понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Зашто Албанци имају право на две државе, а Срби немају?
Хроника

Милорад Додик: Зашто Албанци имају право на две државе, а Срби немају?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

БЕОГРАД - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да од Србије очекује да у регионалном смислу подржава политичке ставове Српске, те упитао зашто Срби немају право на двије државе, а Албанци имају.

"Ако то чини Турска, онда у најмању руку очекујем да једна од тема Србије буде Република Српска, да органи Србије подрже политике које су дефинисане у Српској. Неко ће рећи - Додик изазива, али ово је јасан став", рекао је предсједник Српске на скупу под називом "Србија и Република Српска – стари и нови политички изазови", који се одржава у Београду.

Додик је истакао да је вријеме да се политичка елита Срба окупи и намеће вриједности српског народа које морају да буду основ његовог преживљавања.

Он је навео да Споразум о специјалним паралелним везама Србије и Републике Српске није довољно афирмисан, оцијенивши да је значајна мана регионалног ауторитета Србије то што није инсистирала да буде чланица Савјета за имплементацију мира, гдје би имала значајну улогу.

Предсједник Српске је поновио да не вјерује у БиХ, не зато што има неки урођени ген, него зато што не види могућност да БиХ живи.

Према његовим ријечима, у настојањима да се Српска укине свих ових 21 годину њеног постојања, током којих су ломљене политичке структуре у Српској, из међународне заједнице су тражили да се Србија одмакне од Српске и БиХ.

Додик је рекао да је лоше што је међународна заједница успјела да Србију, због проблема у самој Србији, одмакне од провођења Дејтонског споразума, за разлику од Хрватске, за коју се сматра да је логично да даје изјаве о БиХ.

Предсједник Српске је рекао да је и сам Београд у значајној мјери реафирмисао улогу Сарајева и да даје већи културни значај Сарајеву него Бањалуци, што је све дио процеса отуђивања.

Додик је рекао да Српска из врло прагматичних разлога посматра начин на који је Косово прогласило независност.

"Косово је суштинска одлука органа Србије, свидјело се нама то или не... Ако икада Србија призна Косово, тешко да ће то учинити Српска", рекао је Додик.

Он је навео да Српска жели регионално јаку Србију, јер тако осјећа сигурност и јер је само таква Србија гаранција за Српску.

Додик је критиковао поједине политичаре у Србији који говоре против Републике Српске, истакавши да се у Српској не може чути нико да је против Србије.

"Важно је како интегрисати вриједности. Наше политике морају да буду компатибилне", рекао је Додик, наводећи да Српска поштује одлуке Србије, без обзира на то да ли јој се свиђају, али да Српска очекује од Србије да подржи Српску.

Он је оцијенио да Србија не може да преузме улогу дефинисања односа у БиХ, јер је значајно закаснила у томе.

Додик је рекао да не вјерује у БиХ, зато што не види могућност да БиХ живи и зато што нема ниједна одлука у БиХ која би могла да буде у интересу за Српску.

"Не постоји жеља да се у БиХ гради нешто што не може да живи. Када би дали све што траже и пренијели ингеренције на Сарајево, не би било боље. Шта је посљедица – егзодус", рекао је Додик, који је навео да БиХ није држава, него заједница држава.

Према његовим ријечима, данас када би се "пустила" БиХ и био јој дат рок од шест мјесеци, она не би преживјела, јер она живи од инфузије међународне заједнице и страха политичара.

Додик је оцијенио да је међународна заједница значајно разградила Дејтонски споразум, разграђујући и ентитете.

Предсједник Републике Српске истакао је да је Европа несумњиво на прекретници и да је паметно за Србе сачекати да виде шта ће се тамо десити.

"Имамо сво вријеме. Подвала је како немамо времена", рекао је Додик, наводећи да су посљедњих година континуирани напори да се Србија што више смањи и умањи у сваком погледу, а да Република Српска постане што мања и да нестане оптуживана сталним стереотипима о кривици.

Он је рекао да Срби имају двије државе - Србију у пуном капацитету и Српску која одговара свим дефинисаним критеријумима државе.

Додик је рекао да су једине три ствари које би у БиХ могле да прођу "кроз иглене уши" војска, индиректни порези и такозвани Високи судски и тужилачки савјет, и то дјелимично.

(Срна-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер