субота, 05. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Не може се кишобраном на Тихи океан
Савремени свет

Не може се кишобраном на Тихи океан

PDF Штампа Ел. пошта
Бранко Жујовић   
среда, 26. новембар 2014.

Позадина и сврха протеста у Хонгконгу су највеће рупе „кишобран револуције“. Кроз њих су врло брзо покуљали интереси азијско-пацифичке сарадње, препуштајући их маргинама интересовања јавности

Два догађаја у Кини обележила су ову јесен. То су протести у Хонгконгу, због намере Пекинга да верификује локалну изборну листу на изборима 2017. године и недавно одржан самит земаља Азијско-пацифичке економске сарадње (АПЕК). Неко је самит АПЕК-а у Пекингу запамтио по новом џентлменском гесту Владимира Путина и извесној, али видљивој скрајнутости Барака Обаме на снимцима у гро плану са тог догађаја.

Стиже ФТААП

Мало ко је, међутим, у Србији обратио пажњу на завршно саопштење кинеског председника Си Ђинпинга, који је рекао да су чланице АПЕК-а одлучиле да одобре мапу пута за успостављање Подручја слободне трговине Азија – Пацифик (ФТААП), означивши званично почетак процеса успостављања поменуте зоне слободне трговине.

Си Ђинпинг је нагласио да су ове земље оствариле важан консензус у вези са овим питањем, али и промоцијом повезаности, поспешивањем иновација и развојем. „Треба сада да консензус преточимо у акцију и начинимо план за наредних пет, десет и 25 година", истакао је Си Ђинпинг.

О чему се овде заправо ради?

Из године у годину постаје извесније да се тежиште светске привреде сели у све динамичнији азијско-пацифички регион. Популација земаља чланица АПЕК-а износи 2,8 милијарди људи, односно 40 одсто светског становништва. У овим земљама произведе се 57 одсто светског БДП-а и оствари 46 одсто светске трговине.

Осим у формату АПЕК-а, Кина на државном нивоу о слободној трговини преговара са још два партнера. То су Јапан и Јужна Кореја.

Штавише, Си Ђинпинг је на истом скупу најавио да ће Кина током наредних пет година увести робу у вредности од фантастичних десет билиона долара („$10 trillion“), односно десет хиљада милијарди долара. Гигантско кинеско тржиште тако постаје развојна шанса за цео свет, па и за Србију.

АСЕАН као потврда опредељења АПЕК-а

Одмах после самита АПЕК-а, Кина је пожурила да потврди свој утицај и међу земљама југоисточне Азије. Премијер Ли Кећијанг у Нејпјиду, главном граду Мјанмара, присуствовао је самиту лидера Кине, Јапана, Јужне Кореје и десет земаља Асоцијације нација југоисточне Азије (АСЕАН) .

Он је тамо изјавио да кинеска влада доследно сматра да је АСЕАН приоритетни правац кинеске дипломатије са суседним земљама и да, како је рекао, доследно подржава изградњу АСЕАН-а као целине.

Он је на поменутом скупу изнео шест предлога за сарадњу са земљама ове организације. Према речима кинеског премијера, Кина и АСЕАН треба да начине стратегију развоја односа и да пре краја следеће године заврше преговоре о унапређеној зони слободне трговине.

Осим тога, Кина и земље АСЕАН-а треба да убрзају изградњу саобраћајних, телекомуникационих и електричних мрежа, ојачају дијалог и сарадњу органа за поморске послове. Уз то, треба да организују незваничан састанак министара одбране и активно шире сарадњу у хуманитарној, технолошкој и области заштите средине.

Потом су активности кинеских лидера настављене у Аустралији, на Новом Зеланду и у другим земљама, а најзначајнији скуп на крају ове године свакако ће бити Самит премијера Кине и земаља централне и источне Европе у Београду, којем ће присуствовати Ли Кећијанг.

Где је у свему место Хонгконга?

Док су поменути процеси трајали, у Хонгконгу се протестовало. Од почетног незадовољства намером државе да верификује изборне листе, вође протеста су прешле на захтеве да руководство Хонгконга поднесе оставке.

Испоставило се да питање предизборне верификације Комитета за именовање у Пекингу и питање општих избора уопште нису суштина проблема.

Већ ту је постао препознатљив рукопис „кишобран револуције“. Најпре је централна власт у Пекингу изразила сумњу да можда неке стране силе стоје иза протеста, а потом је и први човек извршне власти у Специјалном аутономном региону Хонгконг, Чуен Јинг Леунг, изјавио да протест није у потпуности домаћи покрет, додајући да су стране силе извесно умешане у протесте.

Пре тога је Чуен Јинг Леунг дао мандат Кеи Лем, административној секретарки локалних власти, да преговара са студентима. Уприличен је разговор пред камерама, уживо, пред свим људима Хонгконга.

Ни то није било довољно да се страсти смире. Убрзо потом, страни медији су чак објавили и место у Норвешкој одакле су протести наводно организовани.

„Очигледно је већ дуже време учешће људи и организација које долазе изван Хонгконга у политици Хонгконга. Ово није први пут да они то чине и није никакав изузетак", рекао је Чуен Јинг Леунг.

Његов коментар уследио је након сукоба полиције и демонстраната у дистрикту Монг Кок, који су узроковали десетине повређених, међу којима и 22 полицајца.

Кина је средином прошлог месеца указала на ову чињеницу и САД.

Од тада до данас, власти Хонгконга имају избалансиран однос према демонстрантима, осим када ови прибегну насиљу, као што је последњи пут био случај, када су упали у просторије локалне владе.

Подршка протестима

Кинески медији извештавали су да се на протестима окупљало до 20 хиљада учесника. Свако ко је шетао улицама Ајланда око Адмиралитета и улицама са друге стране Викторијине луке, зна да се тамо пре може сместити неколико хиљада, уместо неколико стотина хиљада људи.

Осим тога, западни медији нису пренели резултате истраживања Универзитета у Хонгконгу од 17. и 18. новембра по којем чак 82,9 одсто становника Хонгконга жели да протести организације „Окупирајмо Централ" престану, а готово 70 одсто грађана сматра да би локална влада требало да растера демонстранте.

Због повремених прекида саобраћаја и блокаде пословног центра трпи и хонконшка берза.

Тешко се може рећи колики губитак то доноси, али према првим проценама штета је прошлог месеца, према кинеским медијима, износила неколико милијарди хонконшких долара. Губитке бележе и трговци на мало у пословном центру града, који тврде да им је продаја опала за 30 до 40 одсто. Штета би у наредном периоду могла бити још и већа јер се очекује да ће инвеститори и туристи у наредном периоду избегавати Хонгконг док се ситуација не нормализује.

Градски саобраћај је био у прекиду, а отказано је само у једном дану око двеста полазака градских аутобуса.

Привремено је био затворен велики број пословних представништава, банака, канцеларија, а банкомати су привремено били ван употребе. Биро за образовање Хонгконга привремено је затворио вртиће и школе у дистриктима Ванчај, Централ и у Западном дистрикту, ради безбедности.

Чини се да организатори протеста у Хонгконгу нису успели саме Хонкожане да убеде у исправност протеста. Док су они протестовали, њихове градске власти и тамошња, иначе веома важна берза потписале су стратешки уговор са берзом у Шангају, а у Пекингу је зачета читава једна нова конфигурација глобалне привреде.

Једина права подршка на коју су демонстранти из Хонгконга наишли били су офрље организовани митинзи подршке по британским и америчким градовима. Тек отприлике да се види да ако коза лаже, њен рог не лаже. Не може се, ипак, кишобраном на сав Тихи океан.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер