четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић: Ако бисмо признали Косово, прогониле би нас клетве напуштених гробова, цркава и плач деце; Народ на референдуму да одлучи о Косову
Хроника

Томислав Николић: Ако бисмо признали Косово, прогониле би нас клетве напуштених гробова, цркава и плач деце; Народ на референдуму да одлучи о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. децембар 2014.

Признавање Косова и Метохије не би било морално, праведно и за такво нешто не постоји ниједно оправдање, рекао је председник Србије Томислав Николић.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је да би нас, ако бисмо признали независност Косова и Метохије, прогониле клетве напуштених цркава, гробова и плач деце, преноси Фонет.

"Мислим да је, када је створена крилатица 'Косово је срце Србије', најбоље срочено шта јужна покрајина значи за сваког Србина. Поред историјских и емотивних, постоји толико разлога да не пристанемо на признавање Косова и Метохије", рекао је Николић у интервјуу за новогодишњи број недељника Јединство.

То не би било морално, праведно, за то не постоји ниједно оправдање, осим у себичним разлозима. А и ти разлози код појединаца су само ствар заблуде, оценио је Николић за Јединство, које обележава 70 година постојања, пренео је Радио Контакт плус.

"Када бисмо прихватили ту заблуду, у нама би зјапила празнина и прогониле би нас клетве напуштених гробова, цркава, и плач деце", поручио је председник Србије.

Николић је најавио да има намеру да план за Косово и Метохију напише у сарадњи са Владом Србије и да ће на том плану радити заједно.

"Писаћемо га тако да одмах може бити упућен Народној скупштини на изјашњавање. То ће бити предлог који ће моћи да се спроведе, а у којем ћемо изнети став о томе шта је минимум на који пристајемо као држава, а истовремено ћемо тражити оно за шта проценимо да је максимум који можемо добити", рекао је председник Србије.

Бојим се, додао је, да време не ради за нас и да смо много изгубили само зато што смо као држава толике године провели чекајући да нам други испоставе своје захтеве.

"Време је да преузмемо иницијативу и да за нашу државу и наш народ који живи у јужној покрајини изборимо максимум могућег, притом чувајући територијални интегритет Србије", истакао је Николић.

Николић се заложио за то да представници ЕУ кажу шта значи крилатица "успостављање добросуседских односа" између Косова и Метохије и Србије и одмах кажу шта се од Србије очекује.

Истичући да нема намеру било шта да крије од грађана Србије, који га нису бирали да им прича бајке и како је све у реду и кад није, Николић је навео да је решио, када је један европски званичник отворено изнео такав став, да предложи своје виђење коначног статуса, које ће предложити премијеру и Влади Србије.

На питање да ли би остао на челу државе уколико би Србија заиста морала да бира Косово или ЕУ и притом да се одрекне Косова зарад Уније, Николић је рекао да се искрено нада да став Јоханеса Хана не деле све чланице ЕУ и да Србији неће бити постављен услов признавања Косова.

"Није само у интересу Србије да уђе у ЕУ, већ је и у интересу ЕУ да Србија буде њена чланица. Уласком Србије, Европа добија стабилност, још једну отворену границу, слободу кретања, нове путне коридоре", навео је Николић.

Николић је истакао да је Србија својим понашањем отворила многа врата, обновила многа стара пријатељства широм света и да не жели да се свађа ни са једним народом.

"Албанци су са нама заједно градили прошлост. Хајде да заједно градимо будућност, не да је рушимо. Желимо са Албанцима да направимо такав договор којим нико неће бити скроз задовољан, али који ће бити прихватљив за све грађане и применљив на терену", поручио је председник Србије.

Николић: О Косову да одлучи народ на референдуму

Председник Србије Томислав Николић рекао је вечерас у емисији “Тешка реч” на телевизији Пинк да о признању независности Косова треба да одлучи народ на референдуму.

"Оптуживан сам како немам свој план за Косово, и то је био један од адута зашто не треба да добијем изборе. Онда сам добио две захвалнице, од комесара ЕУ. Време је да ми кажемо чврсто и јасно, шта је решење испод кога Србија не може да иде. На КиМ имате различите ситуације. Један део је где нема Срба, и ту приштинска администрација апсолутно врши власт. Други, где је већина албанаска, и Срби у енкалавама, и ту опет Приштина врши власт. Трећи, где су већином Срби, где Албанаца нема, и где приштинска администрација нема никакве ингеренције. Требало би видети шта би ту могло да се уради и на који начин. Најпре треба заједницу српских општина конституисати и не прихватити захтеве које је Приштина смислила. Не треба прихватити ту сугестију из Брисела да се укину све паралелне институције на северу Косова, јер то значи да бисмо одустали од принципа које смо заузели", рекао је Николић.

Он је прецизирао да је могуће заузети нови приступ у вези са четири општине са већинским српским становништвом.

"Може да се направи мало другачији приступ, да се разграничи да ли ми прихватамо да приштинска администрација уопште, икада, преузме ингеренције на северу Косова и Метохије. Зашто бисмо ми натерали свој народ, ако то није могла ни сила ни оружје", казао је Николић.

"Мислим да (премијер Александар) Вучић има тежак састанак почетком фербуара у Бриселу када ће много тога бити јасније и мислим да му после тога треба став Скупштине Србије, који ће моћи да му буде и подршка за понашање у Бриселу, али и путоказ шта може да заступа а шта не може, и да иза тога коначно једном станемо", рекао је председник Србије.

Николић је навео да не бежи од одговорности, да нема право предлагања Народној скупштини и да хоће све да размотри са Вучићем.

На питање да ли има две политике према Косову и Метохији, Николић је одговорио:

"Ми имамо само једну полтику, и то је политика коју је наложила Скупштина Србије и влади и председнику Републике и сваком нашем представнику који на било који начин одлучује у било ком сегменту како ће да се живи на КиМ. Свима њима је дала налог Скупштина Србије и даће свакако бар још један пут".

Према његовим речима, у новом саставу Европске комисије десило се нешто помало забрињавајуће, а што се није могло чути раније од Кетрин Ештон и Штефана Филеа, да ће постојати захтев за признавањем Косова и Метохије.

Председник Србије је рекао да народ на референдуму мора да одлучи да ли ће прихватити све услове ЕУ и да ће одлуку грађана Србије, каква год била, морати да спроведу.

"Ако би ми грађани Србије рекли да потпишем независност Косова и Метохије, ја бих отишао са функције на којој се налазим", рекао је Николић.

Нећу дозволити да било ко понижава Србију

Николић је изјавио да неће дозволити да било ко понижава Србију и да ће у сутрашњем разговору са немачким амбасадором Хајнцом Вилхелмом расциштити све око различитих изјава о условима ЕУ везаним за Косово и Метохију.

Николић је гостујући на ТВ Пинк рекао да од званичника ЕУ Кетрин Ештон и Штефана Филеа никада нисмо чули да ће постојати захтев да признамо независност Косова и Метохије, али да је сада то стигло из Брисела и да му је то рекао европски комесар Јоханес Хан.

Како је објаснио предсеник Србије, на то је реаговао немачки амбасадор који му је касније рекао да га је обмануо "Блиц", да није верно пренесен...

"Шта год да му је ''Блиц'' урадио, тако се не понаша у земљи која је домаћин амбасадору", рекао је Николић, али и напоменуо да је са Вилхелмом склопљено велико пријателство.

Он је казао да ће замолити Вилхелма да издају заједничко саопштење јер, како је додао, нити је у интересу председника државе да се јуначи над амбасадором Немачке, али да амбасадор сваке државе мора да зна у било којој држави докле може да иде.

Он је рекао да неки амбасадори из великих држава дозвољавају себи да коментаришу посебно политичке догадаје или се чак и сврставају уз поједине политичке опције.

"То је можда могло раније. Ја нећу да понижавам Србију и да дозволим да се неко тако понаша према ономе кога су грађани Србије изабрали, али сам увек спреман да исправим јер не добијамо ништа са тим такозваним јуначењем. Било је довољно то што је амбасадор у неколико наврата једног дана звао, затражио пријем и ми ћемо то да исправимо сутра (понедељак)", рекао је председник Србије.

Можда ће ме суд заштити од медија

Томислав Николић рекао је да га медији у Србији блате још од како је био у опозицији.

"Две новине се тако понашају према мени још од када сам био опозиција, па су наставили даље. Жале се људи са стране, много озбиљнији. Почела је и трећа новина. Размишљам да се обратим суду,да се види има ли краја блаћењу председника републике, негове породице, супруге... Чак не рачунам ни власнике новина који то одлучују. Некада ми је жао тих новинара. ", рекао је Николић.

Напади на мене превршили сваку меру

Председник Србије Томислав Николић каже да су напади на њега покушај дестабилизације државе. Истиче би ти напади могли да га испровоцирају да се "сети свега што је могао да ради и чега се одрекао" преузимањем функције председника.

Томислав Николић је, гостујући на телевизији Пинк, рекао да су напади на њега превршили сваку мери и да искрено размишља о томе да заштиту потражи на суду како би суд и јавност утврдили "има ли краја провоцирању председника републике лажима и измишљотинама", преноси Танјуг.

Одговарајући на питање ко стоји иза тих напада, Николић каже да ту "чак и не рачуна" власнике новина, већ да има више оних којима се не свиђа то што је изабран, начин на који обавља функцију, али и ауторитет и углед који ужива међу грађанима Србије.

"Мислим да им треба другачији председник Србије и да би можда могли толико да испровоцирају не само мене, него и моју породицу и пријатеље, да се можда сетим чега сам се све одрекао зато што сам председник републике и шта бих све још могао да доживим, а што као председник републике нећу имати прилике", поручује Николић.

Додавши да се ствари у Србији "заоштравају", Николић констатује да очигледно нема одустајања од постављених циљева.

Остваривање тих циљева, додаје Николић, угрозиће многе људе "који су мислили да ће моћи и даље да се енормно и неосновано богате и да Србију држе у својим рукама", због чега, како каже, почињу напади.

"Мислим да су заједно сви који би сада да дестабилизују Србију, па макар то били политичари, тајкуни, странци којима то не одговара", наглашава.

Председник Србије поручује да се никада није предавао и да је оног дана када сам се упустио у победничку трку знао шта ће да изгуби.

"Ово је терет функције коју носим на леђима. Нико се превише не упире да објасни шта сам до сада урадио и шта радим, али зато постоје они који мисле да подижу тираж нападима тако што извитопере сваку идеју", истиче Николић.

Рад Фондације је дужност према грађанима

Он је говорио о фондацији његове супруге Драгице Николић и истакао да њен циљ да се помогне породилиштима.

"Када смо већали у породици шта моја функција носи, рекао сам да постоји начин како да се одужимо Србији. Моја породица је лепо живела од када сам први пут изабран за посланика, па морам да се одужим. Моја супруга је 22 године провела страхујући шта ће ми се десити и мени и деци, заслужила је да ради оно што нису радиле супруге претходних председника. Она је преузела да буде оснивач фондације, циљ је био да помогнемо првенствено породилиштима. Могла је да седи код куће, али је преузела на себе тежак терет. Ако будемо имали здравља, обновићемо сва породилишта, а можда и изградити једно ново. Ни Верана Матића, кога сам одликовао баш због добре идеје нико не пита одакле новац, јер он то не мора да каже по закону. До сада је у Фондацији сакуљено око седам милиона евра, а многе фирме које ће донирати, све су стране фирме, регистроване. Нема ту наших људи. Ту уплате некада путују два месеца, рецимо из САД, како би прошла контролу новца.", рекао је Николић.

Нико не пише о помоћи коју је доделила Фондација Драгице Николић

Председник Србије Томислав Николић изјавио је вечерас да је фондација његове супруге Драгице доделила помоћ укупне вредности седам милиона евра, а да су све новчане донације дошле од компанија у страном власништву.

"Око 3,7 милиона је домаћа помоћ у роби за време поплава. То је не само градјевински материјал, него све, од воде, млека, пелена за децу, хране", рекао је Николић за Телевизију "Пинк".

Међутим, како каже Николић о раду фондације, која је донирала и поплављенима се не говори у медијима, али се зато пишу "апсолутне лажи".

"Кинеска донација у сарадњи са Фондацијом донирала у Вршцу око 200.000 евра.

Лебане 700 пакетића, у Бабушници 400. О томе нема нигде вести, а данас се појављује у једним новинама вест да Драгица Николић тражи крв, да је прати медицинска екипа. То је апсолутна лаж, не само за њу, него да је било ко било шта такво тражио. На истој страници где су писали о Драгици, исти простор је посвећен једном опозиционом политичару и како је китио јелку у кући", рекао је Николић.

Он је изјавио и да је другог дана мајских поплава разговарао са шеиком Мухамедом бин Заједом који је рекао да ће "обезбедити 10 милиона помоћи за угрожене" и то јавио премијеру Александру Вучићу, а да је у новинама освануо наслов о томе како он пече јагње у Бајчетини, док су други поплављени.

Раскол између Николића и Вучића

Председник Николић је рекао да његови противници прижељкују сукоб председника и премијера, али да тога нема.

"То се прижељкује, и о томе се говорило још док смо били у опозицији. Тада је власт потенцирала тај сукоб. Вучић и ја имамо различите дужности и обавезе. Оно што ја изванредно радим је стварање амбијента где онда наступа Влада Србије. Сарађујемо са свим земљама, примам и министре страних земаља, председнике...", изјавио је он.

Србија не сме себи да дозволи нови 5. октобар

На питање како коментарише наводне изјаве опозиционих политичара да ће власт мењати народ на улицама, Николић наводи да је то стара теза Демократске странке, али да власт не може да се узме на улици.

"Мене не интересује како која политичка странка жели да се бори за власт, осим уколико то нису насилне методе које нису спојиве са Уставом и законима", истиче Николић.

Поручивши да Србија себи више никада не сме да дозволи 5. октобар, Николић констатује да као опозиционар никада није изазивао власт да "размишља хоће ли премлатити или убити" некога од оних које је извео на улицу.

Николић политичким странкама које спомињу "украјински сценарио у Србији" поручује да то и не покушавају, јер власт не могу да узму на улици, а и зато што он, као и премијер Србије, никада неће имати окршај са својим народом.

"Уосталом, резултати избора говоре какво је већинско расположења народа. Не може онај ко има мањину и не може више нигде да формира власт да каже да ће уз помоћ народа освојити власт. Уз помоћ народа може да се влада, да народ помогне да влада, као ова сада, преброди разне тешкоће које су оставили претходници. Али онај ко се узда да му народ помогне да дође на власт, тај се грдно вара", закључује Николић.

Хрватска да схвати да Србија није њен проблем

"Једини проблем је што Хрватска не жели да схвати да Србија није њен проблем. Еди Рама се на сличан начин бави политиком као и хрватски политичари. У Србији више ниједна странка на таквој реторици не излази у кампању, а у Хрватској не смеју да ставе ћириличне табле и кажу да ако их скинеш идеш у затвор. Хрватска ће под сенком двадесетогодишње приче да је Србија извршила извршила инвазију на Хрватску, вероватно још неко време трајати", рекао је Николић.

Председник је изјавио да ипак очекује добре односе са Хрватском, као и са другим земљама.

"Очекујем ипак да ћемо имати добре односе са Хрватском. Ја сам примио председника Хрватске, водио га у хрватска села, а он ме после оптужио што сам поклањао неке књиге Буњевцима. Са свима имамо мање-више добре односе. Све то отвара врата нашој привреди и индустрији. Србија не само да склапа нова пријатељства, већ враћа стара. Поново смо добили све своје старе пријатеље. Погледајте Кубу, где смо показали прави став, а сада Америка жели добре односе са њима", рекао је Николић.

Србија није ни на једној страни

Што се тиче става Србије према ситуацији на Истоку Украјине, Николић је рекао да држава неће заузимати ничију страну.

"Србија увек иде правим путем, увек смо били између истока и запада. Понекад неки политичар поквари однос са земљом, али увек смо на правом путу. Не постоји правни модул за Украјину. Србија ту, и то је мој основ за увререње да ћемо подићи углед у ОЕБС, Србија није ни на једној страни, моћи ће да пита обе стране о чему се ради. Можемо да постављамо питања о суверенитету и ЕУ, али и Русији. Ми ћемо тамо, а и многим државама света, бити као 'плави шлемови'. Има ли две државе да су у сукобу, а да смо ми на нечијој страни? Нема.", објаснио је Николић.

О резултатима у Мионици

"То је резултат рада у последње две и по године, очито да грађани имају поверења у оно што Влада Србије пре свега ради, али и знак ДС да обрати пажњу да покуша да се врати међу странке које нешто значе у Србији. За политичку сцену у Србији боље би било да се другачије води ДС.

СНС вуче терет из минулих времена када јој никада нису даване шансе, када је освајала више него што су јој давали истраживачи и аналитичари.

Или људи не раде добро истраживања, или су плаћена.

Ово је добар резултат, да Србија нажалост нема алтернативу актуелној власти, што није добро. Ово СНС мора и може да оправда. Тренутном, прибојавао сам се да може све ово да се одрази на излазност. Са победом као у Мионици преузима се велика одговорност како ће ти људи на локалу живети.

(РТС-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер