четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Фридом хаус“: Србија слободна земља, проблем корупција и медијска аутоцензура
Хроника

„Фридом хаус“: Србија слободна земља, проблем корупција и медијска аутоцензура

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. мај 2013.

Србија је слободна земља, али има проблем са корупцијом и аутоцензуром у медијима, наводи се у годишњем извештају америчке организације Фридом Хаус.

Србија има статус демократски слободне земље, али корупција остаје озбиљан проблем, док је већина медија сврстана ка одређеним политичким партијама, при чему постоји и аутоцензура због утицаја малог броја политичких и економских актера на целокупни огласни простор, стоји у извештају Фридом Хауса.

Србија је у том извештају задржала оцену два, исту коју је имала и током претходне 2011. године.

Државе су подељене у групе са оценама од један до седам, при чему најмањи број значи да у тој земљи постоји потпуна слобода и поштовање демократских стандарда, док број седам означава диктатуре.

Организација Фридом Хаус наводи да су избори у Србији, одржани у мају 2012. године, били слободни и фер, као и да су на њима учествовале и партије етничких мањина.

Међутим, као један од озбиљних разога за бригу наводи се распрострањена корупција и истице да "уцене и кршења правила остају широко распрострањени, посебно у јавним набавкама и приликом приватизација".

У извештају се указује да власт у Србији тек треба да прикупи доказе и води процесе за корупцију, посебно у случајевима у које су умешане утицајне особе, и оцењује да за сада нема политичке воље да се то до краја истражи.

Америчка организација наводи да се Србија, према извештају Транспаренси интернешнела, налази на 80 месту од 176 држава у којима је мерен индекс перцепције корупције.

У делу који се бави слободом медија, пише да су они у Србији генерално слободни, али да је већина медијских кућа и даље сврстана ка одређеним политичким партијама.

Фридом Хаус се позива на извештаје невладиних организација из Србије, по којима је јавни сервис РТС и даље под јаким утицајем власти. Такође, критикује се и недостатак потпуне транспарентности када је у питању власништво над медијима.

С друге стране, Фридом Хаус је похвалио власт због слободног приступа интернету за све грађане.

Када су у питању верске слободе, америчка организација оцењује да се оне генерално поштују, а наводи се и податак да је у 2012. години смањен број инцидената који су мотивисани религиозним разлозима.

Грађани имају слободу окупљања и удруживања, пише у извештају, али се подсећа да је у октобру прошле године власт забранила геј прајд параду из безбедносних разлога.

Фридом Хаус наглашава да радикалне десничарске организације и "навијачи" остају разлог за озбиљну бригу.

Извештај се бавио и стањем у правосуђу, у коме се каже да је Уставни суд у јулу прошле године укинуо контроверзне одлуке из 2009. и 2010. године, којима су тада стотине судија и тужилаца остали без посла.

Америчка организација закључује да један од проблема који и даље постоји представља насиље у породици, као и да Србија и даље остаје земља у којој постоји трговина људима и проституција.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер