понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић у Бечу: Косово може да постане чланица ОЕБС-а, ако се постигне неки политички договор
Хроника

Ивица Дачић у Бечу: Косово може да постане чланица ОЕБС-а, ако се постигне неки политички договор

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. јануар 2015.

БЕЧ – Србија је данас ступила на место председавајућег ОЕБС, а шеф српске дипломатије Ивица Дачић је у Бечу поручио да међународна заједница треба да остане будна пред постојећим и новим терористичким претњама, као и да Украјина остаје централно питање којим ће се ОЕБС бавити ове године.

Председавање Србије ОЕБС долази у веома тешком тренутку, казао је Дачић, излажући приоритете председавања на седници Сталног савета ОЕБС у Бечу.

"Приликом подношења кандидатуре за председавање ОЕБС, сматрали смо да би председавање земље са западног Балкана пружило додатну вредност раду наше организације, посебно у смислу преношења поука стечених на основу нашег искуства на шири регион ОЕБС", оценио је Дачић.

Он је казао да ОЕБС играо важну улогу у процесима пост-конфликтне транзиције, нарочито у пружању подршке широком спектру реформи на целом западном Балкану.

Иако сваки регион на простору ОЕБС има своју специфичност, потреба за дијалогом и помирењем је све израженија у тренутним изазовним геополитичким околностима, рекао је Дачић.

Наше сопствено искуство показује да, упркос многим препрекама, позитивна агенда може да се направи прекомпоновањем постојећег контекста на прагматичан и ка циљу оријентисан начин.

"Верујем да наше председавање може и да пружи додатни подстицај овој позитивној агенди јачањем регионалне сарадње и унапређењем процеса помирења", уверен је председавајући ОЕБС.

У вези са прошлонедељним терористичким нападима у Француској, Дачић је рекао да је тај ужасан акт насиља истакао све веће претње нашим друштвима и да је потребно заштитити слободу изражавања и новинаре од све већих изазова којима су изложени.

"Морамо бити недвосмислени у нашој осуди свих облика тероризма, а истовремено обезбедити да наша друштва остану уједињена против покушаја да се створе поделе на верској основи", рекао је он.

Све наше владе су дужне да предузму неопходне мере не само у погледу борбе против тероризма и пружања безбедности грађанима, већ и у погледу неговања толеранције и недискриминације у нашим друштвима, поручио је Дачић.

"Страшни напад пре два дана у источној Украјини, у којем је неколико људи убијено и рањено, је још један доказ ове тврдње".

Он је позвао све стране у Украјини да одмах обуставе употребу силе и покажу уздржаност, те подвукао неопходност пуног поштовања прекида ватре.

"Очигледно, ситуација у и око Украјине и даље представља озбиљну претњу стабилности региона, као и европској и глобалној безбедности. Водећи приоритет у нашем реду биће да наставимо да се бавимо том кризом на начин који ће дати подстрека мировном процесу", нагласио је он.

Дачић је рекао да Србија намерава да заједно са Тројком (Србија, Швајцарска и Немачка) ради са главним актерима на изналажењу мирољубивог решења те кризе, путем дијалога.

Без искреног дијалога међу главним актерима, као и међу државама учесницама, биће, према његовим речима, изузетно тешко доћи до решења кризе.

Стога је, како је додао, од суштинског значаја да се уложе максимални напори у циљу постизања одрживог прекида ватре и потпуног обустављања непријатељства.

Примена докумената из Минска од стране свих кључна је за постизање напретка, уверен је Дачић.

Он је додао да чврсто подржава напоре шефа Посматрачке мисије ОЕБС, која се показала драгоценом и јединственом, уз очекивање да ће Трилатерална контакт група својим радом значајно допринети јачању договора потписаних у Минску и унапређењу мировног процеса.

Дачић је казао да ће Србија на дневни ред као главни задатак ставити и решавање замрзнутих конфликата путем договорених формата.

Он је изразио уверење да има простора да се покуша да се превазиђе "статус кво" у погледу замрзнутих конфликата на простору ОЕБС и у том правцу треба појачати напоре.

Према његовим речима треба наставити са одржавањем контаката на високом нивоу као и са редовним и неометаним одржавањем састанака формата, имајући у виду постојеће околности, да сматрам да би неки мали, али конкретни кораци могли да унапреде поверење међу странама, чиме би се отворио пут ка хватању у коштац са суштинским проблемима.

Канерва поздравио председавање Србије ОЕБС-ом

Председавајући Парламентарне скупштине ОЕБС-а Ика Канерва поздравио је почетак председавање Србије ОЕБС-ом и обећао подршку Скупштине када је реч о решавању конфликта у Украјини и другим циљевима Србије, саопштио је ОЕБС.

"У име парламентарног огранка ОЕБС-а, поздрављам председавање Србије и новог председавајућег, првог заменика премијера и министра спољних послова Ивице Дачића", рекао је Канерва.

"Оно чега смо били сведоци ове седмице - ужасног напада на аутобус и приметног погоршања ситуације на истоку Украјине - доказује колико је циљ председавања Србије да помогне трајном окончању непријатељстава и широком националном дијалогу хитан", истакао је Канерва.

Канерва је рекао да су парламентарци ОЕБС-а спремни да пруже "своју подршку, укључујући нове идеје, повратне информације и усмеравање, док Србија води организацију у овим критичним временима".

Подсећајући на свој недавни састанак са председавајућим ОЕБС-у, на коме је разговарано о приоритетима Србије, Канерва је, поздравио његову посвећеност реформи организације у години када се обележава 40-годишњица Завршног акта из Хелсинкија.

Он је позвао председавајућег да испрати текући пројекат Парламентарне скупштине "Хелсинки плус 40", наводи се у саопштењу ОЕБС-а.

Канерва је, такође, изразио подршку циљу председавајућег ОЕБС-у да ради на напретку у продуженим конфликтима и додао да се радује јединственом приступу Србије као државе која је изашла из конфликта на Западном Балкану.

Ови и други приоритети српског председавања, укључујући управљање водама, смањење ризика од катастрофа и проблеме младих, поменути су у недавним декларацијама ПС ОЕБС-а, наведено је у саопштењу.

Амерички амбасадор при ОЕБС похвалио Србију

Амбасадор САД при ОЕБС Данијел Баер изнео је похвале на рачуна Србије, која председава овом организацијом, због даљег ангажовања у Бриселском дијалогу, али је уједно затражио да се Косово укључи у расправе о регионалној безбедности.

Он је, на седници Сталног савета ОЕБС, "позвао Београд и друге државе учеснице да предузму кораке у укључивању Косова у дебате о регионалној безбедности, укључујући и ОЕБС“.

Баер је констатовао да је ОЕБС имао важну улогу у подршци Бриселског дијалога, и да очекује да ће бити настављен.

"Ми препоручујемо да се предузму кораци за укључивање косовских власти у регионалне иницијативе, и за јачање конструктивног радног односа између Београда и Приштине. Знам да су то кораци који су предузети, мозда и од вас лично“, казао је он у свом обраћању, после излагања шефа српске дипломатије Ивице Дачића, који је од данас председава ОЕБС-у.

Према његовим речима расправа на Сталном савету ОЕБС не би требало да буде "само о Косову, већ са Косовом“.

"Косово је део Европе и има важну улогу коју треба да игра у институцијама посвећеним миру и просперитету на континенту“; подвукао је амбасадор САД.

Шеф мисије САД при ОЕБС је констатовао да је министар Дачић већ доказао своју способност за председавањем ОЕБС-ом тиме што је успешно предводио преговоре о буџету за текућу годину.

Недавни терористички напади у Француској оказали су потребу да се удвоструче напори унутар ОЕБС у заштити основних слобода, укључујући слободе изражавања и слободу мирног протестовања, оценио је амбасадор САД у свом обраћању, после излагања шефа српске дипломатије Ивице Дачића, који је од данас председава ОЕБС-у.

"Док су изазови огромни, наше заједничке обавезе су чврсте као стена и најбоља формула за постизање одрживе безбедности у региону и у ово време," констатовао је амерички амбасадор.

САД ће, како је најавио, с пуном пажњом пратити подршку пуне имплементације Протокола из Минска, подршку специјалној посматрачкој мисији у Украјини и проширење мандата мисије за надзирање граница са Русијом.

САД апеловале су на Србију, као председавајућу ОЕБС-у, да се фокусира на мере за успостављање поверења на плану опште безбедности, укључујући потребу за ажурирање Бечког документа, даљу сарадњу у области сајбер безбедности, и подршку решавања замрзнутих конфликата у региону ОЕБС.

Ивица Дачић: Србија може дијалогом да допринесе решењима

Дачић је оценио да није реално за очекивати да Србија буде земља која ће решити велике светске проблеме или кризе, али, како је истакао, Србија жели и може да помогне у дијалогу између страна.

Он је истакао да је уметност дипломатије да се нађу најбољи начини и механизми да се остваре принципи ОЕБС.

"Ми хоћемо и можемо да помогнемо у дијалогу између страна, имајући у виду да имамо добре односе са многим земљама и да то може олакшати комуникацију и створити услове да се лакше дође до договора. То је управо наша предност“, објаснио је Дачић.

Он је, с тим у вези, рекао да Србија чини све да има веома добре односе са свима.

На питање страних новинара да ли добри односи са Русијом могу бити сметња, Дачић је казао да не види што би некоме то сметало, ако то не смета Украјинцима.

Он је указао да је имао разговоре са шефом украјинске дипломатије Павлом Климкином у Кијеву који му је казао да добри односи Србије са Русијом могу да представљају предност уколико буду искоришћени у циљу проналажења бољих и лакших начина да се дође до компромиса и решења.

"Ми овде нисмо представници било које друге земље већ Србије и сходно томе не навијамо ни за кога другога док говоримо о принципима ОЕБС. Србија је у ситуацији да може пријатељски да разговара са својим пријатељима у Вашингтону, Бриселу, Бечу, Берлину, али и у Јеревану, Бакуу, Минску, Кијеву и Москви. Ми смо мала земља и наша главна моћ су пријатељски односи“, подвукао је он.

Дачић је најавио да ће ускоро бити одржан састанак Трилатералне контакт групе о Украјини, додајући да специјални представник председавајућег ОЕБС ради на томе.

Према његовим речима, било је идеја да се ове недеље одржи самит у Казахстану, али на протеклом састанку четири министра спољних послова у Берлину није било већих помака да би се он организовао.

"Уместо ескалације очекујемо деескалацију. Циљ је свих нас да се то иде корак даље у мировном процесу“, нагласио је он.

Дачић је истакао да Србија, као председавајућа ОЕБС-у, не жели да пропусти прилику и намерава да се представи као једна озбиљна земља која ће одговорно испунити своје међународне обавезе.

У овој години, како је указао, биће много посла, а наша земља треба да покаже озбиљност и искористи своју шансу.

"Ово је најодговорније и најкомпликованије председавање због тренутка у којем се одржава“, нагласио је Дачић подсећајући да је Србија већ председавала међународним организацијама.

Он се захвалио Сталном савету на подршци приоритета Србије у председавању ОЕБС, додајући да је у дискусији учествовало више од 20 земаља, које су изразиле подршку председавању и циљевима.

Такође је најавио да ће сутра имати разговор са Волфгангом Ишингером, који се налази на челу Панела еминентних личности, који треба да да евентуалне предлоге за надоградњу европског система безбедности.

Исто тако он ће, како је рекао, имати и састанак са амбасадорима земаља Западног Балкана у жељи да то буде допринос даљем јачању регионалног мира и стабилности.

„Нема шансе да Косово постане чланица ОЕБС, осим уколико се не постигне неки договор“

Косово нема шансе да буде примљено у ОЕБС, осим уколико се не постигне неки политички договор, а то није место у Бечу, изјавио је Дачић.

Он је казао да нису ништа нови захтеви да се Косово укључи у ОЕБС, додајући да је то током целе прошле и претпрошле године тражила и Албанија и да то непрестано чини и Приштина.

"Када је реч о ОЕБС-у одлуке се доносе консензусом. Знате ли колико је тешко остварити консензус", нагласио је Дачић указавши да се Србије, као председавајућа, бори већ два дана да се усаглсаи текст осуде терористичког напада у Француској.

"Рекао сам да ако не можемо око тога да се договоримо боље да се расформирамо", навео је Дачић подсетивши да ОЕБС има 57 држава чланица, због чега тврди да нема шансе да Косово буде примљено у ту организацију осим ако се постигне неки политички договор, а то није место у Бечу.

"Разговор и дијалог са Приштином се дешава у Бриселу. Не долази у обзир да Србија подржи нити дозволи да Косово буде равнправни члан ОЕБС-а зато што није решен статус", закључио је Дачић.

Амерички амбасадор при ОЕБС Данијел Баер је данас на Сталном савету затражио укључење Косова у регионалне безбедносне инциијативе.

Дачић је, у вези улоге ОЕБС-а у решавању конфликата, посебно украјинске кризе, нагласио да је Србија један поштени посредник и преговарач.

Према његовим речима, од нас се очекује да помогнемо због добрих веза које имамо са многим земљама чланицама ОЕБС, да остваримо лакши начин комуникације постизања компромиса и посредовања у договорима.

"Од нас се не очекује да дамо политичко решење за кризу, на пример, у Украјини. Украјина је највећи приоритет јер се тренутно воде највећи сукоби. Ми управо радимо и ових дана на тражењу неког новог компромиса и договора који би резултирао нови састанком о Украјини“, рекао је Дачић.

Он је најавио за 7.фебруар следећи састанак Тројке ОЕБС – бивши, будући и актуелни председавајући, на Минхенској безбедносној конференцији.

Дачић је оценио да је прва седница Сталног савета ОЕБС, којим је председавао била врло супешна, а да су учесници истакли велико поверење у српско председавање.

Такође је најавио да ће Србија, што је специфично за њено председаванеј ОЕБС-у, по први пут именовати представника за младе.

"То су млади амбасадори. Именоваћемо два од којих ће један бити наш", рекао је Дачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер