Početna strana > Hronika > Tomislav Nikolić: Ako bismo priznali Kosovo, progonile bi nas kletve napuštenih grobova, crkava i plač dece; Narod na referendumu da odluči o Kosovu
Hronika

Tomislav Nikolić: Ako bismo priznali Kosovo, progonile bi nas kletve napuštenih grobova, crkava i plač dece; Narod na referendumu da odluči o Kosovu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 29. decembar 2014.

Priznavanje Kosova i Metohije ne bi bilo moralno, pravedno i za takvo nešto ne postoji nijedno opravdanje, rekao je predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da bi nas, ako bismo priznali nezavisnost Kosova i Metohije, progonile kletve napuštenih crkava, grobova i plač dece, prenosi Fonet.

"Mislim da je, kada je stvorena krilatica 'Kosovo je srce Srbije', najbolje sročeno šta južna pokrajina znači za svakog Srbina. Pored istorijskih i emotivnih, postoji toliko razloga da ne pristanemo na priznavanje Kosova i Metohije", rekao je Nikolić u intervjuu za novogodišnji broj nedeljnika Jedinstvo.

To ne bi bilo moralno, pravedno, za to ne postoji nijedno opravdanje, osim u sebičnim razlozima. A i ti razlozi kod pojedinaca su samo stvar zablude, ocenio je Nikolić za Jedinstvo, koje obeležava 70 godina postojanja, preneo je Radio Kontakt plus.

"Kada bismo prihvatili tu zabludu, u nama bi zjapila praznina i progonile bi nas kletve napuštenih grobova, crkava, i plač dece", poručio je predsednik Srbije.

Nikolić je najavio da ima nameru da plan za Kosovo i Metohiju napiše u saradnji sa Vladom Srbije i da će na tom planu raditi zajedno.

"Pisaćemo ga tako da odmah može biti upućen Narodnoj skupštini na izjašnjavanje. To će biti predlog koji će moći da se sprovede, a u kojem ćemo izneti stav o tome šta je minimum na koji pristajemo kao država, a istovremeno ćemo tražiti ono za šta procenimo da je maksimum koji možemo dobiti", rekao je predsednik Srbije.

Bojim se, dodao je, da vreme ne radi za nas i da smo mnogo izgubili samo zato što smo kao država tolike godine proveli čekajući da nam drugi ispostave svoje zahteve.

"Vreme je da preuzmemo inicijativu i da za našu državu i naš narod koji živi u južnoj pokrajini izborimo maksimum mogućeg, pritom čuvajući teritorijalni integritet Srbije", istakao je Nikolić.

Nikolić se založio za to da predstavnici EU kažu šta znači krilatica "uspostavljanje dobrosusedskih odnosa" između Kosova i Metohije i Srbije i odmah kažu šta se od Srbije očekuje.

Ističući da nema nameru bilo šta da krije od građana Srbije, koji ga nisu birali da im priča bajke i kako je sve u redu i kad nije, Nikolić je naveo da je rešio, kada je jedan evropski zvaničnik otvoreno izneo takav stav, da predloži svoje viđenje konačnog statusa, koje će predložiti premijeru i Vladi Srbije.

Na pitanje da li bi ostao na čelu države ukoliko bi Srbija zaista morala da bira Kosovo ili EU i pritom da se odrekne Kosova zarad Unije, Nikolić je rekao da se iskreno nada da stav Johanesa Hana ne dele sve članice EU i da Srbiji neće biti postavljen uslov priznavanja Kosova.

"Nije samo u interesu Srbije da uđe u EU, već je i u interesu EU da Srbija bude njena članica. Ulaskom Srbije, Evropa dobija stabilnost, još jednu otvorenu granicu, slobodu kretanja, nove putne koridore", naveo je Nikolić.

Nikolić je istakao da je Srbija svojim ponašanjem otvorila mnoga vrata, obnovila mnoga stara prijateljstva širom sveta i da ne želi da se svađa ni sa jednim narodom.

"Albanci su sa nama zajedno gradili prošlost. Hajde da zajedno gradimo budućnost, ne da je rušimo. Želimo sa Albancima da napravimo takav dogovor kojim niko neće biti skroz zadovoljan, ali koji će biti prihvatljiv za sve građane i primenljiv na terenu", poručio je predsednik Srbije.

Nikolić: O Kosovu da odluči narod na referendumu

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić rekao je večeras u emisiji “Teška reč” na televiziji Pink da o priznanju nezavisnosti Kosova treba da odluči narod na referendumu.

"Optuživan sam kako nemam svoj plan za Kosovo, i to je bio jedan od aduta zašto ne treba da dobijem izbore. Onda sam dobio dve zahvalnice, od komesara EU. Vreme je da mi kažemo čvrsto i jasno, šta je rešenje ispod koga Srbija ne može da ide. Na KiM imate različite situacije. Jedan deo je gde nema Srba, i tu prištinska administracija apsolutno vrši vlast. Drugi, gde je većina albanaska, i Srbi u enkalavama, i tu opet Priština vrši vlast. Treći, gde su većinom Srbi, gde Albanaca nema, i gde prištinska administracija nema nikakve ingerencije. Trebalo bi videti šta bi tu moglo da se uradi i na koji način. Najpre treba zajednicu srpskih opština konstituisati i ne prihvatiti zahteve koje je Priština smislila. Ne treba prihvatiti tu sugestiju iz Brisela da se ukinu sve paralelne institucije na severu Kosova, jer to znači da bismo odustali od principa koje smo zauzeli", rekao je Nikolić.

On je precizirao da je moguće zauzeti novi pristup u vezi sa četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom.

"Može da se napravi malo drugačiji pristup, da se razgraniči da li mi prihvatamo da prištinska administracija uopšte, ikada, preuzme ingerencije na severu Kosova i Metohije. Zašto bismo mi naterali svoj narod, ako to nije mogla ni sila ni oružje", kazao je Nikolić.

"Mislim da (premijer Aleksandar) Vučić ima težak sastanak početkom ferbuara u Briselu kada će mnogo toga biti jasnije i mislim da mu posle toga treba stav Skupštine Srbije, koji će moći da mu bude i podrška za ponašanje u Briselu, ali i putokaz šta može da zastupa a šta ne može, i da iza toga konačno jednom stanemo", rekao je predsednik Srbije.

Nikolić je naveo da ne beži od odgovornosti, da nema pravo predlaganja Narodnoj skupštini i da hoće sve da razmotri sa Vučićem.

Na pitanje da li ima dve politike prema Kosovu i Metohiji, Nikolić je odgovorio:

"Mi imamo samo jednu poltiku, i to je politika koju je naložila Skupština Srbije i vladi i predsedniku Republike i svakom našem predstavniku koji na bilo koji način odlučuje u bilo kom segmentu kako će da se živi na KiM. Svima njima je dala nalog Skupština Srbije i daće svakako bar još jedan put".

Prema njegovim rečima, u novom sastavu Evropske komisije desilo se nešto pomalo zabrinjavajuće, a što se nije moglo čuti ranije od Ketrin Ešton i Štefana Filea, da će postojati zahtev za priznavanjem Kosova i Metohije.

Predsednik Srbije je rekao da narod na referendumu mora da odluči da li će prihvatiti sve uslove EU i da će odluku građana Srbije, kakva god bila, morati da sprovedu.

"Ako bi mi građani Srbije rekli da potpišem nezavisnost Kosova i Metohije, ja bih otišao sa funkcije na kojoj se nalazim", rekao je Nikolić.

Neću dozvoliti da bilo ko ponižava Srbiju

Nikolić je izjavio da neće dozvoliti da bilo ko ponižava Srbiju i da će u sutrašnjem razgovoru sa nemačkim ambasadorom Hajncom Vilhelmom rascištiti sve oko različitih izjava o uslovima EU vezanim za Kosovo i Metohiju.

Nikolić je gostujući na TV Pink rekao da od zvaničnika EU Ketrin Ešton i Štefana Filea nikada nismo čuli da će postojati zahtev da priznamo nezavisnost Kosova i Metohije, ali da je sada to stiglo iz Brisela i da mu je to rekao evropski komesar Johanes Han.

Kako je objasnio predsenik Srbije, na to je reagovao nemački ambasador koji mu je kasnije rekao da ga je obmanuo "Blic", da nije verno prenesen...

"Šta god da mu je ''Blic'' uradio, tako se ne ponaša u zemlji koja je domaćin ambasadoru", rekao je Nikolić, ali i napomenuo da je sa Vilhelmom sklopljeno veliko prijatelstvo.

On je kazao da će zamoliti Vilhelma da izdaju zajedničko saopštenje jer, kako je dodao, niti je u interesu predsednika države da se junači nad ambasadorom Nemačke, ali da ambasador svake države mora da zna u bilo kojoj državi dokle može da ide.

On je rekao da neki ambasadori iz velikih država dozvoljavaju sebi da komentarišu posebno političke dogadaje ili se čak i svrstavaju uz pojedine političke opcije.

"To je možda moglo ranije. Ja neću da ponižavam Srbiju i da dozvolim da se neko tako ponaša prema onome koga su građani Srbije izabrali, ali sam uvek spreman da ispravim jer ne dobijamo ništa sa tim takozvanim junačenjem. Bilo je dovoljno to što je ambasador u nekoliko navrata jednog dana zvao, zatražio prijem i mi ćemo to da ispravimo sutra (ponedeljak)", rekao je predsednik Srbije.

Možda će me sud zaštiti od medija

Tomislav Nikolić rekao je da ga mediji u Srbiji blate još od kako je bio u opoziciji.

"Dve novine se tako ponašaju prema meni još od kada sam bio opozicija, pa su nastavili dalje. Žale se ljudi sa strane, mnogo ozbiljniji. Počela je i treća novina. Razmišljam da se obratim sudu,da se vidi ima li kraja blaćenju predsednika republike, negove porodice, supruge... Čak ne računam ni vlasnike novina koji to odlučuju. Nekada mi je žao tih novinara. ", rekao je Nikolić.

Napadi na mene prevršili svaku meru

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić kaže da su napadi na njega pokušaj destabilizacije države. Ističe bi ti napadi mogli da ga isprovociraju da se "seti svega što je mogao da radi i čega se odrekao" preuzimanjem funkcije predsednika.

Tomislav Nikolić je, gostujući na televiziji Pink, rekao da su napadi na njega prevršili svaku meri i da iskreno razmišlja o tome da zaštitu potraži na sudu kako bi sud i javnost utvrdili "ima li kraja provociranju predsednika republike lažima i izmišljotinama", prenosi Tanjug.

Odgovarajući na pitanje ko stoji iza tih napada, Nikolić kaže da tu "čak i ne računa" vlasnike novina, već da ima više onih kojima se ne sviđa to što je izabran, način na koji obavlja funkciju, ali i autoritet i ugled koji uživa među građanima Srbije.

"Mislim da im treba drugačiji predsednik Srbije i da bi možda mogli toliko da isprovociraju ne samo mene, nego i moju porodicu i prijatelje, da se možda setim čega sam se sve odrekao zato što sam predsednik republike i šta bih sve još mogao da doživim, a što kao predsednik republike neću imati prilike", poručuje Nikolić.

Dodavši da se stvari u Srbiji "zaoštravaju", Nikolić konstatuje da očigledno nema odustajanja od postavljenih ciljeva.

Ostvarivanje tih ciljeva, dodaje Nikolić, ugroziće mnoge ljude "koji su mislili da će moći i dalje da se enormno i neosnovano bogate i da Srbiju drže u svojim rukama", zbog čega, kako kaže, počinju napadi.

"Mislim da su zajedno svi koji bi sada da destabilizuju Srbiju, pa makar to bili političari, tajkuni, stranci kojima to ne odgovara", naglašava.

Predsednik Srbije poručuje da se nikada nije predavao i da je onog dana kada sam se upustio u pobedničku trku znao šta će da izgubi.

"Ovo je teret funkcije koju nosim na leđima. Niko se previše ne upire da objasni šta sam do sada uradio i šta radim, ali zato postoje oni koji misle da podižu tiraž napadima tako što izvitopere svaku ideju", ističe Nikolić.

Rad Fondacije je dužnost prema građanima

On je govorio o fondaciji njegove supruge Dragice Nikolić i istakao da njen cilj da se pomogne porodilištima.

"Kada smo većali u porodici šta moja funkcija nosi, rekao sam da postoji način kako da se odužimo Srbiji. Moja porodica je lepo živela od kada sam prvi put izabran za poslanika, pa moram da se odužim. Moja supruga je 22 godine provela strahujući šta će mi se desiti i meni i deci, zaslužila je da radi ono što nisu radile supruge prethodnih predsednika. Ona je preuzela da bude osnivač fondacije, cilj je bio da pomognemo prvenstveno porodilištima. Mogla je da sedi kod kuće, ali je preuzela na sebe težak teret. Ako budemo imali zdravlja, obnovićemo sva porodilišta, a možda i izgraditi jedno novo. Ni Verana Matića, koga sam odlikovao baš zbog dobre ideje niko ne pita odakle novac, jer on to ne mora da kaže po zakonu. Do sada je u Fondaciji sakuljeno oko sedam miliona evra, a mnoge firme koje će donirati, sve su strane firme, registrovane. Nema tu naših ljudi. Tu uplate nekada putuju dva meseca, recimo iz SAD, kako bi prošla kontrolu novca.", rekao je Nikolić.

Niko ne piše o pomoći koju je dodelila Fondacija Dragice Nikolić

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je večeras da je fondacija njegove supruge Dragice dodelila pomoć ukupne vrednosti sedam miliona evra, a da su sve novčane donacije došle od kompanija u stranom vlasništvu.

"Oko 3,7 miliona je domaća pomoć u robi za vreme poplava. To je ne samo gradjevinski materijal, nego sve, od vode, mleka, pelena za decu, hrane", rekao je Nikolić za Televiziju "Pink".

Međutim, kako kaže Nikolić o radu fondacije, koja je donirala i poplavljenima se ne govori u medijima, ali se zato pišu "apsolutne laži".

"Kineska donacija u saradnji sa Fondacijom donirala u Vršcu oko 200.000 evra.

Lebane 700 paketića, u Babušnici 400. O tome nema nigde vesti, a danas se pojavljuje u jednim novinama vest da Dragica Nikolić traži krv, da je prati medicinska ekipa. To je apsolutna laž, ne samo za nju, nego da je bilo ko bilo šta takvo tražio. Na istoj stranici gde su pisali o Dragici, isti prostor je posvećen jednom opozicionom političaru i kako je kitio jelku u kući", rekao je Nikolić.

On je izjavio i da je drugog dana majskih poplava razgovarao sa šeikom Muhamedom bin Zajedom koji je rekao da će "obezbediti 10 miliona pomoći za ugrožene" i to javio premijeru Aleksandru Vučiću, a da je u novinama osvanuo naslov o tome kako on peče jagnje u Bajčetini, dok su drugi poplavljeni.

Raskol između Nikolića i Vučića

Predsednik Nikolić je rekao da njegovi protivnici priželjkuju sukob predsednika i premijera, ali da toga nema.

"To se priželjkuje, i o tome se govorilo još dok smo bili u opoziciji. Tada je vlast potencirala taj sukob. Vučić i ja imamo različite dužnosti i obaveze. Ono što ja izvanredno radim je stvaranje ambijenta gde onda nastupa Vlada Srbije. Sarađujemo sa svim zemljama, primam i ministre stranih zemalja, predsednike...", izjavio je on.

Srbija ne sme sebi da dozvoli novi 5. oktobar

Na pitanje kako komentariše navodne izjave opozicionih političara da će vlast menjati narod na ulicama, Nikolić navodi da je to stara teza Demokratske stranke, ali da vlast ne može da se uzme na ulici.

"Mene ne interesuje kako koja politička stranka želi da se bori za vlast, osim ukoliko to nisu nasilne metode koje nisu spojive sa Ustavom i zakonima", ističe Nikolić.

Poručivši da Srbija sebi više nikada ne sme da dozvoli 5. oktobar, Nikolić konstatuje da kao opozicionar nikada nije izazivao vlast da "razmišlja hoće li premlatiti ili ubiti" nekoga od onih koje je izveo na ulicu.

Nikolić političkim strankama koje spominju "ukrajinski scenario u Srbiji" poručuje da to i ne pokušavaju, jer vlast ne mogu da uzmu na ulici, a i zato što on, kao i premijer Srbije, nikada neće imati okršaj sa svojim narodom.

"Uostalom, rezultati izbora govore kakvo je većinsko raspoloženja naroda. Ne može onaj ko ima manjinu i ne može više nigde da formira vlast da kaže da će uz pomoć naroda osvojiti vlast. Uz pomoć naroda može da se vlada, da narod pomogne da vlada, kao ova sada, prebrodi razne teškoće koje su ostavili prethodnici. Ali onaj ko se uzda da mu narod pomogne da dođe na vlast, taj se grdno vara", zaključuje Nikolić.

Hrvatska da shvati da Srbija nije njen problem

"Jedini problem je što Hrvatska ne želi da shvati da Srbija nije njen problem. Edi Rama se na sličan način bavi politikom kao i hrvatski političari. U Srbiji više nijedna stranka na takvoj retorici ne izlazi u kampanju, a u Hrvatskoj ne smeju da stave ćirilične table i kažu da ako ih skineš ideš u zatvor. Hrvatska će pod senkom dvadesetogodišnje priče da je Srbija izvršila izvršila invaziju na Hrvatsku, verovatno još neko vreme trajati", rekao je Nikolić.

Predsednik je izjavio da ipak očekuje dobre odnose sa Hrvatskom, kao i sa drugim zemljama.

"Očekujem ipak da ćemo imati dobre odnose sa Hrvatskom. Ja sam primio predsednika Hrvatske, vodio ga u hrvatska sela, a on me posle optužio što sam poklanjao neke knjige Bunjevcima. Sa svima imamo manje-više dobre odnose. Sve to otvara vrata našoj privredi i industriji. Srbija ne samo da sklapa nova prijateljstva, već vraća stara. Ponovo smo dobili sve svoje stare prijatelje. Pogledajte Kubu, gde smo pokazali pravi stav, a sada Amerika želi dobre odnose sa njima", rekao je Nikolić.

Srbija nije ni na jednoj strani

Što se tiče stava Srbije prema situaciji na Istoku Ukrajine, Nikolić je rekao da država neće zauzimati ničiju stranu.

"Srbija uvek ide pravim putem, uvek smo bili između istoka i zapada. Ponekad neki političar pokvari odnos sa zemljom, ali uvek smo na pravom putu. Ne postoji pravni modul za Ukrajinu. Srbija tu, i to je moj osnov za uvrerenje da ćemo podići ugled u OEBS, Srbija nije ni na jednoj strani, moći će da pita obe strane o čemu se radi. Možemo da postavljamo pitanja o suverenitetu i EU, ali i Rusiji. Mi ćemo tamo, a i mnogim državama sveta, biti kao 'plavi šlemovi'. Ima li dve države da su u sukobu, a da smo mi na nečijoj strani? Nema.", objasnio je Nikolić.

O rezultatima u Mionici

"To je rezultat rada u poslednje dve i po godine, očito da građani imaju poverenja u ono što Vlada Srbije pre svega radi, ali i znak DS da obrati pažnju da pokuša da se vrati među stranke koje nešto znače u Srbiji. Za političku scenu u Srbiji bolje bi bilo da se drugačije vodi DS.

SNS vuče teret iz minulih vremena kada joj nikada nisu davane šanse, kada je osvajala više nego što su joj davali istraživači i analitičari.

Ili ljudi ne rade dobro istraživanja, ili su plaćena.

Ovo je dobar rezultat, da Srbija nažalost nema alternativu aktuelnoj vlasti, što nije dobro. Ovo SNS mora i može da opravda. Trenutnom, pribojavao sam se da može sve ovo da se odrazi na izlaznost. Sa pobedom kao u Mionici preuzima se velika odgovornost kako će ti ljudi na lokalu živeti.

(RTS-Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner