петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > ДС жели да нас уништи
Преносимо

ДС жели да нас уништи

PDF Штампа Ел. пошта
Иштван Пастор   
петак, 08. мај 2009.

(НИН, 07.05.2009)

Ове недеље ће уторак изгледа бити у четвртак. Тако лидер Савеза војвођанских Мађара Иштван Пастор, у уторак када разговора за НИН, објашњава померање његовог састанка са председником Републике Борисом Тадићем. “Претпостављам да је председник имао друге обавезе, које су овог тренутка прече од разговора са мном”. Пастор се, каже, последњи пут са Борисом Тадићем срео у октобру прошле године и како се од тад издешавало доста ствари поново је затражио састанак – који се, ево, још једанпут одлаже.

О чему ћете конкретно разговарати са Тадићем? Шта ћете тражити од њега?
- Начелни проблем је позиција СВМ-а. Ми смо у помало непријатној ситуацији јер смо део парламентарне већине а са законским пројектима се суочавамо као са пројектима готовог чина. Нисмо део никаквих консултација. Ја сматрам да је нормално да ако је неко члан парламентарне већине, да се тако и третира. А у великом броју случајева имам осећај као да смо опозиција. Поред тог начелног постоје и три конкретна проблема. Статут Војводине, Закон о надлежности Војводине који се наслања на тај статут и трећи је закон о националним саветима. Волео бих да чујем шта о томе председник мисли; када ће се ти документи наћи пред посланицима и какав ће бити њихов садржај.

Какав генерално имате однос са Демократском странком? И постоје ли разлике у односу према ДС на централном нивоу и ДС-ом у Војводини?
- Разлика је у томе да су у Новом Саду ти односи интензивнији; ми смо у скоро свакодневном контакту као чланови истог извршног тела. Што се тиче генералног односа СВМ-а и ДС-а то јесте партнерски однос; али у стварности имамо осећај да је идеја да у једном средњорочном периоду будемо савладани и уништени.

Од стране ДС-а? Мислите да је њихов циљ потпуни улазак у ваше бирачко тело и нестајање СВМ-а?

- То је неизговорени али стратешки интерес Демократске странке. Не због непријатељства према СВМ-у, или мађарској националној заједници, већ је реч о генералној амбицији ДС-а да око себе окупи све проевропске снаге у Србији. Колико видим, од мањинских заједница само смо још ми остали на ногама. Сви остали или су се утопили, или су на тако кратком ланцу према Демократској странци да ни главу не могу да дигну.

Ипак анализе показују да ваша странка и уопште Мађарска коалиција добија мање од 50 одсто гласова мађарске популације у Војводини. Да ваши сународници у највећој мери или не гласају уопште или гласају за ДС, Г17, ЛДП или ЛСВ.
- То је тачно. Од 2000. године ми смо у једној специфичној ситуацији. Наиме, ми смо неколико пута наговарали своје људе да гласају за ДС и за председника Бориса Тадића лично. На последњим председничким изборима он је у другом кругу победио захваљујући мађарским гласовима које је добио у Војводини. То оставља последице на наше бирачко тело а нисам сигуран да се то на прави начин цени у Београду. Али, у последње две године откад сам на месту председника СВМ чинимо све да не само зауставимо тај тренд одлива мађарских гласова већ и да се профилишемо као регионална странка и да покушамо да привучемо и неке немађарске гласаче.

Да ли отуда утисак да СВМ постаје барјактар борбе за аутономију Војводине. Да сте на том пољу надгласали и Чанка и војвођански ДС?
- Борба за аутономију Војводине није ништа ново у нашој странци. Нама је од виталног интереса да покрајина има што више надлежности. Јер, Мађара је у Војводини 15 одсто и у војвођанском парламенту ми можемо имати неку тежину; у целој Републици тај број је много, много мањи и природно је што Војводину видимо као окружење у којем реализујемо наше политичке циљеве.

Постоје приче да је ваша тренутна борба за аутономију Војводине заправо резултат договора са Бојаном Пајтићем и војвођанским ДС-ом; који преко вас говоре оно што због унутарстраначке ситуације не би било исплативо да кажу.
- Добро је што има таквих прича; јер чим се прича о вама значи да вредите. Нисмо ничија продужена рука и сви ови наши садашњи напори да профилишемо своју позицију су усмерени на то да ни у будућности не дођемо у ситуацију да можда постанемо нечија играчка.

Уочљиво је да све мање помињете персоналну и територијалну аутономију на рачун аутономије Војводине. А подсетићу вас да ваш коалициони партнер Шандор Пал сматра да је аутономија Војводина српско–српско питање а да би Мађари пре свега требало да се боре за персоналну и територијалну аутономију.
- Господин Пал и ДЗВМ су део Мађарске коалиције али између нас постоје разлике. Он има право да сматра да је војвођанско питање српско–српско питање али се ја с тим не могу сложити јер је то ускогрудо гледање на ствари. По мени ни војвођанско питање, као ни, на пример, питање регионализације Србије није чисто српско питање јер Србија је и наша држава. Према томе, није нам свеједно како ће она бити организована. А наше залагање за аутономију Војводине није у супротности са борбом за персоналну и територијалну аутономију. Али, ми смо реални и свесни смо да су у овом тренутку војвођанска аутономија баш као и персонална аутономија много реалистичније него територијална аутономија општина са већинским мађарским становништвом. Ми смо због те идеје од неких групација сатанизовани иако та идеја није ништа друго до идеја о регионализацији, коју је у скорашњем интервјуу поменуо и Борис Тадић.

У интервјуу “Новостима” Борис Тадић је рекао да би ако би Војводина била једина регија у Србији, то државу чинило асиметричном и природно би производило нестабилности.
– Ја мислим да Србија има две покрајине. Не знам да ли је председник Тадић једну већ отписао. А ако имате две покрајине, не можете да говорите о асиметрији.

(Разговарао: Горислав Папић)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер