петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Наставак седнице Скупштине: Јованов - Важно да се настави политика којој је Вучић прокрчио пут. Алексић - Светски сте рекордер по броју министара. Ђилас - Само неко ко никад није радио може да каже да је осам сати рада мало
Хроника

Наставак седнице Скупштине: Јованов - Важно да се настави политика којој је Вучић прокрчио пут. Алексић - Светски сте рекордер по броју министара. Ђилас - Само неко ко никад није радио може да каже да је осам сати рада мало

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. мај 2024.

Посланици Скупштине Србије наставили су прву посебну седницу, чија је једина тачка дневног реда избор Владе и полагање заклетве председника и чланова. После расправе, очекује се гласање о формирању нове владе.

На седници, која је почела јуче, мандатар за састав нове Владе Милош Вучевић поднео је експозе.

"СПС понудио најбоље што има"

Посланица Социјалистичке партије Србије Дуња Симоновић Братић рекла је да је СПС понудио најбоље што има и да су они добили важна министарства.

Она је истакла да је поносна на "еманципаторско наслеђе југословенства и на то што је српско питање враћено у зенит у политику говором Слободана Милошевића на Газиместану и додала да је његово наслеђе Резолуција 1244 и Република Српска, за чије очување се Србија и данас бори".

Посланица листе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Невена Ђурић истакла је да је ово српска влада и да грађани од Владе очекују да сачува мир.

Она је одговорила на излагање председника Народног покрета Србије Мирослава Алексића из преподневног дела седнице и истакла да СНС нико није избацио из власти у Трстенику 2015. године, већ да су сами изашли из локалне скупштине.

"Нова влада 'пачворк влада' и Франкенштајн влада''

Посланик Еколошког устанка Драган Јонић рекао је да је нова влада "пачворк влада" и "Франкенштајн влада" и да за њу неће гласати, јер је "Србији потребна влада дисконтинуитета, која је могућа тек после пада овог режима".

Он је рекао да је од 2012. године видан пад у свим областима у пољопривреди, а да предложени министар пољопривреде Александар Мартиновић нема стручне квалификације за ту функцију.

Ракић (ДС): Вучић деци нуди паризер, а Вучевић синовима војни рок

Посланица Демократске странке (ДС) Драгана Ракић питала је мандатара ко је крив за смрт заставника Мијодрага Тошковића на војној вежби у близини Вршца, на шта јој је Вучевић рекао да користи смрт војника у политичке сврхе.

"Вучић деци у Србији нуди паризер, а Вучевић синовима војни рок, па да би било добро да се зна у какву Војску ће ићи", рекла је Ракић.

Мандатар Милош Вучевић јој је одговорио да не дозвољава да се "злоупотребљава смрт заставника и јунака Мијодрага Тошковића" и да је видео и разумео бол његове породице.

"Не дозвољавам да баците ни милиметар сенке на ту трагичну смрт и бол те породице. Треба да вас је стид што сте помињали тај догађај, да бисте показали не знам шта, да гину људи на војним вежбама. То су људи који знају какав ризик носе, обучавали су се да бране државу", рекао је Вучевић.

Он је рекао да су се и раније дешавале трагедије и да то нико није користио за "јефтине политикчке поене" и да треба пустити надлежне органе да закључе како је до тога дошло.

Вучевић је додао да опозиција "користи сваку несрећу, па и масовна убиства у школи 'Владислав Рибникар' и селима Мало Орашје и Дубона".

 Ракић је договорила да никога није оптуживала, већ је постављала питања, а да је улога народних посланика да контролишу рад Владе и да као посланица и мајка детета "за које Вучевић планира да уведе обавезан војни рок" има право да пита "какву то Војску Вучевић планира за децу у Србији када најискуснији официри гину".

"Ја сам забринута као мајка и посланица и поново вас питам ко је одговоран за смрт војника", истакла је Ракић, а Вучевић јој је одговорио да је она наступила као истражни орган, а не као да пита, а да он није надлежан да каже ко је крив или није крив.

Он је рекао да ће децу слати у српску војску - Војску Србије.

"И ја сам отац једног сина од 23 године, једног од 16 година, један служио добровољно, један ће ићи надам се кад му дође време за то", рекао је Вучевић.

Ракић је истакла да се министри неће ништа питати, већ ће се одлуке ће се доносити на Андрићевом венцу и да је ово "провучићевска Влада, јер су минситри бирани само на основу лојалности председнику Србије Александру Вучићу".

Она је рекла да су министри скупи и да су зато повећане акцизе, па су поскупели гориво, гас, кафа и алкохол и да ће поскупети струја и храна, те да ће грађани радити на празнике за најниже плате.

Јованов: Важно да се настави политика којој је Вучић прокрчио пут

Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов истакао је, говорећи о експозеу мандатара за састав Владе Србије Милоша Вучевића, да је важно "да се настави политика коју је председник Србије Александар Вучић дефинисао и прокрчио јој пут".

"Водимо политику независне, суверене, слободарске и слободне земље", истакао је Јованов на седници Скупштине.

Он је рекао да су међународне околности све сложеније, а да је обавеза свакога ко се бави политиком да "буре барута" не експлодира на Балкану и да то не значи да се не треба борити за националне интересе, већ да треба сачекати тренутак за њихово остваривање.

"Уверен сам да ће доћи дан када ће Србија на целој својој територији остварити пуну сувереност и одлучивати на сваком педљу своје територије. Али морамо да радимо мудро да тај дан дође и да има ко да га дочека", поручио је Јованов.

Он је рекао да Србија мора да се бори против резолуције о Сребреници у Уједињеним нацијама, коју је назвао срамном и упитао да ли је неко од опозиције макар послао поруку поводом тога некоме с ким има односе у иностранству.

Јованов је истакао да му је драго што док се бира Влада у Хрватској и Домовински покрет има услов да Срби не буду у тој влади, у Србији у Влади има представника хрватског народа.

"Ми показујемо како изгледа модерна и нормална европска држава неоптерећена национализмаом. И то је лекција њима и одлично је што сте ту лекцију баш ви одржали", рекао је Јованов.

Он је додао да подржава еврореалистичан став који је изнет у експозеу.

Јованов је истако да му је драго због наставка политике културе сећања и да је важан наставак снимања филмова и серија са националном тематиком посебно због млађих генерација, а да ако се погледа Нетфликс може се видети "да су сви учествовали у борби против нацизма у Другом светскомн рату, осим Србије и Совјетског савеза".

"Да се кроз те филмове промовише национални оптимизам. Јер ми јесмо страдални народ, али смо и побеђивали. То је порука министру културе", рекао је Јованов.

Посланик Јединствене Србије (ЈС) Ненад Филиповић најавио је подршку Влади Србије и истакао да ће ЈС бити критичар Владе, али да ће бити конструктивна, док у Скупштини има много "критизера".

Он је истакао да је претходна Влада много уложила у југ Србије и да се нада да ће се улагања у Јабланички и Пчињски округ наставити, те да ће се урадити стари пут Лесковац-Врање преко Вучја, где је завршена деоница Лесковац-Вучје.

Скупштина Србије радиће данас и после 18 часова

Скупштина Србије радиће данас и после 18 сати, саопштила је председница парламента Ана Брнабић.

Она је рекла да ће се продужити време рада Скупштине, због потребе да се што пре изабере Влада Србије.

Полемика Вучевића и Ђиласа

Посланик групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Дејан Булатовић тажио је да Ђилас каже да ли је "тукао своју ташту и своју супругу" и да ли га је "лично спречавао да нападне неке људе и да ли је тукао свог пса".

После њега говорили су и други посланици власти, а Ђилас је рекао да су га сви они вређали. На питање о његовом раду док је био на власти рекао је да је у Београду у то време отворено девет основних школа и четири дома здравља, да је давана 13. пензија и отворено породилиште у Земуну.

"Рећи ћу вам само једну ствар, радио сам колико сам могао, нешто добро, нешто лоше, али због моје политике ниједна мајка црнину није обукла, али због ваше политике многе мајке су обукле црнину, највише због ваше политике и ЈУЛ-а, СПС-а и радикала", истакао је Ђилас.

Посланик Српске напредне странке Миленко Јованов рекао је да ни због кога у Србији "ниједна мајка није закукала, већ се српски народ бранио на својим вековним огњиштима".

"Не може се нападати неко јер се народ бранио", поручио је Јованов.

Ђиласу је одговорио и мандатар Милош Вучевић који је рекао да председник ССП-а покушава да обесмисли све што су планови Владе, да се бави претпоставкама и нагађањем, као и да се бави прошлим временима.

Вучевић је рекао да тиме што 1. и 2. маја раде посланици нису кажњени, јер не раде када други раде, а да је опозиција гађала тоалет папиром запослене у Скупштини.

"У време када сте били на власти људи нису морали да брину да ли ће имати времена за одмор, јер је било 500.000 мање запослених, а инфлација била 11,6 одсто, а стопа незапослености младих 56,3 одсто", поручио је Вучевић.

Одговарајући на критику косовске политике, Вучевић је рекао да је ова власт "10 година одлагала Тадићеве договоре о таблицама", а на критику о 24 спорне приватизације рекао је да је питање одговорности за те приватизације питање за правосуђе, али да се су се оне "десиле у време када је тада на власти била странка којој је припадао и Ђилас".

"Градимо национални стадион, а за шест дана, кад почне Васкрс почиње изградња 'Тиршове 2' као што смо рекли", додао је Вучевић.

Како је рекао, када је реч о "масним фотама", њих игра опозиција која негде бојкотује изборе, а негде не, па им правила у једном граду одговарају, а у другом не, те да заправо одлучују на основу истраживања јавног мњења.

У расправи се потегло и питање министра финасија Синише Малог и станова у Бугарској, где су представници власти тврдили да је установљено да су потписи лажирани, а Ђилас рекао да је реч о чувеном "бугарском графологу из Пловдива", након чега је власт тврдила да Ђилас вређа Бугарску, док му је Вучевић рекао да му Бугарска "није сметала када је продао Јунајтед медију Бугарину за 25 милиона евра, који ју је касније продао Драгану Шолаку".

На Вучевићеве наводе да је Ђилас хвалио косовског премијера Аљбина Куртија, председник ССП-а је истакао да је "од Куртија очекивао више као човека који је робијао због своје идеје, али да се он понаша као злочинац", на шта му је Вучевић одговорио да "није Курти осуђен због шверца две паклице цигарета, већ због сецесионизма и због тога што је рушио државу".

Ђилас је рекао да је одлично што "Тиршова 2" почиње да се гради и да је проблем у томе што је обећано да ће бити готова до 2022, а да је данас 2024. година, али да је боље да се гради икад, него никад.

"Ја нисам говорио о масним фотама господине Вучевићу, то су фоте са сексуалним дешавањима, ја сам говорио о обичним фотама, па вас молим да то исправите", рекао је Ђилас.

Вучевић је Ђиласу рекао да је јавно обећао да ће се повући из политике када просечна плата буде била 800 евра, а незапосленост нижа од 10 одсто и да га сада позива да испуни оно што је рекао.

Драган Ђилас: Све владе од 2012. Вучићеве и све су небитне јер одлуке доноси само он

Посланицима се обратио лидер ССП Драган Ђилас који каже да само неко ко није радио, може да тера људе да раде на празнике и недељом када ти људи треба да буду са својим породицама. Он наводи да само неко ко не зна како изгледа осам сати рада може да каже да је осам сати мало.

 Вучевић о фотографији са Милутиновићем Снајпером

Мандатар Вучевић оправдава фотографију на којој је са Слободаном Милутиновићем Снајпером, коју му показују опозициони посланици, и каже да је са званичног пријема у Градсој кући док је био градоначленик Новог Сада и примио представнике фудбалског клуба „Кабел“ у чијој је управи, како каже тај човек. 

„Нити сам гледао биографије и проверавао ко долази из тог клуба. Приказујете само секвенцу са догађаја на којем сам се руковао са више људи. Заборављате да је тај Слободан Милутиновић Снајпер ухапшен у Новом Саду и осуђен и побегао и по нашој потерници ухапшен у Шпанији. Да ли се тако неко штити“, навео је Вучевић.

Мирослав Алексић: Светски сте рекордер по броју министара. Покупили сте све најгоре из свих странака

Народни посланик Мирослав Алексић из Народног покрета Србије казао је током расправе у Скупштини Србије о избору нове владе да ће она бити рекордер по броју министара.

"Дакле, ако сте по нечему рекордери у последњих 25 година, то је број министара колико ће имати господине Вучевић ваша влада. Поред вас још 31. Поређења ради, Бајденов кабинет има 15 ресора, у Русији 21, у Немачкој 16, у Француској 15, али смо ми већи и јачи од свих њих. Има се, може се, економски тигар. И знате, седма влада по реду од 2012. године, све личи као на игре музичких столица - ко ће пре да улети у коју фотељу, како да се намири неки политички интерес, ко ће како да заузме", поручио је Алексић.

У трочасовном обраћању народним посланицима, Вучевић је, између осталог, истакао како ће Влада коју предлаже у највећој мери бити влада континуитета, као и да пуноправно чланство у ЕУ остаје стратешки приоритет Србије. 

Навео је и да ће највећи изазов новог кабинета бити одбрана суверенитета, да ће бити предложено обавезно четворомесечно служење војног рока, али и да ће приоритет Владе бити подизање и очување животног стандарда грађана Србије.

Вучевић је поручио да чланови Владе морају да буду тим, да ће морати увек да буду спремни да чувају националне и виталне интересе Србије, а да је његов први и једини захтев беспоговорна оданост отаџбини.

Парламенту је предложио 31 члана кабинета, а међу којима има осам нових личности, док ће три особе после извесног времена поново бити у Влади.

Вучевић је предложио и да нова влада има четири потпредседника и пет министара без портфеља.

За чланове Владе предложени су:

Синиша Мали – први потпредседник Владе и министар финансија,

Ивица Дачић – потпредседник Владе и министар унутрашњих послова,

Ирена Вујовић – потпредседница Владе и министарка заштите животне средине и водопривреде,

Александар Вулин – потпредседник Владе,

Горан Весић – министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре,

Дубравка Ђедовић Хандановић – министарка рударства и енергетике,

Томислав Момировић – министар унутрашње и спољне трговине, 

Маја Поповић – министарка правде,

Јелена Жарић Kовачевић – министарка државне управе и локалне самоуправе,

Томислав Жигманов – министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог,

Братислав Гашић – министар одбране,

Марко Ђурић – министар спољних послова,

Тања Мишчевић – министарка за европске интеграције,

Славица Ђукић Дејановић – министарка просвете,

Адријана Месаровић – министарка привреде,

Александар Мартиновић – министар пољопривреде,

Златибор Лончар – министар здравља,

Немања Старовић – министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања,

Милица Ђурђевић Стаменковски – министарка за бригу о породици и демографију,

Зоран Гајић – министар спорта,

Никола Селаковић – министар културе,

Милан Кркобабић – министар за бригу о селу,

Јелена Беговић – министарка науке, технолошког развоја и иновација,

Хусеин Мемић – министар туризма и омладине,

Дејан Ристић – министар информисања и телекомуникација,

Дарко Глишић – министар за јавна улагања,

Новица Тончев, Ђорђе Милићевић, Усаме Зукорлић, Ненад Поповић и Татјана Мацура – министри без портфеља.

Након Вучевићевог излагања уследила је вишечасовна расправа која ће бити настављена у девет часова.

(РТС-Н1-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер