понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Вуковар се умирит не може
Коментар дана

Вуковар се умирит не може

PDF Штампа Ел. пошта
Војислав М. Станојчић   
уторак, 15. октобар 2013.

У Вуковару месецима траје прави мали рат око постављања двоазбучних табли, а у последње време као да постаје све жешћи. Већ је одавно требало да називи улица и државних установа буду исписани и ћирилицом, како то већ закон о правима националних мањина, у овом случају српске, налаже, али су они прст у око бранитеља и домољуба Хрватске, а њихова нетрпељивост према српском писму не признаје никакве законе.

Двоазбучне табле постављане су у Вуковару неколико пута, али се нису задржале дуже времe пошто их је огорчена маса скидала или разбијала. Занимљиво је да се међу овим храбрим јунацима таблокласта нашао и један редарственик (полицајац) из Вуковара, који је својим рукама скинуо једну таблу и тиме изазвао огромно одушевљење присутних домољуба, који су га поздравили овацијама и, после победоносног обрачуна са таблама, носили на рукама.

Након скидања и ломљења постављених табли са мрском им ћирилицом бранитељи су дошли на замисао да се са њима изборе на легалан начин, и то тако што би Сабор Хрватске изгласао некакав посебан закон о Вуковару, као месту посебног пијетета (пошто је изузетно страдао у нападама српске војске), што би омогућило да град буде изузет из закона о поштовању права националних мањина, у овом случају, српске те се више не би ни постављало питање двоазбучних табли. Но како, по свему судећи, у Сабору не иде тако глатко као што су бранитељи очекивали и још нема договора како да се на најбољи начин изигра постојећи закон, то протести огорчених вуковарских домољуба не престају. А да у њима нису сами најбољи је доказ то што им у помоћ из других градова Хрватске пристижу и гостујући непријатељи не само српског писма већ и народа који се њиме служи.

Ситуација се очигледно не смирује, већ постаје све напетија. Председник Хрватске и Влада, озбиљно забринути, покушавају да домољубима и бранитељима објасне како је неопходно поштовати сопствене законе, већ и због тога што је држава сада чланица Европске уније и њени грађани морају да се понашају озбиљно. Премијер Зоран Милановић је у више наврата позивао на разговор противнике ћириличних табли, и молио оне којима смета увођење двојезичних натписа у Вуковару да покажу и великодушност ако је потребно, јер, како каже, “морамо живјети нормално, морамо примјењивати законе”.

Међутим, на његове позиве на разговор нико се не одазива, а још је мање оних који би показали “великодушност” и дозволили да се примењују закони.

Када новинари питају премијера која је његова иницијатива за решење ситуације у Вуковару, он одговара да је то позив на поштовање закона и цивилизовани разговор.

За све то време ХДЗ из Вуковара и не помишља на разговор са Зораном Милановићем, већ га оптужује да “изазива крв у граду”, иако би се тако нешто могло приписати најпре његовим члановима

У недељу, 13. октобра, у Вуковар су стигли припадници интервентне полиције. Они су обезбеђивали поново постављене двоазбучне табле на државним надлештвима, што је све веома наљутило “Стожер (штаб) за одбрану хрватског Вуковара”, који најављује нове акције против ћирилице.

У петак, 18. октобра, Вуковару ће се одржати “Дан сјећања”. Вероватно желећи да најзад отпочне толико потребан разговор са огорченим противницима ћирилице, и премијер Милановић је најавио свој долазак. Он је или веома храбар човек или има поуздана сазнања да су бранитељи и домољуби опасни само на речима и у рату против табли са српским писмом.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер