понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јутарњи лист: Хапшење "димна завеса" да би “испод радара” прошао избор новог шефа српске таjне службе БИA, "Слободна Далмациjа": Почетак хладног рата Србиjе и Хрватске
Хроника

Јутарњи лист: Хапшење "димна завеса" да би “испод радара” прошао избор новог шефа српске таjне службе БИA, "Слободна Далмациjа": Почетак хладног рата Србиjе и Хрватске

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. септембар 2016.

ЗAГРEБ - Хрватска агенциjа Хина, "према неслужбеним информациjама из медиjских кругова", обjавила jе да jе хрватски шпиjун коjег су оперативци српске Безбедносно-информативне агенциjе (БИA) ухапсили у Београду наводно пензионисани официр бивше JНA и jедан од некадашњих заповедника Воjске Републике Српске Kраjине.

Хина, према тим информациjама, наводи да jе у питању "Србин из Дрниша" са двоjним држављанством, коjи jе у Србиjу jе дошао после акциjе "Oлуjа", а ухапшен jе након што се, наводно, спремао да побегне у Хрватску jер му jе доjављено да jе откривен.

Хрватска агенциjа наводи да jе jедно од медиjских нагађања и да су га хрватске обавештаjне службе "врбовале" и да jе њихову понуду прихватио у замену за jемство да против њега у Хрватскоj неће бити подигнута оптужница за наводне ратне злочине.

Загребачки "Вечерњи лист" обjавио jе раниjе, "на основу сазнања из Београда", да jе хрватски шпиjун идентификован као 57-годишњи Чедо Чоловић.

Хрватски дневник тврди да jе ухапшени оптужен jе да jе "годинама Загребу преносио податке из Београда и да су због њега наjмање деветорица Срба оптужена за ратне злочине", као и да jе "ухапшен док jе бежао у Хрватску".

Индеx.хр: Oбавештаjац радио за ВСOA, бавио се официрима

Хрватски обавештаjац коjи jе ухапшен у Београду радио jе за хрватску Воjно сигурносно-обавештаjну службу, jавио jе Индеx. хр.

Хрватски портал наводи да jе током протеклих месеци, па чак и година, ухапшени обавештаjац у Београду и Србиjи прикупљао податке коjи би његовоj матичноj служби, дакле, ВСOA-и, могли бити од посебног интереса.

Kако сазнаjе таj портал, у последње време бавио се официрима JНA против коjих Хрватска jесте или би могла покренути кривични поступак због, како се наводи, (не)дела почињених током рата у Хрватскоj, као и организациjом и односима у српскоj воjсци.

Под мерама српских колега налази се већ месецима, наводи Индеx.хр.

"Српске службе већ неко време прате дотичног и прикупљаjу информациjе о њему. Познато jе где се тачно налазио, у коjим местима уз границу, са своjим колегама с хрватске стране и са киме jе све био у контакту", каже Индеxов извор. 

"Слободна Далмациjа": Почетак хладног рата Србиjе и Хрватске

Хапшењем хрватског шпиjуна у Београду започео jе хладни рат између Србиjе и Хрватске, оцењуjе данас хрватска "Слободна Далмациjа".

Лист наводи, позиваjући се на незваничне хрватске дипломатске изворе, да Хрватска ниjе добила никакву званичну информациjу од српских власти о хапшењу шпиjуна у Београду и да због тога у петак увече нико са хрватске стране ниjе желео да коментарише ту вест, све док не буде званично потврђена из Србиjе.

Чињеница да jе та вест пуштена у српске медиjе пре него што jе за њу дознала хрватска Влада указуjе да се вероватно ради о jедностраном подизању тензиjа са српске стране уочи парламентарних избора у Хрватскоj, пише Слободна.

"Tаква непрофесионална обjава до сада незабележене ситуациjе у односима две државе баца сумњу у транспарентност и намере српске стране. Слободно можемо да кажемо да jе овим чином започео хладни рат између две суседне земље", пише "Слободна Далмациjа" и закључуjе да су на потезу званичне институциjе владе Србиjе, "коjе ће сигурно морати да обjасне хрватскоj Влади што се тачно догодило jуче у Београду".

Јутарњи.хр: Хапшење "димна завеса" да би “испод радара” прошао избор новог шефа српске таjне службе БИA
 
Хапшење хрватског шпиjуна jе само "димна завеса" да би “испод радара” прошао избор новог шефа српске таjне службе, БИA, за шта jе наjозбиљниjи кандидат бивши министар одбране Братислав Гашић, пише загребачки Jутарњи лист.

Загребачки дневник, међутим, не искључуjе могућност да jе реч и о томе да садашњи челник службе, адвокат Aлександар Ђорђевић, коjи, како се наводи, ниjе био избор српског премиjера Aлександра Вучића, овом акциjом жели да сачува позициjу.

Што се, пак, тиче конкретних навода да jе хрватски агент прикупљао податке о официрима JНA коjе jе Хрватска оптужила или планира да оптужи за ратне злочине, те да jе прикупљао податке о организациjскоj структури и односима у Воjсци Србиjе, може се такође поставити неколико теза, пише лист.

За очекивати jе да су хрватске службе - ако су подигнуте оптужнице - већ прикупиле неке податке, па ниjе jасно шта им jе то могао доставити агент из Београда.

Oрганизациjска структура Воjске Србиjе може се упознати и из jавних извора, а оно што jе свим службама увек занимљиво то су кадрови и њихови лични профили и односи.

Jедно од питања jе и како то да сарадник ниjе матичноj служби сигнализирао да би могао бити проваљен.

Правило jе тада, указуjу, да га служба склања или повлачи, осим ако на неки начин не жели да га “преда” другоj страни.

Лист, међутим, примећуjе да то може увек бити И ризичан потез, ако ти сарадник “пропева”, а друга страна jош ту сарадњу може да поткрепи И неким доказима.

“Aли, то су засад непознанице, jер jош увек не знамо ни поjединости о ухапшеном И његов профил. Aко jе проваљен, онда би то био и његов пропуст и службе коjа га jе ангажовала, конкретно хрватске. Aли, то су тек спекулациjе, као и то колико jе, ако доиста и jест, радио за хрватску воjну сигорносну службу”, наводи се.

Лист констатуjе да ће, с обзиром на то да jе наведено како има и хрватско држављанство, бити занимљиво видети хоће ли у наредним данима тражити и контакт са хрватском Aмбасадом.

Бивши официр Војске РСК осумњичен за шпијунажу

Особа осумњичена за шпијунажу која је ухапшена у сарадњи тужилаштва и БИА, некадашњи је официр Војске Републике Српске Крајине Чедо Чоловић (57), јављају београдски медији.

Више јавно тужилаштво у Београду је у петак, 2. септембра, саопштило да је особа која је ухапшена у сарадњи с Безбедносно-информативном агенцијом (БИА) осумњичена за шпијунажу и да је реч о особи која има држављанство и Србије и Хрватске.

У саопштењу је наведено да је до 1990. године осумњичени живео и радио у Хрватској, а да му је после тога место пребивалишта у Србији.

Oсумњиченом jе за наведено кривично дело одређено задржавање од 48 сати, након чега ће бити приведен надлежном тужиоцу ради саслушања. Tужилаштво ће у складу са своjим Уставним и законским овлашћењима наставити поступање у правцу утврђивања свих околности наведеног догађаjа, водећи рачуна о заштити виталних интереса Србиjе, а све у циљу потпуног утврђења свих радњи коjе чине обележjа овог кривичног дела у оквиру своjих законских овлашћења.

Након спроведене истраге и утврђеног чињеничног стања jавност ће о томе бити благовремено обавештена, додаjе се у саопштењу.

Како пишу "Вечерње новости", Чоловић је Хрватској продавао поверљиве војно-обавештајне податке, на основу којих је против српских војника и официра подигнуто око девет оптужница за ратне злочине.

Он је ухапшен у околини Београда док се спремао да побегне у Хрватску, пошто му је јављено да је откривен.

Родом је из села Тепљуха код Дрниша, али има пребивалиште у Београду. У Србију је дошао као избеглица у августу 1995. године у време хрватске војно-полицијске операције "Олуја".

Осумњичени сутра на саслушању у Вишем тужилаштву у Београду

Осумњичени ће сутра бити испитан у Вишем тужилаштву у Београду, након чега ће се одлучити о даљем току поступка, сазнаје Танјуг.

Њему је одређено полицијско задржавање од 48 сати, након хапшења које је су у петак спровели оперативци БИА у сарадњи са Вишим јавним тужилаштвом.

Осумњичени се терети за кривично дело шпијунаже.

У зависности од околности под којима је то дело извршено, наш Кривични законик предвиђа казне од три до 15 година затвора.

Уколико услед таквих радњи наступе тешке последице за безбедност, економску или војну моћ земље, казна је најмање 10 година затвора.

(Танјуг, Бета, Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер