петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Потврда руске подршке за Косово
Преносимо

Потврда руске подршке за Косово

PDF Штампа Ел. пошта
Вук Јеремић   
понедељак, 19. октобар 2009.

(Политика, 20.10.2009)

По такозваном споразуму о демаркацији границе између Македоније и Косова, Скопље добија контролу над око 2.500 хектара територије Србије, што је у супротности са нашим Уставом. Немамо информацију да је овај чин смишљено изведен непосредно уочи посете руског председника Дмитрија Медведева Београду, али ништа не би требало да нас чуди, каже у разговору за „Политику” Вук Јеремић, министар спољних послова Србије.

Да ли се тим чином поручује да неко други, а не Русија има већи утицај у региону?

Балкан је вековима поприште одмеравања снага великих сила. Србија ће наставити да води активну и пажљиво избалансирану спољну политику која има јасно дефинисане приоритете. Ангажоваћемо се са свим међународним факторима, поготово онима који имају утицај у региону, да бисмо заштитили наше државне интересе.

Да ли ова цела ситуација значи да је Србија у фази избора своје позиције у глобалном односу снага?

Централни стратешки приоритет Србије је чланство у ЕУ, и то се неће мењати док год је ове владе. То нас, наравно, не спречава да градимо блиске и партнерске односе и са другима, пре свега са Русијом са којом имамо вековну традицију блискости. Она је један од наших најважнијих трговинских и економских партнера, а њена подршка нам је и од непроцењивог значаја када је реч о Косову.

Да ли америчка подршка Македонији због Косова може да има за последицу даље удаљавање Србије од САД и значајније приближавање Русији?

Између Србије и Америке, нажалост, постоји једно значајно отворено питање, а то је будући статус Косова. Учинили смо све да ту разлику изолујемо и да остваримо сарадњу са Вашингтоном у вези са свим осталим питањима. У томе смо до сада имали успеха. Од изузетне је важности имати најбоље могуће односе са САД.

Да ли партнери из Европе и Америке у незваничним разговорима приговарају Србији на посебним везама са Русијом?

Наши блиски односи са Русијом неће представљати препреку за остварење централног стратешког приоритета Србије – чланство у ЕУ.

Да ли сте са руским званичницима разговарали о могућности да Србија постане члан НАТО-а?

Није било разлога за то. Србија има јасно дефинисану одбрамбену политику која подразумева војну неутралност. Немамо у плану да то мењамо, тако да није било разлога да о томе разговарамо са било ким, па ни са руским партнерима.

Шта се поручује и коме се поручује чињеницом да ће посети Медведева присуствовати и премијер Републике Српске Милорад Додик?

Премијер Додик ће бити гост на свечаној Академији у Сава центру која се приређује поводом 65. годишњице ослобођења Београда. Било би неприродно да не буде позван.

Зашто би било неприродно?

Наш народ је извојевао победу над фашизмом уз велике жртве, не само овде у Београду већ на простору целе Југославије, а поготово у Босни. Зато је нормално да ту буду и представници Срба из Босне.

Значи то нема никакве везе са подршком Београда политици коју води Додик, која је у супротности са намерама САД и ЕУ, а што је везано за БиХ?

Став Србије о БиХ је јасан, нема потребе да се понавља. Наша политика је јасна, она се не мења – то је подршка демократски изабраном руководству РС у напорима да се пронађу решења прихватљива за све стране у БиХ, која ће убрзати процес евроинтеграције те земље. Долазак премијера Додика на свечаност у Сава центру има искључиво везе са одавањем почасти жртвама фашизма.

Намера Београда није да овим ојача свој став подршком Русије?

Понављам, за тако нешто нема потребе, став Русије је такође јасан.

Шта је, по вама, кључна ствар коју Србију очекује на политичком, а која на економском плану доласком Медведева?

У политичком смислу очекујемо пре свега снажну потврду руске подршке око Косова. Она је од непроцењиве важности за наставак наше дипломатске борбе. У економском смислу, то је свакако кредитни аранжман чије ће детаље саопштити председници Медведев и Тадић. То је велика подршка Србији у тренутку када се наша земља налази у изузетно тешкој економској ситуацији.

Како ће се понашати Србија и Русија уколико одлука МСП-а о једнострано проглашеној независности не буде у нашем интересу?

МСП је најугледнија међународно-правна институција на свету и ми очекујемо да ће суд изаћи са ставом који се поклапа са нашим – да је једнострано проглашење независности Косова кршење међународног права. Јако ми је тешко да замислим било какав други исход осим тога, са обзиром на снагу наших правних аргумената.

Покушајте да замислите?

Тако нешто заиста није реално очекивати.

(Разговарала Јелена Церовина)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер