Početna strana > Debate > Kosovo i Metohija > „Kosovska vojska“ i problemi na jugu Srbije
Kosovo i Metohija

„Kosovska vojska“ i problemi na jugu Srbije

PDF Štampa El. pošta
Vladimir Jevtić   
petak, 28. decembar 2012.

Ministar odbrane tzv. države Kosovo Agim Čeku najavio je formiranje profesionalne vojske sredinom sledeće godine! Kako je rekao Čeku taj proces odvijaće se u skladu sa odlukama međunarodne zajednice i to je jedan sasvim prirodan proces pretvaranja KBS u profesionalnu vojsku sada kada je Srbija napustila Kosovo. Srbi su prirodno u strahu od formiranja jedne takve vojske koja sigurno ne bi bila faktor stabilnosti u regionu.

Gostujući na televiziji B92 vojno-politički komentator Aleksandar Radić izjavio je da bi formiranje snaga kojim neko upravlja zapravo bilo bolje jer u tom slučaju te snage postaju predvidljive i njima se može upravljati ali i pregovarati.

Ukoliko se to zaista i desi tzv. vojska Kosova će biti trajni faktor nestabilnosti u regionu i predstavljaće opasnost po Srbe. To bi značilo i definitivan gubitak Kosova, ali što je još i gore, cilj takvih snaga po rečima Agima Čekua bilo bi članstvo u NATO paktu! Ovo će izazvati ozbiljne političke i egzistencijalne probleme po srpski živalj na Kosovu i Metohiji a da ne pominjemo koliko bi takav potez ugrozio sve krhke pokušaje Beograda da pregovara sa Prištinom.

Rada Trajković je izjavila sledeće: “Vojska koja će biti sa albanskom komandom je faktor destabilizacije Srba na prostoru Kosova i Metohije, s obzirom na činjenicu da će to biti albanska vojska sa beznačajnim učešćem ostalih naroda. Formiranje takve vojske na području koje je bilo obuhvaćeno međuetničkim sukobima biće doživljeno kao opasnost”.[1] Srbi bi, izjavila je ona, bili spremni za masovni egzodus sa Kosova koje bi imalo svoju vojsku. Još uvek čekamo reakcije naše države na ovakve izjave Agima Čekua ali sasvim sigurno da bi formiranje profesionalne vojske sastavljene isključivo od Albanaca na Kosovu donelo mnogo problema Srbiji.

Srbija bi se našla u jako teškom položaju, ona ne bi mogla da zaštiti svoje građane koji bi se dali u još jedan masovni egzodus iz južne srpske pokrajine. Pitanje je kako bi ta vojska realizovala svoj cilj da postane članica NATO pakta? To bi moralo da znači i definitivno odvajanje Kosova od Srbije. Pregovori koji se vode trenutno bili bi tim činom potpuno obesmišljeni i njihova svrha bi se izgubila. Svaki dalji dijalog sa Prištinom pod uslovom da ona dobije svoju armiju bio bi nemoguć sa političke tačke gledišta.

Ključnu ulogu u formiranju takvih snaga imale bi SAD. Jedan od prvih koraka Kosova, kako navodi američki portal “Stars and Stripes”, moglo bi biti pravljenje male vojske od trenutno 2.500 ljudi iz civilnih bezbednosnih snaga. “Ovo je težak zadatak za mladu naciju koja još nije obezbedila potpuno međunarodno priznanje i još je teško uznemiravana od strane svojih severnih komšija iz Srbije, od kojih su proglasili nezavisnost 2008. godine”, stoji u tekstu ovog američkog vojnog portala.

Sva neophodna oprema bi stigla iz Sjedinjenih Država koje bi aktivno učestvovale u formiranju takve vojske. Redžep Selimi, član Skupštine Kosova, koji nadgleda trenutno kosovske bezbednosne snage izjavio je da “moramo da proizvedemo bezbednost, ne samo da je konzumirano. Baš zbog toga moramo da ovaj posao što pre uradimo, kako bismo mogli da se priključimo NATO".[2]

Međutim, Amerikanci nisu želeli da zvanično komentarišu i najavljeni proces formiranja vojske Kosova. “Mi mislimo da je to velika šansa za njih da sagledaju u kom će se pravcu kretati”, rekao je američki potpukovnik Rej Vojdžik, koji se nalazi na čelu Kancelarije bezbednosih operacija američke ambasade u Prištini.

Amerikanci su do sada pružali svaku pomoć KBS-u počevši od osnovne opreme pa do školovanja kadrova. Komandant kosovskih bezbednosnih snaga general Kadri Kastrati rekao je da su: “SAD naš strateški partner i uvek će biti naš prvi strateški partner. Sve što radimo mi radimo u koordinaciji sa američkim vojnim atašeom u Prištini i našim kolegama koji rade u savetničkom timu NATO ili Kancelariji bezbednosnih operacija američke ambasade u Prištini”. Američka vojska će nesumnjivo biti glavna u sledećem koraku reorganizacije kosovskih snaga bezbednosti koji neumitno sledi. Agim Čeku reorganizaciju najavljuje za jun mesec 2013. god. kada bi po njemu KBS trebalo da dobiju status vojnih snaga. 

“Mi sada ne gradimo samo državu, već gradimo i društvo ovde. Mislim da su vojne snage bitan faktor nacionalnog identiteta za nas”, izjavio je Čeku u jednom od skorijih intervjua. “Vojne snage su dobar instument za modernizovanje društva. Mi možemo da služimo kao primer, dobar primer, discipline, nacionalnog servisa, posvećenosti dužnosti”, rekao je Čeku. "Mi ne želimo da budemo ravnoteža sile bilo kojoj drugoj zemlji, samo želimo da odgovorimo našim bezbednosnim zahtevima, i ne želimo da budemo pretnja nikome”, dodao je on.

Uprkos rečima Agima Čekua, Srbi sa pravom osećaju strah i zebnju. Komentatori poput Radića i ostalih moraju da shvate jednom da ukoliko Kosovo dobije armiju, da ćemo imati ponovo Srbe koji traže utočište u matici i da će armija Kosova predstavljati sasvim sigurno destabilizujući faktor u regionu. Takva vojska bi bila isključivo pod komandom Prištine što bi ugrozilo svaki dalji dijalog sa Prištinom. Tim činom Kosovo bi se i definitivno odvojilo od Srbije i postalo destabilizujući faktor u regionu. Ali eventualno formiranje tzv. vojske Kosova nije jedini problem Srbije.

Tzv. Oslobodilačka vojska Preševa , Medveđe i Bujanovca nije dobila zeleno svetlo iz američke ambasade u Beogradu u svojim pretnjama i nastojanjima da oružjem brani spomenik koji je podignutim teroristima koji su se borili za otcepljenje krajnjeg juga Srbije. Ministar policije Ivica Dačić je izjavio da će spomenik biti uklonjen milom ili silom. Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da ”Srbija mora da reaguje i Srbija će reagovati. Spomenik bi trebalo da uklone sami Albanci i njihove političke vođe na jugu Srbije ako žele da pokažu da svoj narod vode tako da dobro živi u Srbiji. Ako to ne bude, Srbija bi usred bela dana trebalo da sruši tu tablu i pokaže da tako nešto nije dozvoljeno njenim zakonima”.[3]

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je odgovorio na pretnje koje stižu od nekih pripadnika bivše “Oslobodilačke vojske Preševa Bujanovca i Medveđe”. “Neki kažu da ne smem da srušim spomenik koji su podigli onima koji su ubijali policajce. Ili sklonite sami ili će vam biti srušen, jer na svakom delu teritorije Srbije Vlada Srbije ima izvršnu vlast",[4] rekao je tom prilikom Dačić.

Pre toga su na albanskim portalima osvanule pretnje Srbiji i Ivici Dačiću. U tim pretnjama se pominje kako će se 500 “vojnika” okupiti i suprotstaviti se rušenju spomenika. “Ako neko pokuša da sruši spomenik vrlo lako ćemo ponovo obuti čizme i obući uniforme i uzeti oružje u ruke”, poručuje bivši komadant OVPBM Ljuljzim Ibiši.[5]

Ivica Dačić pominje da spomenik u Preševu predstavlja otvorenu provokaciju kojom se želi pokazati da Srbija ne drži pod svojom kontrolom deo svoje teritorije. Dačić je pri tome izjavio: “Može da preti ko god hoće. Država je jača od svake pretnje i u skladu sa tim očekujemo da to pitanje u narednim nedeljama bude razrešeno. To je moglo da se reši i odmah za jedan dan, ali smo iskazali dobru volju time da ne dolivamo ulje na vatru. Ali ako neće milom onda ćemo silom”. Treba povući paralelu između formiranja vojske Kosova i pretnji koje upućuju pripadnici raznih paravojnih formacija.

Ključna veza su SAD i to da li će dati podršku paravojnoj formaciji i da li će dati zeleno svetlo za formiranje "vojske Kosova". Amerikanci su se već oglasili saopštenjem iz ambasade u Beogradu: “Osuđujemo takve pretnje, za koje nema mesta u demokratskim društvima", navodi se u saopštenju, povodom pretnji pripadnika OVPMB. Južna Srbija je, kako ističe američka ambasada, danas stabilna i put do prosperitetnije, multietničke Srbije vodi preko miroljubivog i odgovornog ponašanja svih, poštovanja vladavine zakona i usaglašenih napora na izgradnji poverenja javnosti u institucije sistema.

U saopštenju se ističe da politička neslaganja treba rešavati kroz dijalog, a ne ratobornom retorikom i pretnjama upotrebe sile.[6] Dakle država Srbija ima ovlašćenje od strane SAD da postupi po zakonu u ovom slučaju ali ne bi bilo iznenađujuće da se ostvare pretnje raznih komandanata terorističkih formacija i da ponovo imamo sukobe na jugu Srbije.

Što se formiranja "kosovske armije" tiče SAD za sada zvanično ćute, ali se na neki način podrazumeva da KBS mora proći kroz neku vrstu transformacije, međutim ukoliko ta transformacija bude podrazumevala vojnu organizaciju pod direktnom komandom Prištine, onda Srbi na severu, ali i na jugu Kosova i Metohije imaju velikih razloga za strah, a država Srbija će se naći u daleko težoj političkoj situaciji kada su u pitanju pregovori sa Prištinom koji bi mogli da se trajno prekinu formiranjem jedne takve profesionalne vojske.


 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner