Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Zašto Albanci imaju pravo na dve države, a Srbi nemaju?
Hronika

Milorad Dodik: Zašto Albanci imaju pravo na dve države, a Srbi nemaju?

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. maj 2013.

BEOGRAD - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da od Srbije očekuje da u regionalnom smislu podržava političke stavove Srpske, te upitao zašto Srbi nemaju pravo na dvije države, a Albanci imaju.

"Ako to čini Turska, onda u najmanju ruku očekujem da jedna od tema Srbije bude Republika Srpska, da organi Srbije podrže politike koje su definisane u Srpskoj. Neko će reći - Dodik izaziva, ali ovo je jasan stav", rekao je predsjednik Srpske na skupu pod nazivom "Srbija i Republika Srpska – stari i novi politički izazovi", koji se održava u Beogradu.

Dodik je istakao da je vrijeme da se politička elita Srba okupi i nameće vrijednosti srpskog naroda koje moraju da budu osnov njegovog preživljavanja.

On je naveo da Sporazum o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Republike Srpske nije dovoljno afirmisan, ocijenivši da je značajna mana regionalnog autoriteta Srbije to što nije insistirala da bude članica Savjeta za implementaciju mira, gdje bi imala značajnu ulogu.

Predsjednik Srpske je ponovio da ne vjeruje u BiH, ne zato što ima neki urođeni gen, nego zato što ne vidi mogućnost da BiH živi.

Prema njegovim riječima, u nastojanjima da se Srpska ukine svih ovih 21 godinu njenog postojanja, tokom kojih su lomljene političke strukture u Srpskoj, iz međunarodne zajednice su tražili da se Srbija odmakne od Srpske i BiH.

Dodik je rekao da je loše što je međunarodna zajednica uspjela da Srbiju, zbog problema u samoj Srbiji, odmakne od provođenja Dejtonskog sporazuma, za razliku od Hrvatske, za koju se smatra da je logično da daje izjave o BiH.

Predsjednik Srpske je rekao da je i sam Beograd u značajnoj mjeri reafirmisao ulogu Sarajeva i da daje veći kulturni značaj Sarajevu nego Banjaluci, što je sve dio procesa otuđivanja.

Dodik je rekao da Srpska iz vrlo pragmatičnih razloga posmatra način na koji je Kosovo proglasilo nezavisnost.

"Kosovo je suštinska odluka organa Srbije, svidjelo se nama to ili ne... Ako ikada Srbija prizna Kosovo, teško da će to učiniti Srpska", rekao je Dodik.

On je naveo da Srpska želi regionalno jaku Srbiju, jer tako osjeća sigurnost i jer je samo takva Srbija garancija za Srpsku.

Dodik je kritikovao pojedine političare u Srbiji koji govore protiv Republike Srpske, istakavši da se u Srpskoj ne može čuti niko da je protiv Srbije.

"Važno je kako integrisati vrijednosti. Naše politike moraju da budu kompatibilne", rekao je Dodik, navodeći da Srpska poštuje odluke Srbije, bez obzira na to da li joj se sviđaju, ali da Srpska očekuje od Srbije da podrži Srpsku.

On je ocijenio da Srbija ne može da preuzme ulogu definisanja odnosa u BiH, jer je značajno zakasnila u tome.

Dodik je rekao da ne vjeruje u BiH, zato što ne vidi mogućnost da BiH živi i zato što nema nijedna odluka u BiH koja bi mogla da bude u interesu za Srpsku.

"Ne postoji želja da se u BiH gradi nešto što ne može da živi. Kada bi dali sve što traže i prenijeli ingerencije na Sarajevo, ne bi bilo bolje. Šta je posljedica – egzodus", rekao je Dodik, koji je naveo da BiH nije država, nego zajednica država.

Prema njegovim riječima, danas kada bi se "pustila" BiH i bio joj dat rok od šest mjeseci, ona ne bi preživjela, jer ona živi od infuzije međunarodne zajednice i straha političara.

Dodik je ocijenio da je međunarodna zajednica značajno razgradila Dejtonski sporazum, razgrađujući i entitete.

Predsjednik Republike Srpske istakao je da je Evropa nesumnjivo na prekretnici i da je pametno za Srbe sačekati da vide šta će se tamo desiti.

"Imamo svo vrijeme. Podvala je kako nemamo vremena", rekao je Dodik, navodeći da su posljednjih godina kontinuirani napori da se Srbija što više smanji i umanji u svakom pogledu, a da Republika Srpska postane što manja i da nestane optuživana stalnim stereotipima o krivici.

On je rekao da Srbi imaju dvije države - Srbiju u punom kapacitetu i Srpsku koja odgovara svim definisanim kriterijumima države.

Dodik je rekao da su jedine tri stvari koje bi u BiH mogle da prođu "kroz iglene uši" vojska, indirektni porezi i takozvani Visoki sudski i tužilački savjet, i to djelimično.

(Srna-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner