недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Цане и Мило хтели да нас разбију
Преносимо

Цане и Мило хтели да нас разбију

PDF Штампа Ел. пошта
Драган Тодоровић   
недеља, 13. септембар 2009.

(Прес, 13.09.2009)

У кабинету Војислава Шешеља, у седишту СРС-а у Земуну, где смо разговарали са Драганом Тодоровићем, на полицама библиотеке у којој су све Шешељеве књиге, уредно и даље стоји педесетак књига Томислава Николића.

Ту су и две нове књиге Војислава Шешеља које су недавно изашле. Једна се зове "Портпарол лоповске странке Александар Вучић", а друга "Хашки денунцијент Томислав Николић"...

И поред свега, годину дана пошто сте избацили Николића из странке и даље држите његове књиге поред Шешељевих?

- Не знам зашто бисмо избацили Николићеве књиге из ове библиотеке. То је историја СРС-а. За мене је 8. септембар 2008, када је он напустио СРС, линија коју никада нисам прешао. Све док је Николић био на идеологији СРС-а, није било никаквих проблема.

Да ли сте прочитали све књиге Шешеља?

- Не.

Која вам је омиљена?

- Мислим да је најбоља "Идеологија српског национализма". Али, одмах да вам кажем, ни њу нисам прочитао целу, али јесам у великој мери.

Како ви данас, поред свих ових књига Војислава Шешеља, гледате на одлазак Томислава Николића и Александра Вучића из СРС-а?

- Кад са ове дистанце гледам на све то, прво што видим јесте да је највећа штета нанета СРС-у, али ништа мања штету нису претрпеле Србија и Црна Гора. Мали број људи зна да се у исто време кад је у Србији покушано разбијање СРС-а, исти процес догодио и у Црној Гори.

Са радикалима у Црној Гори?

- Не, него са српском листом коју је покушао да разбије Андрија Мандић по истом сценарију како је Николић урадио у Србији. Била је то синхронизована акција с циљем да се у Србији и у Црној Гори разбије српски национални корпус. До 2008. у Србији су постојале три институције: војска, црква и СРС. Данас, покушали су да разбију СРС, војска је већ уништена, кренули су и на СПЦ, хтели су да смене патријарха...

Ко то ради?

- Они који Србију уништавају протеклих 20 година. Нови светски поредак, САД и ЕУ...

Али, ко је покушао да разбије СРС и да подели српску листу у Црној Гори?

- Зове се Станко Суботић, зове се Мило Ђукановић, зову се америчке и енглеске обавештајне службе...

Они су напредњаке одвојили од вас?

- Нису они одвојили напредњаке, већ Вучића и Николића. Погледајте српски портал у Црној Гори и нећете имати дилеме. И сетите се хотела "Риц", где су се састали са Суботићем и Ђукановићем, и њихове приче да су тамо отишли због гасне електране у Новом Саду. А погледајте интервју Маје Гојковић и видећете да је то лаж.

Све је то говорио Ратко Кнежевић, али су Николић и Вучић то демантовали?

- Демантовали? Ја вам говорим да се иста ствар дешавала у Црној Гори како би се ослабио српски национални корпус. Саставите сами коцкице. Како је човек који је 18 година био за велику Србију, за границе Карлобаг - Огулин - Карловац - Вировитица, одједном више није за то?

Још једна теорија завере против Србије.

- А да ли је теорија завере отимање Косова? Да ли је завера кад кажем да је усвајање статута Војводине рађање нове федералне јединице у Србији? Ако се статут усвоји, Војводина ће, по сценарију Црне Горе, да се издвоји из Србије. Да ли је завера изјава Мартија Ахтисарија, који каже да Србија неће у ЕУ док не призна независност Косова, а МУП потписује меморандум са Еулексом, који се налази у плану Ахтисарија?

Али, чињеница је да је СРС, после одласка Николића, са близу 40 одсто пала на око 10 одсто подршке. И Земун сте изгубили!

- То је тачно, али није први пут да радикали доживљавају такве падове. После обарања владе Николе Шаиновића у децембру '93, социјалисти су жестоко кренули на нас. Тада смо били криминалци, ратни профитери, злочинци... После избора 2000. са 78 пали смо на 23 посланика. И сад је било исто, јер су нам после одласка Николића отели 21 мандат.

Међутим, оно што се види јесте и да је СРС, после одласка Николића, сама почео да спроводи неке реформе...

- Нема реформи унутар СРС-а!

А како онда ви зовете евидентну промену ваше реторике, истурање у први план неких нових људи...

- А што не питате како то да се оволики број младих, образованих људи није појавио у време док је Николић био шеф посланика СРС?

Николић их је намерно "гушио"?

- Сами одговорите.

А то што у јавности нема Наташе Јовановић, Вјерице Радете, Поп Лазићеве, не чују се више клетве...

- Кад буде разлога, ми ћемо одговорити исто као и раније, или још жешће. Ево и примера. Кад ми по пословнику Славица Ђукић-Дејановић није дала реч у парламенту, упитао сам је да ли она води УО "Галенике" или Скупштину? За нормалног човека нема теже увреде.

Да ли је Шешељева идеја била да се они мало старији склоне, а да неки нови...

- Нико није склоњен и не желим да говори о том клишеу који покушавате да створите.

Шта је клише? То што сте истурили неке млађе људе, а склонили оне старије?

- Нису уопште склоњени. Ми смо у странци разговарали шта да радимо у овој ситуацији јер је очито да је парламент постао овакав какав јесте. Како да томе парирамо? И одлучили смо да то урадимо на овакав начин. Али, кад је на дневном реду Закон о катастру, онда о њему говори Вјерица Радета, која је врхунски правник, и то сви знају.

Као да сте стидите тога што сте променили реторику и што на тај начин покушавате да повратите поверење?

- Није тачно. Реформе које се односе на политику и на идеологију СРС-а, а које је желео да спроведе Николић, код нас се не спроводе. И то је био највећи проблем. Јер, у чему се данас разликује Борис Тадић од Томислава Николића? Ни у чему, осим што им ДС спочитава да имају мали стаж у евроатлантским интеграцијама.

Ви верујете да би Николић, да је остао, од СРС-а направио напредњаке?

- СРС би тада дошао у позицију да служи потпуно нечијим другим интересима. Али, данас математички ствари стоје овако: трећина укупног чланства некадашњег СРС-а чврсто је остала тамо где је и била, око 20 одсто је отишло код Николића, и то су они који верују да ће на лакши начин остварити своје амбиције везане за власт. Јер је Николић може са свима, и са ДС-ом, и са СПС-ом, са свима...

Зар се то не зове коалициони капацитет?

- Тај коалициони капацитет можете најбоље да проверите испод Плавог моста! А осталих 50 одсто чланства није отишло из СРС-а, али је љуто, увређено, сматра се изневерено. Они нису отишли код Николића и сада се полако враћају у СРС.

Ако је прошла година била у знаку напредњака, ви кажете да ће следећа бити ваша?

- У то сам сто посто сигуран. Сигуран сам да ћемо полако али сигурно да се вратимо на наше старе позиције, и то осећам по нашем чланству, које жели да се бори за промену неких ствари. Следећа година ће бити година повратка СРС-а!

Могу ли опозициони СРС, ДСС, ЛДП, СНС...

- Издајнике не сврставам у овај блок...

... заједно много јаче да притисну власт и издејствују ванредне изборе?

- СРС ће у Скупштини наставити сарадњу с неким опозиционим странкама, пре свих са ДСС-ом и НС-ом. У неким случајевима имамо исте или сличне ставове и са ЛДП-ом.

Преговарате и сарађујете са ЛДП-ом?

- Немам ја шта да разговарам са Чедомиром Јовановићем, нити да му постављам питања било какве природе - зашто си урадио ово или оно...

Али више нападате СНС, него Јовановића?

- Зато што Чеда никога не вара! Он отворено каже шта мисли и нико нема дилеме кад је он у питању. Он је за признавање независности Косова и то каже, он је за усвајање закона о информисању и то отворено каже.

Значи, Чеда је поштенији од Томе?

- Да, политички апсолутно! Зато сам и рекао да принципи СНС-а важе испод Плавог моста.

И постоји шанса за заједнички наступ опозиције?

- После готово 20 година активног бављења политиком никада нисам дошао до убеђења да је тако нешто могуће. То је покушавано неколико пута.

Како онда очекујете ванредне изборе?

- Не да их очекујем, њих мора бити. Мислим да ћемо изборе имати на пролеће. Верујем да ће укидање виза за путовање у ЕУ код власти створити убеђење да је дошло време за ванредне изборе. Али врло је вероватно да до избора дође и због урушавања владајуће коалиције.

Која је најслабија карика у власти?

- За разлику од других, не мислим да је то нека од малих странака, већ она највећа - Демократска странка. У ДС-у већ постоји неколико центара унутар саме странке, који могу поцепати ову странку. Један је окупљен око Бојана Пајтића, који покушава да одвоји Војводину, а други око градоначелника Београда Драгана Ђиласа, који све што ради – ради да би уместо Тадића постао председник Србије.

Шта очекујете после ванредних избора?

- Рано је говорити о томе.

Да ли бисте прихватили разговор са премијером Мирком Цветковићем око политичког договора у време економске кризе?

- Има једна народна пошалица која каже: "Док радите Јефту не зовете, а после, Јефто, љуљај дете". Нису нас звали ни кад су доносили ове катастрофалне закона, Цветковић нас није звао ни када је био у Агенцији за приватизацију и када је приватизовао више од 90 фирми. И зашто бисмо ми сад ишли да разговарамо о последицама њихове политике.

А да ли бисте прихватили позив за разговор са председником Борисом Тадићем?

- Нема разлога да Борис Тадић разговара са представницима СРС-а. Постоји парламент у коме ми добијамо оно што Тадић хоће да спроведе, а то су предлози закона. Не бих се одазвао Борису Тадићу нити било коме из ДС-а, јер су они преваранти. Они не држе реч. После преваре коју су нам направили, апсолутно немамо шта с њима да разговарамо.

А да ли бисте завештали органе, као што учинио Тадић?

- Нисам о томе размишљао. Али, у сваком случају, мислим да је идеја на месту, да има разлога.

Да ли је Војислав Шешељ погрешио што је отерао из Николића и Вучића СРС-а?

- Питање је погрешно и тенденциозно...

Зашто?

- Није њих Шешељ отерао, већ је о томе одлучила Централна отаџбинска управа. Није спорно да је Шешељ томе допринео својим чврстим и непоколебљивим односом према нашем програму и идеологији, јер на тим питањима нема компромиса. Њихов одлазак је урађен по већ познатом шаблону: прво су били реформатори који су хтели да побољшају странку, а кад су видели да су у огромној мањини, покупили су се и отишли. По истом клишеу, онда су постали жртве. Николићу прете убиством, стигао је атентатор из РС... А кад тражимо од полиције и БИА податке о томе, они нам кажу да их немају. То је клише који се увек примењује у оваквим ситуацијама, и то уз велику помоћ медија, односно режима.

Да ли сте ви икад сами себи поставили питање да ли је Шешељ погрешио?

- Не, никад нисам имао дилему. Знате, постоје неке ствари који су ипак непроменљиве. Лаж и истина никад не могу бити исто, правда и неправда. Издаја и верност програму и идеологији никад неће бити исто.

Уколико дође до ванредних избора, да ли ћете у време кампање скинути беџ са ликом Војислава Шешеља, као што је то урадио Томислав Николић?

- Не пада ми на памет и то нема везе са кампањом, већ са односом према истини, правди и борби једног човека за своје идеје.

Да ли очекујете да се Војислав Шешељ ускоро врати у Србију из Хага?

- Не бих се ни на који начин изјашњавао о томе, зато што не постоји аргумент на основу кога бих могао да кажем да ће се то догодити сутра, за годину или десет година. Јер нема правила у Хашком суду када је Шешељ у питању.

(Разговарао: Светомир Марјановић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер