уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Предстоји одсудна битка за Алепо
Савремени свет

Предстоји одсудна битка за Алепо

PDF Штампа Ел. пошта
Ђанандреа Гајани   
недеља, 14. август 2016.

У бици која је у току у Алепу, обе супарничке стране проиграле су многе карте на располагању, како би извојевале победу у конфликту који је избио пре пет година, и који је према сиријској Опсерваторији за људска права, са седиштем у Великој Британији (организацији која је блиска тзв. умереним побуњеницима), изазвао смрт 292.000 људи – 84.500 цивила (укључујући 25.000 жена и деце), 50.000 умерених побуњеника и Курда, и исто толико бојовника из исламистичких група (Исламске државе, Фронта ал-Нусра, салафиста и Муслиманске браће).

Највеће губитке претрпеле су владине снаге и милиције које их подржавају – укупно 105.000, међу којима 1300 бораца либанског Хезболаха. Најмање 4000 погинулих није идентификовано. Тежак биланс, који међутим, преко језовите типологије жртава, рашчишћава војиште од пропаганде која већ годинама приказује снаге режима Башара Асада како су ангажоване у масовном покољу – ако узмемо као истините бројеве које је изнела Опсерваторија, овај грађански рат у Сирији био би први у којем је више погинулих војника (владиних и побуњеничких) него цивила.

Битка за Алепо, град у којем под опсадом живи барем 250.000 цивила (међутим, око 1.500.000 становника је у зони која је обухваћена борбама), води се средњовековним тактикама. Све до неколико дана раније, Асадове снаге потпомогнуте Русима, Иранцима и Хезболахом, успеле су да окруже источне квартове који су још у рукама побуњеника, који припадају туцету милицијâ, од оних „умерених“ Сиријске слободне армије, до Jaish al-Fatаh (бивши ал-каидовци, салафисти, Муслиманска браћа). Заокруживање је комплетирано од стране владиних снага крајем јула, заузимањем северног прилаза граду (прозваним Кастело, по имену познатог ресторана у тој зони) и коначним пресецањем коридора који је омогућавао побуњеницима да добијају помоћ из Турске.

Опсаду је ипак прекинула протеклих дана Jaish al-Fatаh (војска Освајања) која је неочекивано напала југ града – овде је фронт владиних снага најтањи – једва су три километра одвајала побуњеничке линије у Алепу од оних спољашњих. Међутим, делили су их и изузетно утврђени положаји у Ваздухопловној академији, коју су Асадове трупе претвориле у изоловану тврђаву, одакле је артиљерија гађала непријатеља у сваком правцу. Брз и добро планиран симултан напад са аутобомбама и тунелом који је ископан у тајности, испод позиција владиних снага, а потом напуњен експлозивом, омогућио је да се подрије одбрана aкадемије, за коју су побуњеници рекли да је освојена, што је Дамаск демантовао, признајући, међутим, прилив појачања како би повратио изгубљене положаје.

Такође, упућивање огромне количине прехрамбених артикала и других потребних ствари, у квартове који су у рукама владиних снага, указује на конкретан ризик да се они који су опседнути претворе у оне који опседају. На војном плану, контраофанзива коју спроводе Асадове снаге и савезници, усмерена је на поновно освајање Ваздухопловне академије, и поновно затварање џепа на југу града, уз ослањање на авијацију и артиљерију (чини се да је такође и руска ангажована), како би се потиснули побуњеници. Савез побуњеничких група Jaish al-Fatаh, најавио је започињање нове фазе контраофанзиве у Алепу, како би се освојио цео напаћени сиријски град, након што је објављено да је разбијена опсада источних квартова.

Савез Jaish al-Fatаh, обухвата такође и борце Jabhat Fatah al-Sham (Фронт за освајање Леванта) – ново име џихадиста Фронта Ал-Нусра, после најаве одласка групе из мреже Ал-Каиде. У саопштењу, Jaish al-Fath најављује да ће ,,удвостручити број бораца за ову битку. Најављујемо почетак нове фазе за ослобађање читавог Алепа“– каже се у саопштењу које је емитовано преко Ал Џазире. „Нећемо се зауставити докле год не подигнемо нашу заставу освајања над тврђавом Алепо“. Последњих сати, реконструише ова телевизија, један конвој побуњеника је ушао у области Алепа које су под контролом опозиције, преко новог коридора, доносећи помоћ и храну за око 300.000 људи који су укљештени у тој зони.

Ал Џазира пак подвлачи, како су обновљене борбе и ваздушни напади сиријских снага и Руса у области Рамусех спречили цивиле да се крећу. У међувремену, сиријска Опсерваторија за људска права извештава како су „снаге сиријског режима успеле у последња 24 часа да уведу десетине камиона са храном и горивом у западне квартове Алепа“, под њиховом контролом. Руски представник при седишту УН-а у Женеви, Алексеј Бородавкин, изјавио је како „експерти Русије и САД разговарају о прекиду борби у Алепу  и успостављању хуманитарног примирја у трајању од 48 сати“.

На војишту, међутим, обе супротстављене стране појачавају своје редове, имајући у виду одлучујућу битку. Ако побуњеници, подржани од Турака, Американаца и Арапа преузму контролу на читавим градом, могли би да принуде режим да преговара о споразуму који би у случају успеха могао да доведе до поделе Сирије, а чији би неуспех довео до продуженог конфликта. Ако би напротив Дамаск победио, побуњеничке снаге биле би избрисане са бојног поља, што би омогућило владиним снагама и Русима  (чије је присуство у Сирији изгледа предодређено да постане трајно) да изравнају рачуне са Исламском државом у Раки, и дуж границе са Ираком, преузимајући поново контролу над читавом земљом.

(Превео са италијанског: Небојша Вуковић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер