Početna strana > Hronika > Ivica Dačić u Beču: Kosovo može da postane članica OEBS-a, ako se postigne neki politički dogovor
Hronika

Ivica Dačić u Beču: Kosovo može da postane članica OEBS-a, ako se postigne neki politički dogovor

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 15. januar 2015.

BEČ – Srbija je danas stupila na mesto predsedavajućeg OEBS, a šef srpske diplomatije Ivica Dačić je u Beču poručio da međunarodna zajednica treba da ostane budna pred postojećim i novim terorističkim pretnjama, kao i da Ukrajina ostaje centralno pitanje kojim će se OEBS baviti ove godine.

Predsedavanje Srbije OEBS dolazi u veoma teškom trenutku, kazao je Dačić, izlažući prioritete predsedavanja na sednici Stalnog saveta OEBS u Beču.

"Prilikom podnošenja kandidature za predsedavanje OEBS, smatrali smo da bi predsedavanje zemlje sa zapadnog Balkana pružilo dodatnu vrednost radu naše organizacije, posebno u smislu prenošenja pouka stečenih na osnovu našeg iskustva na širi region OEBS", ocenio je Dačić.

On je kazao da OEBS igrao važnu ulogu u procesima post-konfliktne tranzicije, naročito u pružanju podrške širokom spektru reformi na celom zapadnom Balkanu.

Iako svaki region na prostoru OEBS ima svoju specifičnost, potreba za dijalogom i pomirenjem je sve izraženija u trenutnim izazovnim geopolitičkim okolnostima, rekao je Dačić.

Naše sopstveno iskustvo pokazuje da, uprkos mnogim preprekama, pozitivna agenda može da se napravi prekomponovanjem postojećeg konteksta na pragmatičan i ka cilju orijentisan način.

"Verujem da naše predsedavanje može i da pruži dodatni podsticaj ovoj pozitivnoj agendi jačanjem regionalne saradnje i unapređenjem procesa pomirenja", uveren je predsedavajući OEBS.

U vezi sa prošlonedeljnim terorističkim napadima u Francuskoj, Dačić je rekao da je taj užasan akt nasilja istakao sve veće pretnje našim društvima i da je potrebno zaštititi slobodu izražavanja i novinare od sve većih izazova kojima su izloženi.

"Moramo biti nedvosmisleni u našoj osudi svih oblika terorizma, a istovremeno obezbediti da naša društva ostanu ujedinjena protiv pokušaja da se stvore podele na verskoj osnovi", rekao je on.

Sve naše vlade su dužne da preduzmu neophodne mere ne samo u pogledu borbe protiv terorizma i pružanja bezbednosti građanima, već i u pogledu negovanja tolerancije i nediskriminacije u našim društvima, poručio je Dačić.

"Strašni napad pre dva dana u istočnoj Ukrajini, u kojem je nekoliko ljudi ubijeno i ranjeno, je još jedan dokaz ove tvrdnje".

On je pozvao sve strane u Ukrajini da odmah obustave upotrebu sile i pokažu uzdržanost, te podvukao neophodnost punog poštovanja prekida vatre.

"Očigledno, situacija u i oko Ukrajine i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju stabilnosti regiona, kao i evropskoj i globalnoj bezbednosti. Vodeći prioritet u našem redu biće da nastavimo da se bavimo tom krizom na način koji će dati podstreka mirovnom procesu", naglasio je on.

Dačić je rekao da Srbija namerava da zajedno sa Trojkom (Srbija, Švajcarska i Nemačka) radi sa glavnim akterima na iznalaženju miroljubivog rešenja te krize, putem dijaloga.

Bez iskrenog dijaloga među glavnim akterima, kao i među državama učesnicama, biće, prema njegovim rečima, izuzetno teško doći do rešenja krize.

Stoga je, kako je dodao, od suštinskog značaja da se ulože maksimalni napori u cilju postizanja održivog prekida vatre i potpunog obustavljanja neprijateljstva.

Primena dokumenata iz Minska od strane svih ključna je za postizanje napretka, uveren je Dačić.

On je dodao da čvrsto podržava napore šefa Posmatračke misije OEBS, koja se pokazala dragocenom i jedinstvenom, uz očekivanje da će Trilateralna kontakt grupa svojim radom značajno doprineti jačanju dogovora potpisanih u Minsku i unapređenju mirovnog procesa.

Dačić je kazao da će Srbija na dnevni red kao glavni zadatak staviti i rešavanje zamrznutih konflikata putem dogovorenih formata.

On je izrazio uverenje da ima prostora da se pokuša da se prevaziđe "status kvo" u pogledu zamrznutih konflikata na prostoru OEBS i u tom pravcu treba pojačati napore.

Prema njegovim rečima treba nastaviti sa održavanjem kontakata na visokom nivou kao i sa redovnim i neometanim održavanjem sastanaka formata, imajući u vidu postojeće okolnosti, da smatram da bi neki mali, ali konkretni koraci mogli da unaprede poverenje među stranama, čime bi se otvorio put ka hvatanju u koštac sa suštinskim problemima.

Kanerva pozdravio predsedavanje Srbije OEBS-om

Predsedavajući Parlamentarne skupštine OEBS-a Ika Kanerva pozdravio je početak predsedavanje Srbije OEBS-om i obećao podršku Skupštine kada je reč o rešavanju konflikta u Ukrajini i drugim ciljevima Srbije, saopštio je OEBS.

"U ime parlamentarnog ogranka OEBS-a, pozdravljam predsedavanje Srbije i novog predsedavajućeg, prvog zamenika premijera i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića", rekao je Kanerva.

"Ono čega smo bili svedoci ove sedmice - užasnog napada na autobus i primetnog pogoršanja situacije na istoku Ukrajine - dokazuje koliko je cilj predsedavanja Srbije da pomogne trajnom okončanju neprijateljstava i širokom nacionalnom dijalogu hitan", istakao je Kanerva.

Kanerva je rekao da su parlamentarci OEBS-a spremni da pruže "svoju podršku, uključujući nove ideje, povratne informacije i usmeravanje, dok Srbija vodi organizaciju u ovim kritičnim vremenima".

Podsećajući na svoj nedavni sastanak sa predsedavajućim OEBS-u, na kome je razgovarano o prioritetima Srbije, Kanerva je, pozdravio njegovu posvećenost reformi organizacije u godini kada se obeležava 40-godišnjica Završnog akta iz Helsinkija.

On je pozvao predsedavajućeg da isprati tekući projekat Parlamentarne skupštine "Helsinki plus 40", navodi se u saopštenju OEBS-a.

Kanerva je, takođe, izrazio podršku cilju predsedavajućeg OEBS-u da radi na napretku u produženim konfliktima i dodao da se raduje jedinstvenom pristupu Srbije kao države koja je izašla iz konflikta na Zapadnom Balkanu.

Ovi i drugi prioriteti srpskog predsedavanja, uključujući upravljanje vodama, smanjenje rizika od katastrofa i probleme mladih, pomenuti su u nedavnim deklaracijama PS OEBS-a, navedeno je u saopštenju.

Američki ambasador pri OEBS pohvalio Srbiju

Ambasador SAD pri OEBS Danijel Baer izneo je pohvale na računa Srbije, koja predsedava ovom organizacijom, zbog daljeg angažovanja u Briselskom dijalogu, ali je ujedno zatražio da se Kosovo uključi u rasprave o regionalnoj bezbednosti.

On je, na sednici Stalnog saveta OEBS, "pozvao Beograd i druge države učesnice da preduzmu korake u uključivanju Kosova u debate o regionalnoj bezbednosti, uključujući i OEBS“.

Baer je konstatovao da je OEBS imao važnu ulogu u podršci Briselskog dijaloga, i da očekuje da će biti nastavljen.

"Mi preporučujemo da se preduzmu koraci za uključivanje kosovskih vlasti u regionalne inicijative, i za jačanje konstruktivnog radnog odnosa između Beograda i Prištine. Znam da su to koraci koji su preduzeti, mozda i od vas lično“, kazao je on u svom obraćanju, posle izlaganja šefa srpske diplomatije Ivice Dačića, koji je od danas predsedava OEBS-u.

Prema njegovim rečima rasprava na Stalnom savetu OEBS ne bi trebalo da bude "samo o Kosovu, već sa Kosovom“.

"Kosovo je deo Evrope i ima važnu ulogu koju treba da igra u institucijama posvećenim miru i prosperitetu na kontinentu“; podvukao je ambasador SAD.

Šef misije SAD pri OEBS je konstatovao da je ministar Dačić već dokazao svoju sposobnost za predsedavanjem OEBS-om time što je uspešno predvodio pregovore o budžetu za tekuću godinu.

Nedavni teroristički napadi u Francuskoj okazali su potrebu da se udvostruče napori unutar OEBS u zaštiti osnovnih sloboda, uključujući slobode izražavanja i slobodu mirnog protestovanja, ocenio je ambasador SAD u svom obraćanju, posle izlaganja šefa srpske diplomatije Ivice Dačića, koji je od danas predsedava OEBS-u.

"Dok su izazovi ogromni, naše zajedničke obaveze su čvrste kao stena i najbolja formula za postizanje održive bezbednosti u regionu i u ovo vreme," konstatovao je američki ambasador.

SAD će, kako je najavio, s punom pažnjom pratiti podršku pune implementacije Protokola iz Minska, podršku specijalnoj posmatračkoj misiji u Ukrajini i proširenje mandata misije za nadziranje granica sa Rusijom.

SAD apelovale su na Srbiju, kao predsedavajuću OEBS-u, da se fokusira na mere za uspostavljanje poverenja na planu opšte bezbednosti, uključujući potrebu za ažuriranje Bečkog dokumenta, dalju saradnju u oblasti sajber bezbednosti, i podršku rešavanja zamrznutih konflikata u regionu OEBS.

Ivica Dačić: Srbija može dijalogom da doprinese rešenjima

Dačić je ocenio da nije realno za očekivati da Srbija bude zemlja koja će rešiti velike svetske probleme ili krize, ali, kako je istakao, Srbija želi i može da pomogne u dijalogu između strana.

On je istakao da je umetnost diplomatije da se nađu najbolji načini i mehanizmi da se ostvare principi OEBS.

"Mi hoćemo i možemo da pomognemo u dijalogu između strana, imajući u vidu da imamo dobre odnose sa mnogim zemljama i da to može olakšati komunikaciju i stvoriti uslove da se lakše dođe do dogovora. To je upravo naša prednost“, objasnio je Dačić.

On je, s tim u vezi, rekao da Srbija čini sve da ima veoma dobre odnose sa svima.

Na pitanje stranih novinara da li dobri odnosi sa Rusijom mogu biti smetnja, Dačić je kazao da ne vidi što bi nekome to smetalo, ako to ne smeta Ukrajincima.

On je ukazao da je imao razgovore sa šefom ukrajinske diplomatije Pavlom Klimkinom u Kijevu koji mu je kazao da dobri odnosi Srbije sa Rusijom mogu da predstavljaju prednost ukoliko budu iskorišćeni u cilju pronalaženja boljih i lakših načina da se dođe do kompromisa i rešenja.

"Mi ovde nismo predstavnici bilo koje druge zemlje već Srbije i shodno tome ne navijamo ni za koga drugoga dok govorimo o principima OEBS. Srbija je u situaciji da može prijateljski da razgovara sa svojim prijateljima u Vašingtonu, Briselu, Beču, Berlinu, ali i u Jerevanu, Bakuu, Minsku, Kijevu i Moskvi. Mi smo mala zemlja i naša glavna moć su prijateljski odnosi“, podvukao je on.

Dačić je najavio da će uskoro biti održan sastanak Trilateralne kontakt grupe o Ukrajini, dodajući da specijalni predstavnik predsedavajućeg OEBS radi na tome.

Prema njegovim rečima, bilo je ideja da se ove nedelje održi samit u Kazahstanu, ali na proteklom sastanku četiri ministra spoljnih poslova u Berlinu nije bilo većih pomaka da bi se on organizovao.

"Umesto eskalacije očekujemo deeskalaciju. Cilj je svih nas da se to ide korak dalje u mirovnom procesu“, naglasio je on.

Dačić je istakao da Srbija, kao predsedavajuća OEBS-u, ne želi da propusti priliku i namerava da se predstavi kao jedna ozbiljna zemlja koja će odgovorno ispuniti svoje međunarodne obaveze.

U ovoj godini, kako je ukazao, biće mnogo posla, a naša zemlja treba da pokaže ozbiljnost i iskoristi svoju šansu.

"Ovo je najodgovornije i najkomplikovanije predsedavanje zbog trenutka u kojem se održava“, naglasio je Dačić podsećajući da je Srbija već predsedavala međunarodnim organizacijama.

On se zahvalio Stalnom savetu na podršci prioriteta Srbije u predsedavanju OEBS, dodajući da je u diskusiji učestvovalo više od 20 zemalja, koje su izrazile podršku predsedavanju i ciljevima.

Takođe je najavio da će sutra imati razgovor sa Volfgangom Išingerom, koji se nalazi na čelu Panela eminentnih ličnosti, koji treba da da eventualne predloge za nadogradnju evropskog sistema bezbednosti.

Isto tako on će, kako je rekao, imati i sastanak sa ambasadorima zemalja Zapadnog Balkana u želji da to bude doprinos daljem jačanju regionalnog mira i stabilnosti.

„Nema šanse da Kosovo postane članica OEBS, osim ukoliko se ne postigne neki dogovor“

Kosovo nema šanse da bude primljeno u OEBS, osim ukoliko se ne postigne neki politički dogovor, a to nije mesto u Beču, izjavio je Dačić.

On je kazao da nisu ništa novi zahtevi da se Kosovo uključi u OEBS, dodajući da je to tokom cele prošle i pretprošle godine tražila i Albanija i da to neprestano čini i Priština.

"Kada je reč o OEBS-u odluke se donose konsenzusom. Znate li koliko je teško ostvariti konsenzus", naglasio je Dačić ukazavši da se Srbije, kao predsedavajuća, bori već dva dana da se usaglsai tekst osude terorističkog napada u Francuskoj.

"Rekao sam da ako ne možemo oko toga da se dogovorimo bolje da se rasformiramo", naveo je Dačić podsetivši da OEBS ima 57 država članica, zbog čega tvrdi da nema šanse da Kosovo bude primljeno u tu organizaciju osim ako se postigne neki politički dogovor, a to nije mesto u Beču.

"Razgovor i dijalog sa Prištinom se dešava u Briselu. Ne dolazi u obzir da Srbija podrži niti dozvoli da Kosovo bude ravnpravni član OEBS-a zato što nije rešen status", zaključio je Dačić.

Američki ambasador pri OEBS Danijel Baer je danas na Stalnom savetu zatražio uključenje Kosova u regionalne bezbednosne inciijative.

Dačić je, u vezi uloge OEBS-a u rešavanju konflikata, posebno ukrajinske krize, naglasio da je Srbija jedan pošteni posrednik i pregovarač.

Prema njegovim rečima, od nas se očekuje da pomognemo zbog dobrih veza koje imamo sa mnogim zemljama članicama OEBS, da ostvarimo lakši način komunikacije postizanja kompromisa i posredovanja u dogovorima.

"Od nas se ne očekuje da damo političko rešenje za krizu, na primer, u Ukrajini. Ukrajina je najveći prioritet jer se trenutno vode najveći sukobi. Mi upravo radimo i ovih dana na traženju nekog novog kompromisa i dogovora koji bi rezultirao novi sastankom o Ukrajini“, rekao je Dačić.

On je najavio za 7.februar sledeći sastanak Trojke OEBS – bivši, budući i aktuelni predsedavajući, na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.

Dačić je ocenio da je prva sednica Stalnog saveta OEBS, kojim je predsedavao bila vrlo supešna, a da su učesnici istakli veliko poverenje u srpsko predsedavanje.

Takođe je najavio da će Srbija, što je specifično za njeno predsedavanej OEBS-u, po prvi put imenovati predstavnika za mlade.

"To su mladi ambasadori. Imenovaćemo dva od kojih će jedan biti naš", rekao je Dačić.

(Tanjug)