Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Likvidacijom Bin Ladena svet neće postati bolji
Savremeni svet

Likvidacijom Bin Ladena svet neće postati bolji

PDF Štampa El. pošta
Đorđe Milošević   
utorak, 03. maj 2011.

Zvanična Moskva pozdravila je likvidaciju lidera Al Kaide Osame Bin Ladena, ali je izostala euforija kojom je ono propraćeno u SAD i nekim drugim državama.

Kremlj ima mnogo razloga da reaguje na ovaj događaj; pre svega, Rusija je zemlja koja se sa terorizmom sukobljava gotovo svakodnevno i u kojoj je terorizam odneo na hiljade života. O tome svedoči i najnovija eksplozija posle prvomajskih praznika kraj jedne ispostave Ministarstva unutrašnjih poslova u centru Moskve u kojoj je, na sreću, povređeno samo jedno lice. Osim toga, Rusija je partner Vašingtona i drugih zemalja u borbi protiv terorizma. Podsetimo se da je posle terorističkog napada na kule Svetskog trgovinskog centra u Njujorku, 11. septembra 2001 godine, predsednik Vladimir Putin među prvim državnicima u svetu izrazio saučešće američkom predsedniku Bušu, upotrebivši čak vrlo prijateljski izraz: mi smo sa vama.

Zvanična Moskva reagovala je oko likvidacije Bin Ladena brzo, diplomatski uzdržano ali odlučno i jasno. ,,Pozdravljamo ozbiljne uspehe SAD postignute u borbi sa međunarodnim terorizmom’’- izjavio je predstavnik Kremlja. Dodao je da se Rusija među prvim zemljama suočila sa opasnošću koju predstavlja globalni terorizam i, nažalost, zna šta je Al- Kaida ne samo po čuvenju. U Kremlju je takođe podvučeno da se rezultati mogu postići samo zajedeničkom borbom sa globalnim terorizmom. ,,Rusija je spremna da jača takvu saradnju’’- saopštio je predstavnik za štampu Kremlja.

Zvanična Moskva reagovala je oko likvidacije Bin Ladena brzo, diplomatski uzdržano ali odlučno i jasno. ,,Pozdravljamo ozbiljne uspehe SAD postignute u borbi sa međunarodnim terorizmom’’- izjavio je predstavnik Kremlja.

Ministarstvo inostranih poslova ocenilo je da likvidacije Bin Ladena govori o besperspektivnosti terorizma. ,,Likvidacija Bin Ladena predstavlja značajan momenat u borbi sa međunarodnim terorizmom. Uspeh Amerikanaca u toj operaciji i rezultati rada ruskih specijalnih službi na Severnom Kavkazu predstavljaju signal o istorijskoj besperspektivnosti terorizma’’ – saopštilo je rusko Ministarstvo inostranih poslova.

Taj nesvakidašnji događaj za celu antiterorističku koaliciju imaće dugoročni prakstični značaj s takče gledišta ,,obezgavljivanja’’ zločinačke organizacije. On će postati važan simbol pošto se desio uoči desetogodišnjice terorističkih akcija u SAD 11. septembra 2001 godine. Budući da smo partneri sa Amerikancima u antiterorističkoj koaliciji, delimo osećanja sa građanima SAD. Cenimo i to što je rusko rukovodstvo bilo na odgovarajući način obavešteno o likvidaciji Bin Ladena pre nego što je predsednik Obama o tome obavestio sopstvenu i svetsku javnost – ističe rusko Ministarstvo inostranih poslova. Ova činjenica o ranijem obaveštavanju ruskog rukovodstva uzima se u Kremlju kao posebno značajna.

U ministarstvu se pre svega podvlači zakonomernost rezultata: Bin Ladena, Basajeva (poznati vođa čečenski terorista koji je likvidiran pre nekoliko godina) i njima slične pre ili posle stiže osveta…. Uspeh američkih specijalaca, kao i rezultati rada ruskih specijalnih službi na Severnom Kavkazu, računajući i sa emisarima Al Kaide, imaju univerzalni značaj – ističe se u saopštenju ruskog ministarstva.

Uporedo sa ovakvim ocenama, datim neposredno po saopštenju uz Vašingtona, u Moskvi se sada mogu čuti i drugačija mišljenja, sa manje optimistizma i emocija, koja su, čini se, bliža realnosti današnjeg sveta.

Čak i pojedine ličnosti na političkim ili diplomatskim funkcijama nastoje da unesu neke korekcije ili dopune u zvaničnim saopštenjima. Tako je jedan od visokih funkcionera Ministarstva inostranih poslova Jurij Gorlač izjavio da likvidacija Bin Ladena ne predstavlja i pobedu nad celom terorističkom organizacijom Al Kaide. ,,Struktura nastavlja da postoji i ne treba se opuštati, ne zaustavljati se na postignutom. Treba se i dalje suprotstavljati terorističkim izazovima’’ – kaže Gorlač.

Oglasila se i Ruska pravoslavna crkva koja terorizam smatra društvenim zlom i velikim grehom. Predstavnik Sinoda, protojerej Dmitrij Smirnov izjavio je da likvidacija Bin Ladena neće rešiti problem terorizma, zato što se njegovi koreni nalaze negde drugde. On upozorava da sada može izbiti nova erupcija terorizma kao odgovor na likvidaciju vođe Al Kaide.

Šta je izmenilo ubistvo Bin Ladena u uslovima koji su prouzrokovali i još uvek prouzrokuju terorizam? Da li će siromašni deo sveta postati bogatiji? Da li će islamski fundamentalizam postati čovečniji?

Mišljenja pojedinih poznatih komentatora i analitičara u nekim segmentima odudaraju, ili su čak u suprotnosti sa zvaničnim stavovima Kremlja.

Poznati kolumnista Pjotr Romanov kaže da je američkom predsedniku Baraku Obami uspelo ono što nije uspelo DŽordžu Bušu mlađem – da likvidira najtraženijeg teroristu današnjice, Osamu Bin Ladena. Romanov, međutim, kritički gleda na samohvalu Obame, koji sebi lično pripisuje sve zasluge: ,,Ja sam rešio i dao saglasnost na operaciju’’; pod mojim rukovodstvom je operacija izvedena. Dakle, ,,Ja sam odlučio’’, ,,Ja sam dao saglasnost’’, ,,Pod mojim rukovodstvom’’… - isto kao što je govorio birokrata Ogurcov u komediji ,,Volga- Volga’’. Dotični birokrata je smatrao da se sve vrti oko njega i pod njegovim mudrim rukovodstvom. U suštini, kaže Romanov, to je uspeh pre svega američkih specijalnih službi i to samo relativan.

Deset godina bezuspešnog traganja, deset godina neostvarenih nada, deset godina besmislenog bombardovanja katakombi u Avganistanu, niz propalih tajnih operacija u Avganistanu i Pakistanu i mnogo nevinih žrtava. I sve to uz narastanje talasa terorizma u svetu. Sa tim talasom Bin Laden lično teško da ima veze; stalno se skrivao od specijalnih službi mnogih zemalja. Uostalom, kako je saopšteno, Bin Laden je ubijen u kući u kojoj nije bilo ni telefona niti internet veze. To bi bilo suviše opasno i moglo bi navesti na trag. Pa kako je čovek, nalazeći se u takvoj izlolaaciji, mogao da rukovodi tako razgratatom mrežom razasutom po celom svetu? On je možda samo davao podsticaj, a sve ostalo radili su sasvim drugi ljudi. Realno gledano, Al Kaidom već odavno rukovode oni ljudi koji Bin Ladena vide kao ceo ostali svet – samo na televizijskim ekranima. To znači da je likvidiran simbol, ali ne i sam međunarodni terorizam. Romanov smatra da izjava nemačke kancelarke Angele Merkel o tome da je likvidiranjem Bin Ladena ,,Al Kaidi’’ nanesen odlučujući udarac – ne odgovara realnosti.

Svet bez Bin Ladena je svakako ,,čistiji’’, ali ne treba se nadati da će terorističkih akcija sada biti manje. Štaviše, može se očekivati da će njegove pristalice smatrati likvidiranog vođu mučenikom i da će to samo povećati broj dobrovoljaca i fanatika u redove terorista-samoubica.

Šta je izmenilo ubistvo Bin Ladena u uslovima koji su prouzrokovali i još uvek prouzrokuju terorizam? Da li će siromašni deo sveta postati bogatiji? Da li će islamski fundamentalizam postati čovečniji? Da li će političari postati čestitiji i razumniji? Takvih pitanja ima na desetine a pozitivnog odgovora- ni jednog.

Amerikanci, naravno, likuju jer ,,leš neprijatelja uvek lepo miriše’’ – konstatuje ruski analitičar. Ali praktično gledano, povoda za likovanje ima samo Beli dom. Može biti da je Barak Obama na vreme obezbedio sebi drugi predsednički mandat; analize pokazuju da je likvidacija Bin Ladena značajno ojačala rejting Obame koji je bio u značajnom padu. Međutim, što se tiče pobede nad terorizmom, to nema nikakve veze.

Docent Fakulteta svetske politike na prestižnom MGU univerzitetu Andrej Piljko smatra da je epizoda sa Bin Ladenom u stvari borba za vlast u Americi. Dakle, prekoleđa bilo čijih i bilo kakvih, treba iskoristiti svako mugućnost da se vlast osvoji ili zadrži predsednička fotelja.

Politički analitičar Dmitrij Kosirjev smatra da je likvidacijom Bin Ladena završeno jedno desetogodišnje poglavlje, ali da se o njegovom početku – rušenju Svetskog trgovinskog centra koje se pripisuje vođi Al Kaide – ne zna baš mnogo. Nema naime odgovora na osnovno pitanje: zašto je ta spektakularna akcija rušenja kula u Njujrku izvedena. Tajna će ostati još dugo jer dokumenta neće biti tako skoro dostupna javnosti.

Zasad se može izneti jedna od verovatnih verzija. Devedesetih godina, američka ,,globalizacija’’, odnosno njeno samokandidovanje kao jedine supersile sveta, bilo je neprihvatljivo za mnoge kulture i grupe stanovništva. Zatim, vojna akcija SAD i NATO protiv Jugoslavije 1999, pa sumnjiva finansijska kriza u Aziji krajem devedesetih godina i mnogi drugi događaji stvarali su iluziju o nezaustavljivoj ofanzivi Amerike na celoj planeti. Udarac po epicentru svetskog finansijskog gospodstva Amerike nosio je u takvoj situaciji simboličan značaj i dejstvovao je veoma snažno. A narodna veselja na ulicama pojedinih gradova Bliskog istoka, gde nikakvog rata sa Amerikom nije bilo, pokazala su na kakav auditorijum računaju teroristi.

Ruski analitičar s tim u vezi podseća da je posle 2001. godine jedan sasvim ugledan vojni časopis (autor ne navodi koji) ubrojao Bin Ladena među najveće vojskovođe svetske istorije (odmah posle DŽingis-kana) uz napomenu: blistavi primer asimetričnog odgovora protivniku, neizmerno snažnijem po svim parametrima.

Ako je likvidacijom Bin Ladena Barak Obama stekao značajne poene oko ponovnog izbora za predsednika, događaji u Libiji mogli bi da neutrališu te pozitivne poene.

Analitičari u Moskvi smatraju da je nemoguće predvideti kako će se smrt Bin Ladena odraziti na sadašnje burne događaje u Libiji. Ako je likvidacijom Bin Ladena Barak Obama stekao značajne poene oko ponovnog izbora za predsednika, događaji u Libiji mogli bi da neutrališu te pozitivne poene. Ipak, porediti ove dve stvari je gotovo nemoguće jer je, po oceni komentatora, u pitanju različita simbolika i sasvim druge paralele. Analitirrari uočavaju da Vašington pokušava da minimizira ulogu Amerike u libijskoj kampanji koju su neki uvodničari u Moskvi nazbvali- sramnom.

Dmitrij Kosirjev postavlja u svojoj analizi pitanje: da li je Bin Laden stvarno ubijen sada ili još u akcijama 2001–2002 godine tokom avganistanske kampanje? Čak i posle izveštaja o ubistvu pre nekoliko dana mnogi u pakistanskom gradu Abotabadu tvrde da niko nije video telo ubijenog vođe Al Kaide niti čin sahrane u moru. Papir i video snimci su slab dokaz- kaže analitičar.

Bilo kako bilo, vest o likvidaciji vođe Al Kaide je svakako svetska novost i može da predstavlja značajan udarac terorizmu, ali nema osnova za preterano radovanje – smatraju analitičari u Moskvi. Svet neće postati ništa bolji, a ocena da je terorizam pobeđen je apsolutno nerealna. Pod velikom sumnjom su čak i očekivanja da će terorističkih akcija biti manje. To se posebno odnosi na Rusiju gde Al Kaida nije imala veliko uporište i gde su uzroci terorizma drugačiji.

Možda uz sve to treba uzeti u obzir i ocenu čečenskog lidera Ramzana Kadirova koji je pozdravio likvidaciju Bin Ladena uz opasku: prestanimo jednom, u svetskim razmerama, da delimo teroriste na loše i one manje loše. Poznata krilatica pojedinih američkih političara: da, on je pasji sin, ali naš pasji sin – može da se razbije o glavu protagonistima takvih ideja. Čitava situacija oko Bin Ladena to i potvrđuje.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner