петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Манифест "нових демократа"
Преносимо

Манифест "нових демократа"

PDF Штампа Ел. пошта
Горан Весић   
уторак, 25. септембар 2012.

(Данас, 25.09.2012)

Београд - Горан Весић, бизнисмен, некадашњи високи функционер Демократске странке и блиски сарадник покојног лидера демократа и премијера Зорана Ђинђића, написао је за потребе Драгана Ђиласа, заменика председника ДС и претендента за будућег лидера странке, програмски документ под називом „Манифест нових демократа за нову Србију“, у који је Данас ексклузивно имао увид. 

Манифест је написан са циљем да се Ђиласу обезбеди врло конкретна идеолошка, програмска основа за преузимање кормила у ДС од актуелног председника Бориса Тадића или за случај стварања нове политичке партије. Весић је Манифест доставио Ђиласу 11. августа, уз „пратећу документацију“ - уводно писмо у којем образлаже Манифест, али и саветује политичку технологију за придобијање чланства ДС и свргавање Тадића, као и изворе који су му били узор при писању Манифеста - програме „нових лабуриста“ Тонија Блера и конзервативаца Дејвид Камерона.

Из уводног писма, које Данас у овом броју објављује, може се закључити да су Драган Ђилас и Горан Весић претходно разговарали о ситуацији у врху ДС, а сугерише се да су ти контакти и касније настављени.

Следе детаљни изводи из Весићевог стратешког документа упућеног Ђиласу. У сутрашњем броју, такође екслузивно, објавићемо делове „Манифеста нових демократа за нову Србију“.

„Урадио сам за тебе Манифест нових демократа за нову Србију. Радећи на Манифесту користио сам као основу програм Тонија Блера (New labour because Britain deserves better) из 1997. године. Прочитао сам много таквих програма, али мислим да је ситуација у којој су се налазили Блерови лабуристи најсличнија оној у којој се данас налази ДС... Основа твог програма који ти предлажем је Блеров програм, чак више када је у питању форма него суштина. Наравно, ја сам ту унео низ специфичности. Поред тога, шаљем ти и програм садашњег британског премијера Дејвида Камерона (Built to last). Он се такође може искористити...“

РЕФОРМИСАНИ ДС ИЛИ НОВА СТРАНКА

„Ја више волим лабуристе и Блера, па сам ту мало субјективан, али може се и из Камероновог подухвата свашта научити. Суштина ова два програма (као и свих сличних програма) је да њима мораш да понудиш нешто ново у односу на досадашњу понуду партије. Блер је отишао корак даље и странку назвао Нови лабуристи. Због тога ја у твом документу користим израз нове демократе и мислим да је то добро, јер јасно стављаш до знања да желиш дисконтинуитет са садашњом политиком, а нове демократе могу да буду и реформисани ДС, али и нова странка... (на овом месту Весић описује Камеронове акције у вези с екологијом, које су утицале на промену имиџа конзервативаца, оп. Данаса) Ако желиш да те српска јавности прихвати као нове, мораш у свом програму да изађеш с неколико нових идеја, које се разликују од досадашње политике ДС... Поента је на образовању и здравству, али и на инсистирању на одговорности, што кореспондира с твојим имиџом одлучног и одговорног политичара који си изградио као градоначелник Београда.“

ЛЕВИ ЦЕНТАР, ПА И СПАЈАЊЕ СА СПС

„Ту долазимо до кључног питања - где треба да буде позиционирана ДС или можда нова странка. Једино место које имаш на политичкој сцени је ЛЕВИ ЦЕНТАР. Прво, јер ту позицију држи ДС. Друго, јер на њој немаш и нећеш имати конкуренцију. СНС је десни центар, ДСС и СРС десница, УРС је десни центар, а ЛДП левица. Парадоксално, али највећа могућа конкуренција ти је СПС, који са левице клизи ка левом центру. Ипак, бирачи ДС и СПС су још увек веома различити, тако да у наредним годинама не прети опасност директне конфронтације. У сваком случају, у некој будућности треба размишљати о стварању једне странке од ДС и СПС. Да се не уплашиш ове идеје, о томе је Ђинђић размишљао још 2003. године. На нашем последњем виђењу пред убиство причао ми је о томе како када се СПС реши баласта Милошевића, међу нама скоро да нема разлика! У том смислу, Тадић је био у праву када је 2008. направио историјско помирење две странке. То значи да, шта год да урадиш, не смеш да напустиш позицију левог центра.“

ВОЂА СИРОТИЊЕ, РАДНИКА И СЕЉАКА

„Ја знам да теби није лако да будеш левичар, јер си у души десничар и често због ефикасности реметиш процедуре, али сада нема друге. Уосталом, ако би се идеолошки анализирала твоја политика последње четири године у Београду, тада је јасно да је она левичарска. Тринаеста пензија, пун додатак за труднице, бесплатан превоз за грађане старије од не знам колико година, изградња обданишта, финансирање вештачке оплодње - све су то левичарски потези. Додуше, и популистички. Дакле, твоја досадашња политика је била левичарска и ту мораш да тражиш место на политичкој сцени Србије. Хтео или не, бићеш лидер сиротиње, радника и сељака, обесправљеног народа који жели праведнији свет. Поред тога, ако преузимаш ДС, тада и не смеш да правиш радикалне заокрете јер ћеш изгубити бираче. Ако правиш нову странку, баш са ДС-ом ћеш се тући за гласове, а они су на левом центру. Не можеш да преузмеш гласове ДС ако си десничар.“

ТЕМУ КОСОВА ПРЕПУСТИ ВЛАДИ

„Приметићеш још нешто, а то је да су твоје најважније тачке програма - образовање, здравство и пољопривреда. Не помињемо Косово. Када те неко пита сутра о Косову, кажеш пар општих ствари попут да је потребан државни национални консензус, да нећемо признати независност… Али, Косово је проблем који треба да решава ова влада и ту као опозиција уопште не треба да се гураш. На Косову нема позитивних поена, јер шта год да уради влада, макар и најбоље у датом тренутку, неће моћи да задовољи стереотипе о томе како је Косово српско који су стварани деценијама. Зато ти причај о образовању, здравству, пољопривреди и ефикасној администрацији и стварај уверење у јавности да си ти решење за те проблеме. Када се заврши прича око Косова и када дођу на овај терен - биће касно јер ти си већ ту...“

ТАДИЋ УНИШТИО ДС КАО ОРГАНИЗАЦИЈУ

„Највише промена има у делу (Манифеста, оп. Данаса) у коме говориш о странци. Не заборави да се ти овим обраћаш првенствено странци. Ту обећања морају да буду најконкретнија… Мораш да ослушнеш шта желе чланови и да видиш где је Борис грешио. Тадић је, по мени, уништио ДС као организацију. Једноставно, веровао је да је његов лични рејтинг довољан за све и да нема потребе да странка буде јака. То је трагична грешка која увек води у пораз. Дакле, нема успеха у политици без јаке странке, снажне страначке организације и бројног чланства. Односно, може се и тако направити успех, али он је кратког даха. Пре или касније вратимо се на оно ко има јаку инфраструктуру. Дакле, чланство замера Тадићу на гушењу страначких институција, на недостатку демократије, на кадровској политици која се креирала у кабинету и, оно што је најважније, на губитку избора. Када је странка на власти, тада су спремни и да ћуте о другим замеркама. Ја верујем да ћемо сада бити бар четири године без власти, тако да мораш да им понудиш неке друге ствари.“

ЂИНЂИЋ ЈЕ ПРИМЕР ПРАВОГ ЛИДЕРА

„Ствари које сам предложио да промениш у странци су довољне да покажеш да се разликујеш од Тадића. И немој да се плашиш демократије у странци. Она те штити. Када је лидер јака личност, тада увек буде како он жели, али у форми да су сви донели ту одлуку. То је радио Ђинђић. Увек је добијао оно што је хтео, али је био у сталном контакту са локалним лидерима странке, убеђивао их у своје идеје и припремао седнице органа. Једноставно, био је ауторитет. Ти имаш све услове да имаш исти такав лични ауторитет. Тадић га није имао, иако је у јавности остављао утисак одлучног човека. Ако хоћеш да владаш странком дуго, да спроводиш оно што желиш, мораш да имаш веома способну екипу људи око себе, који ће бити у сталном контакту са организацијом и који ће ти сигнализирати када ти мораш да се укључиш.“ (На овом месту Весић детаљно образлаже улогу Душице Анђелковић у Ђинђићевом кабинету и у ДС, као и Ђинђићеву сталну комуникацију са локалним лидерима и закључује: „Тако се владало странком“, оп. Д.)

ВЛАДА У СЕНЦИ ВРХУНСКА ИДЕЈА

„Мислим да је влада у сенци врхунска идеја. Прво, тиме шаљеш поруку да си ти следећи премијер или влада. Друго, добијаш простор у медијима јер ће новинари увек хтети да чују шта мисли влада у сенци о сваком владином предлогу и, што је најважније, критикујеш власт али на умерен начин, што би свака влада пожелела. Као градоначелник Београда и не можеш више. Када је Ђинђић смењен са места градоначелника, ДС је направила градску владу у сенци. Та влада је била веома активна, а имала је своје редовне недељне седнице на којима су били присутни новинари. Критиковала је предлоге градске власти коју је држала СПО и давала сопствене предлоге.“

МАНИФЕСТ - НАЧИН ДА СЕ ОКУПИ ВЕЋИНА

„Дакле, теби треба чланство. Преузимао од ДС или правио нову странку. Мој предлог је да изађеш са овим Манифестом (или неком твојом сличном верзијом) и да иза њега осим тебе стану све оне важне личности о којима смо причали и да га упутите Тадићу уз молбу да се повуче и закаже ванредну скупштину. Ја бих после тога Манифест послао свим члановима и свим одборима. Потом, одбори крену да подржавају твој Манифест и оставимо Тадића у таквој мањини да нема куд. Чак и ако правиш нову странку, овај Манифест ће ти помоћи да окупиш око себе већину у ДС. Јер, када неки општински одбор подржи Манифест, он се конфронтирао са Тадићем, што значи да нема више назад. После тога можеш и да их водиш у нову странку. Ако им одмах понудиш ту опцију, поделиће се.“

ПРЕУЗМИ СТРАНКУ, АЛИ НЕ БУДИ ОЦЕУБИЦА

„Манифест је важан јер он сукоб између Тадића и себе поставља као програмски. Тадић Манифест не може да подржи јер се њиме тражи ново лидерство, односно његов одлазак. Он теби решава главни проблем, а то је да желиш да будеш само председник, а немаш да понудиш ништа ново. Поред тога, Манифест ти треба да окупиш око себе људе из странке. Зато мораш да нудиш више страначке демократије. И, на крају, Манифест ће ти донети подршку људи у странци, пре свега оних значајних, и тиме Тадића остављаш у мањини, али се његов одлазак посматра као сукоб већег дела странке и њега, а не као ваш лични сукоб. И твој долазак је другачији. Ти ниси оцеубица који смењује Тадића, већ израз жеља већине у странци. Манифест ти омогућава да већина општинских одбора и страначких функционера стане на твоју страну и подржи га, а тиме Тадића доводиш у пат позицију. Шта он може да уради ако му стотинак одбора подржи Манифест, ако то уради Покрајински одбор, ако то уради већина чланова Главног одбора или посланика. Шта он може да уради осим да се повуче? И наравно, због Манифеста се изјашњаваш око тога да ли ћеш се кандидовати против њега. Тема постаје Манифест, и ко га је потписао. Ти само кажеш да си рекао што си имао, а да после велике подршке коју је добио Манифест којим се тражи ново лидерство очекујеш да се Тадић сам повуче и да за њега има места у странци. Наравно, пре тебе то кажу неки Јешић и слични.“

ЈЕДИНО РЕШЕЊЕ

„Надам се да сам ти помогао са овим. Рекао сам ти да то чиним јер стварно мислим да си ти у овом тренутку најбоље и једино решење за странку. На овом Манифесту вероватно још треба радити. Стојим ти на располагању за сваку помоћ око тога. Ја сам на одмору до 14. августа (уторак) и то вече се враћам у Београд. Ако желиш, можемо да се видимо.“


 

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер