недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Запад хоће Николића на власти
Преносимо

Запад хоће Николића на власти

PDF Штампа Ел. пошта
Драган Тодоровић   
недеља, 10. април 2011.

(Данас, 10. 4. 2011)

Београд - Нема суштинске разлике између Бориса Тадића и Томислава Николића, јер и један и други су ту да испуњавају налоге из Брисела и Вашингтона. Запад, али и земље у региону прижељкују, међутим, долазак Николића на власт, јер су убеђени да ће он бити „много мекши за сарадњу“ и да ће урадити све оно што Тадић можда не би.

Зато је свеједно ко ће од њих двојице да победи на следећим парламентарним изборима јер суштинских промена неће бити. Грађани ће једнако тешко да живе и даље, каже у интервјуу за Данас Драган Тодоровић, потпредседник Српске радикалне странке и шеф посланичке групе СРС у републичком парламенту.

Чија победа би вама била дража?

- Нама је циљ да у коалицију уђу Николић и Тадић како би се показала сва ширина преваре. Између њих одавно постоји комуникација, али када смо ми то схватили, нажалост, враг је однео шалу.

Истраживања показују да Николићева странка има подршку 41,7 одсто грађана у овом тренутку?

- Не спорим да је ситуација у земљи таква да је економски и социјални крах толиких размера да грађани једноставно не виде излаз сем да се промени власт. Србија је сада буквално дошла до дна, али и гора ситуација може да нам се деси.

По том истраживања радикали имају подршку нешто више од седам одсто грађана?

- Свако истраживање у овом тренутку је информативног карактера и не даје праву слику, али не желим да кажем да су та истраживања нетачна. Радикалима рејтинг сада није толико битан. Важно је да смо потпуно стабилизовали странку и да нам се враћа чланство које је схватило сву обману.

Како ћете одговорити на позив председника Србије о националном консензусу око уласка Србије у ЕУ?

- Сада је то потпуно лицемерно, након десет година пута који нема алтернативу, позивати на консензус. Да ли смо ми позивани на консензус када су доношене одлуке о доласку Еулекса на КиМ, о доношењу закон о ССП? Чак ни пословник у парламенту није донет консензусом. Нећемо да учествујемо у томе.

Али сте ушли у управне одборе градских јавних предузећа заједно са демократама?

- То је била одлука градског одбора и донета је у време када сам ја био у Москви. Лично сам против те одлуке и никада се нећу сложити са њом јер мислим да је штетна за СРС. Чекам да видим те резултате који су наведени као разлог за улазак у управне одборе.

Да ли сте са ДС постигли договор и да представљате неку врсту алтернативе Г17 плус у републичком парламенту?

- Нама сада није циљ улазак у власт и те спекулације су потпуно беспредметне. Борис Тадић и ДС су нанели највећу могућу штету Србији. Ми смо за изборе и то одмах, јер сматрамо да се нагомилани политички и економски проблеми најбоље решавају на изборима, а не на улици.

И док критикујете ДС и Тадића често сте врло благонаклони према Вуку Јеремићу?

- Благонаклон сам према њему јер он колико-толико у зависности од окружења у коме се налази често уради и каже нешто другачије, као што је примера ради реченица - европеизам није мантра и нови марксизам. То је тачно, јер се све свело на то ако ниси за ЕУ ти си за Голи оток.

Да ли бисте Јеремића радо видели међу радикалима?

- У овом моменту мислим да је то потпуно немогућа ствар јер је Јеремић лојалан Тадићу и ја ту особину код људи веома поштујем.

Зближавањем ДСС и СНС радикали су остали потпуно усамљени. Са ким ви сада можете да сарађујете?

- Можемо заједно са онима који су за бескомпромисну борбу против криминала и корупције, који неће пристати ни по коју цену на независност Косова и Метохије. Можемо са онима који су за апсолутни економски и социјални опоравак Србије и који су за вођење независне политике. Са странкама које су за ове принципе могли бисмо да правимо коалицију.

Чини се да политичких противника имате много више?

- То су они који се залажу за улазак у НАТО, који немају алтернативу у ЕУ и евроатлантским интеграцијама. Апсолутно са издајницима не можемо ни у каквој варијанти, јер су они за последње три године омогућили Бриселу и Вашингтону да спроведу шта хоће.

Да ли сте ви потписали петицију против прогона Коштунице?

- Нисам сматрао да треба. Мислим да свако треба да стане на црту. И ја сам био изложен некој врсти прогона у време док је Коштуница био председник СРЈ, па он није нашао за сходно да на било који начин интервенише.

Када очекујете долазак лидера радикала Војислава Шешеља?

- Са зебњом ишчекујем 4. мај када би суд у Хагу требало да донесе одлуку о ослобађању Војислава Шешеља. Страх ме је, јер они који су га на основу политичке одлуке одвели сада морају да га пусте, без обзира на то што нема доказа за његову кривицу и што је 36 сведока тужилаштва прешло на страну одбране. Убеђен сам да ће Шешељ вратити Српску радикалну странку на позиције које је имала и које јој припадају.

СРС је у суботу у београдском Дому синдиката одржао митинг подршке либијском лидеру пуковнику Муамеру ел Гадафију. На скупу су, уз челнике СРС говорили Либијци који живе у Србији и прочитано писмо лидера СРС Војислава Шешеља из Хага, који је оптужио режим Бориса Тадића да је издао Либију по диктату Запада. Окупљени су бурно звиждали на свако помињање председника Бориса Тадића и Николе Саркозија, носили су четничка и либијска обележја, а могли су се чути „Спремте се, спремте, четници“, као и либијске националне песме.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер