Početna strana > Hronika > Glas Rusije: SAD su od 2001. donirale Srbiji 844 miliona, a napravile štetu od 129 milijardi dolara
Hronika

Glas Rusije: SAD su od 2001. donirale Srbiji 844 miliona, a napravile štetu od 129 milijardi dolara

PDF Štampa El. pošta
utorak, 26. novembar 2013.

Ako nastave da doniraju Srbiji novac sadašnjim tempom, SAD će trebati još 1.420 godina da plate ono što su uništili tokom bombardovanja 1999. godine - navodi Glas Rusije.

Amerikanci su od 2001.godine donirale u Srbiju 844 miliona dolara, a samo materijalna šteta od američkog bombardovanja iznosi 120 milijardi dolara.

Pri tome, u tih 844 miliona koje su SAD donirale uključeno je i finansiranje nevladinih organizacija koje sprovode američke nacionalne interese u Srbiji,

Američka državna agencija za međunarodni razvoj Ju-Es-Ejd (USAid) odlučila je da ove godine pet srpskih nevladinih organizacija donira sa nešto više od milion dolara bespovratnih sredstava.

Za 78 dana neprekidnog bombardovanja Srbije snage NATO-a, predvođene Amerikancima, dejstvovale su projektilima na 986 civilnih objekata, od čega je 119 potpuno uništeno, a 867 teško oštećeno.

 Na 113 lokacija bačeno je 50.000 projektila s osiromašenim uranijumom, a 57 objekata je gađano zabranjenim kasetnim bombama.

Na gradska područja izbačeno je 156 "kontejnera" sa 37.440 kasetnih bombi.

Ukupna materijalna ratna šteta je tada procenjena na 120 milijardi dolara, od čega je samo vojska, izuzimajući vojnu infrastrukturu na Kosovu i Metohiji, pretrpela štetu od devet milijardi dolara.

Amerikanci su osamdesetih godina žestoko "opekli" kada je bilo presuđeno da isplate štetu nanetu Nikaragvi, od čega se zvanični Vašington kasnije odbranio nasilnom promenom režima u Managvi.

Udruženje lica oštećenih u NATO bombardovanju i dalje želi da dobije obeštećenje za dve i po hiljade privatnih fizičkih i pravnih lica od kojih ima ovlašćenja o zastupanju pred sudovima u zemlji i inostranstvu.

Procesi idu sporo, ali dobra strana je što i pored činjenice da građanski delikti zastarevaju u roku od tri godine, to ne važi za štetu koju su Srbiji naneli američki bombarderi.

 Amerikanci su tada dejstvovali bez odluke Saveta bezbednosti UN, čime je učinjen akt povrede međunarodnog prava, a takvi akti ne zastarevaju.

Samo materijalna šteta od američkih bombi u Srbiji je procenjena na više od 120 milijardi dolara, tako da do sada prebačena 844 miliona predstavljaju zanemaljivu cifru - navodi Glas Rusije.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner