Početna strana > Hronika > Jutarnji list: Hapšenje "dimna zavesa" da bi “ispod radara” prošao izbor novog šefa srpske tajne službe BIA, "Slobodna Dalmacija": Početak hladnog rata Srbije i Hrvatske
Hronika

Jutarnji list: Hapšenje "dimna zavesa" da bi “ispod radara” prošao izbor novog šefa srpske tajne službe BIA, "Slobodna Dalmacija": Početak hladnog rata Srbije i Hrvatske

PDF Štampa El. pošta
subota, 03. septembar 2016.

ZAGREB - Hrvatska agencija Hina, "prema neslužbenim informacijama iz medijskih krugova", objavila je da je hrvatski špijun kojeg su operativci srpske Bezbednosno-informativne agencije (BIA) uhapsili u Beogradu navodno penzionisani oficir bivše JNA i jedan od nekadašnjih zapovednika Vojske Republike Srpske Krajine.

Hina, prema tim informacijama, navodi da je u pitanju "Srbin iz Drniša" sa dvojnim državljanstvom, koji je u Srbiju je došao posle akcije "Oluja", a uhapšen je nakon što se, navodno, spremao da pobegne u Hrvatsku jer mu je dojavljeno da je otkriven.

Hrvatska agencija navodi da je jedno od medijskih nagađanja i da su ga hrvatske obaveštajne službe "vrbovale" i da je njihovu ponudu prihvatio u zamenu za jemstvo da protiv njega u Hrvatskoj neće biti podignuta optužnica za navodne ratne zločine.

Zagrebački "Večernji list" objavio je ranije, "na osnovu saznanja iz Beograda", da je hrvatski špijun identifikovan kao 57-godišnji Čedo Čolović.

Hrvatski dnevnik tvrdi da je uhapšeni optužen je da je "godinama Zagrebu prenosio podatke iz Beograda i da su zbog njega najmanje devetorica Srba optužena za ratne zločine", kao i da je "uhapšen dok je bežao u Hrvatsku".

Index.hr: Obaveštajac radio za VSOA, bavio se oficirima

Hrvatski obaveštajac koji je uhapšen u Beogradu radio je za hrvatsku Vojno sigurnosno-obaveštajnu službu, javio je Index. hr.

Hrvatski portal navodi da je tokom proteklih meseci, pa čak i godina, uhapšeni obaveštajac u Beogradu i Srbiji prikupljao podatke koji bi njegovoj matičnoj službi, dakle, VSOA-i, mogli biti od posebnog interesa.

Kako saznaje taj portal, u poslednje vreme bavio se oficirima JNA protiv kojih Hrvatska jeste ili bi mogla pokrenuti krivični postupak zbog, kako se navodi, (ne)dela počinjenih tokom rata u Hrvatskoj, kao i organizacijom i odnosima u srpskoj vojsci.

Pod merama srpskih kolega nalazi se već mesecima, navodi Index.hr.

"Srpske službe već neko vreme prate dotičnog i prikupljaju informacije o njemu. Poznato je gde se tačno nalazio, u kojim mestima uz granicu, sa svojim kolegama s hrvatske strane i sa kime je sve bio u kontaktu", kaže Indexov izvor. 

"Slobodna Dalmacija": Početak hladnog rata Srbije i Hrvatske

Hapšenjem hrvatskog špijuna u Beogradu započeo je hladni rat između Srbije i Hrvatske, ocenjuje danas hrvatska "Slobodna Dalmacija".

List navodi, pozivajući se na nezvanične hrvatske diplomatske izvore, da Hrvatska nije dobila nikakvu zvaničnu informaciju od srpskih vlasti o hapšenju špijuna u Beogradu i da zbog toga u petak uveče niko sa hrvatske strane nije želeo da komentariše tu vest, sve dok ne bude zvanično potvrđena iz Srbije.

Činjenica da je ta vest puštena u srpske medije pre nego što je za nju doznala hrvatska Vlada ukazuje da se verovatno radi o jednostranom podizanju tenzija sa srpske strane uoči parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, piše Slobodna.

"Takva neprofesionalna objava do sada nezabeležene situacije u odnosima dve države baca sumnju u transparentnost i namere srpske strane. Slobodno možemo da kažemo da je ovim činom započeo hladni rat između dve susedne zemlje", piše "Slobodna Dalmacija" i zaključuje da su na potezu zvanične institucije vlade Srbije, "koje će sigurno morati da objasne hrvatskoj Vladi što se tačno dogodilo juče u Beogradu".

Jutarnji.hr: Hapšenje "dimna zavesa" da bi “ispod radara” prošao izbor novog šefa srpske tajne službe BIA
 
Hapšenje hrvatskog špijuna je samo "dimna zavesa" da bi “ispod radara” prošao izbor novog šefa srpske tajne službe, BIA, za šta je najozbiljniji kandidat bivši ministar odbrane Bratislav Gašić, piše zagrebački Jutarnji list.

Zagrebački dnevnik, međutim, ne isključuje mogućnost da je reč i o tome da sadašnji čelnik službe, advokat Aleksandar Đorđević, koji, kako se navodi, nije bio izbor srpskog premijera Aleksandra Vučića, ovom akcijom želi da sačuva poziciju.

Što se, pak, tiče konkretnih navoda da je hrvatski agent prikupljao podatke o oficirima JNA koje je Hrvatska optužila ili planira da optuži za ratne zločine, te da je prikupljao podatke o organizacijskoj strukturi i odnosima u Vojsci Srbije, može se takođe postaviti nekoliko teza, piše list.

Za očekivati je da su hrvatske službe - ako su podignute optužnice - već prikupile neke podatke, pa nije jasno šta im je to mogao dostaviti agent iz Beograda.

Organizacijska struktura Vojske Srbije može se upoznati i iz javnih izvora, a ono što je svim službama uvek zanimljivo to su kadrovi i njihovi lični profili i odnosi.

Jedno od pitanja je i kako to da saradnik nije matičnoj službi signalizirao da bi mogao biti provaljen.

Pravilo je tada, ukazuju, da ga služba sklanja ili povlači, osim ako na neki način ne želi da ga “preda” drugoj strani.

List, međutim, primećuje da to može uvek biti I rizičan potez, ako ti saradnik “propeva”, a druga strana još tu saradnju može da potkrepi I nekim dokazima.

“Ali, to su zasad nepoznanice, jer još uvek ne znamo ni pojedinosti o uhapšenom I njegov profil. Ako je provaljen, onda bi to bio i njegov propust i službe koja ga je angažovala, konkretno hrvatske. Ali, to su tek spekulacije, kao i to koliko je, ako doista i jest, radio za hrvatsku vojnu sigornosnu službu”, navodi se.

List konstatuje da će, s obzirom na to da je navedeno kako ima i hrvatsko državljanstvo, biti zanimljivo videti hoće li u narednim danima tražiti i kontakt sa hrvatskom Ambasadom.

Bivši oficir Vojske RSK osumnjičen za špijunažu

Osoba osumnjičena za špijunažu koja je uhapšena u saradnji tužilaštva i BIA, nekadašnji je oficir Vojske Republike Srpske Krajine Čedo Čolović (57), javljaju beogradski mediji.

Više javno tužilaštvo u Beogradu je u petak, 2. septembra, saopštilo da je osoba koja je uhapšena u saradnji s Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA) osumnjičena za špijunažu i da je reč o osobi koja ima državljanstvo i Srbije i Hrvatske.

U saopštenju je navedeno da je do 1990. godine osumnjičeni živeo i radio u Hrvatskoj, a da mu je posle toga mesto prebivališta u Srbiji.

Osumnjičenom je za navedeno krivično delo određeno zadržavanje od 48 sati, nakon čega će biti priveden nadležnom tužiocu radi saslušanja. Tužilaštvo će u skladu sa svojim Ustavnim i zakonskim ovlašćenjima nastaviti postupanje u pravcu utvrđivanja svih okolnosti navedenog događaja, vodeći računa o zaštiti vitalnih interesa Srbije, a sve u cilju potpunog utvrđenja svih radnji koje čine obeležja ovog krivičnog dela u okviru svojih zakonskih ovlašćenja.

Nakon sprovedene istrage i utvrđenog činjeničnog stanja javnost će o tome biti blagovremeno obaveštena, dodaje se u saopštenju.

Kako pišu "Večernje novosti", Čolović je Hrvatskoj prodavao poverljive vojno-obaveštajne podatke, na osnovu kojih je protiv srpskih vojnika i oficira podignuto oko devet optužnica za ratne zločine.

On je uhapšen u okolini Beograda dok se spremao da pobegne u Hrvatsku, pošto mu je javljeno da je otkriven.

Rodom je iz sela Tepljuha kod Drniša, ali ima prebivalište u Beogradu. U Srbiju je došao kao izbeglica u avgustu 1995. godine u vreme hrvatske vojno-policijske operacije "Oluja".

Osumnjičeni sutra na saslušanju u Višem tužilaštvu u Beogradu

Osumnjičeni će sutra biti ispitan u Višem tužilaštvu u Beogradu, nakon čega će se odlučiti o daljem toku postupka, saznaje Tanjug.

Njemu je određeno policijsko zadržavanje od 48 sati, nakon hapšenja koje je su u petak sproveli operativci BIA u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom.

Osumnjičeni se tereti za krivično delo špijunaže.

U zavisnosti od okolnosti pod kojima je to delo izvršeno, naš Krivični zakonik predviđa kazne od tri do 15 godina zatvora.

Ukoliko usled takvih radnji nastupe teške posledice za bezbednost, ekonomsku ili vojnu moć zemlje, kazna je najmanje 10 godina zatvora.

(Tanjug, Beta, Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner