padne na kolena pred Zapadom. Ako Donbas padne, onda je sama Rusija ugrožena i otkrivena. Zbog toga se Rusija danas brani u Donbasu.

Zbog svega ovoga ne vidimo način za postizanje pravog mirovnog rešenja. Bojimo se da će rat u Ukrajini samo još više eskalirati i to sa nepredviđenim posledicama. Jako je teško prognozirati kakva budućnost očekuje Ukrajinu, ali njena podela bi bilo jedno od najbezbolnijih rešenja.

Zapad, u svakom slučaju, nastaviće da podržava vladu u Kijevu pre svega zato što je ona na vlast došla pučem koji je bio orkestriran sa Zapada, a i zbog toga što je ukrajinska vojska najbolje oružje protiv ruskih vitalnih nacionalnih interesa. Zapad će nastaviti sa pritiscima na Rusiju i nastaviće da podržava Kijev sve do poslednjeg Ukrajinca jer je jedan poginuli ukrajinski vojnik mnogo bolje rešenje od jednog poginulog vojnika NATO pakta!       

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner