четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: САД су од 2001. донирале Србији 844 милиона, а направиле штету од 129 милијарди долара
Хроника

Глас Русије: САД су од 2001. донирале Србији 844 милиона, а направиле штету од 129 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. новембар 2013.

Ако наставе да донирају Србији новац садашњим темпом, САД ће требати још 1.420 година да плате оно што су уништили током бомбардовања 1999. године - наводи Глас Русије.

Американци су од 2001.године донирале у Србију 844 милиона долара, а само материјална штета од америчког бомбардовања износи 120 милијарди долара.

При томе, у тих 844 милиона које су САД донирале укључено је и финансирање невладиних организација које спроводе америчке националне интересе у Србији,

Америчка државна агенција за међународни развој Ју-Ес-Ејд (УСАид) одлучила је да ове године пет српских невладиних организација донира са нешто више од милион долара бесповратних средстава.

За 78 дана непрекидног бомбардовања Србије снаге НАТО-а, предвођене Американцима, дејствовале су пројектилима на 986 цивилних објеката, од чега је 119 потпуно уништено, а 867 тешко оштећено.

 На 113 локација бачено је 50.000 пројектила с осиромашеним уранијумом, а 57 објеката је гађано забрањеним касетним бомбама.

На градска подручја избачено је 156 "контејнера" са 37.440 касетних бомби.

Укупна материјална ратна штета је тада процењена на 120 милијарди долара, од чега је само војска, изузимајући војну инфраструктуру на Косову и Метохији, претрпела штету од девет милијарди долара.

Американци су осамдесетих година жестоко "опекли" када је било пресуђено да исплате штету нанету Никарагви, од чега се званични Вашингтон касније одбранио насилном променом режима у Манагви.

Удружење лица оштећених у НАТО бомбардовању и даље жели да добије обештећење за две и по хиљаде приватних физичких и правних лица од којих има овлашћења о заступању пред судовима у земљи и иностранству.

Процеси иду споро, али добра страна је што и поред чињенице да грађански деликти застаревају у року од три године, то не важи за штету коју су Србији нанели амерички бомбардери.

 Американци су тада дејствовали без одлуке Савета безбедности УН, чиме је учињен акт повреде међународног права, а такви акти не застаревају.

Само материјална штета од америчких бомби у Србији је процењена на више од 120 милијарди долара, тако да до сада пребачена 844 милиона представљају занемаљиву цифру - наводи Глас Русије.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер