среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Соња Бисерко: Србија мора одустати од националистичке политике, силом или милом
Хроника

Соња Бисерко: Србија мора одустати од националистичке политике, силом или милом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. мај 2013.

Соња Бисерко представила је у Сарајеву књигу "Урушавање Југославије-фатална привлачност српског национализма", у којој је за распад бивше државе и грађански рат оптужила српски национализам какав се памти још из 19. века.

"Књига је била покушај да се разуме позадина ратова у протеклих 20 година, јер они нису почели из чиста мира", рекла је Бисерко на представљању књиге.

"Мој примарни циљ је био да и сама научим шта се иза свега тога крило и узела сам као одредницу годину 1966, од Брионског пленума, када је Југославија одлучила да се федерализује и када је српска страна то доживела као крах Југославије и почетак краја те земље. Тада почињу припреме кроз културну сферу, а касније и политичку, а зауставила сам се на '91. години, сем што имам прилог којим објашњавам шта је последица те политике.

Данас се види да се Србија налази у ситуацији када и сама мора одустати од тога, силом или милом. То је просто покушај разумевања оријентације у српској политици, која очигледно није нова и има корене с почетка века. Ово је покушај да се разуме како таква политика, не само Србију, већ било коју земљу која се упусти у њу, доведе до краха. Важно је да млади људи имају бар неку основу да почну и сами да истражују", објаснила је Бисерко.

Она је оценила да је пут трансформације друштава на овим просторима дугачак, али да је европски пут оквир у који је међународна заједница ставила земље балкана и којима тежи.

"Национализам је још жив, али он више нема ту мобилизаторску снагу, то се показало сада приликом потписивања споразума Београд-Приштина. Видели сте да су ти протести у Новом Саду и Београду били без неке енергије, то не значи да је национализам нестао. Исто тако, нестала је привлачност тог национализма код грађана Србије, они очекују сасвим другачије резултате од ове или било које друге владе. У том смислу и саме политичке елите се морају сконцентрисати на неке конкретне резултате", каже Бисерко.

Према њеном мишљењу, књига ће у Србији доживети спорења.

"Елите неће бити спремне да се на тај начин осврну на оно што се дешавало. Тезе које преовлађују углавном иду у правцу релативизације и изједначавања кривице, чак и негирања. Као што знате, званична је теза да Србија није била у рату и биће врло тешко то одстранити и променити тај наратив", казала је Бисерко и напоменула да у Србији ипак има више од 400.000 ратних ветерана и да постоје хашке пресуде које ће кад-тад морати да се узму у обзир.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер