Početna strana > Hronika > Endrit Šalja: Kosovo ne isključuje mogućnost dodatnog povećanja taksi na robu iz Srbije
Hronika

Endrit Šalja: Kosovo ne isključuje mogućnost dodatnog povećanja taksi na robu iz Srbije

PDF Štampa El. pošta
utorak, 13. novembar 2018.

 Beograd i Priština i dalje umesto traženja kompromisa, kao da traže nove razloge za zatezanje odnosa. Poslednje zaoštravanje stiglo je iz Prištine - uvođenje taksi na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine izazvalo je oštre reakcije srpskih državnika, ali i Brisela. Priština, ipak, od ove mere ne odustaje.

Naprotiv, tamošnja vlast najavljuje i više takse. A u praksi - one deluju na smanjenje trgovine.

Na carinskom terminalu sve je manje kamiona iz Srbije, a prema podacima iz Prištine, od uvođenja mera, "uvoz srpske robe je - prepolovljen". Na carinskom terminalu u Prištini danas skoro da nije bilo kamiona sa robom iz Srbije.

Šest dana nakon uvođenja poreza od 10 odsto na srpske proizvode,zvaničnici kosovske carine kažu da se može konstatovati pad izvoza iz Srbije i BiH na Kosovo do 50 odsto.

Ministar trgovine i industrije Endrit Šalja kaže da se čak ne isključuje zaoštravanje ove mere i da je "do sada u državnoj kasi skupljeno oko tri stotine hiljada evra".

"Odluka je doneta kao rezultat žalbi naših proizvođača, naših izvoznika, u odnosu na tretman koji su imali od Srbije i BiH, koje su obe potpisnice Cefte. Takva odluka je bila neophodna. Ja mislim da ova mera treba biti i oštrija i o tome se trenutno konsultujemo", kaže Šalja.

Analitičari su različitih mišljenja kada je reč o uvođenju poreza na srpske proizvode, ali i njegovog eventualog rasta.

Srbija za sada neće reagovati na kosovske carinske mere. To kaže predsednik Aleksandar Vučić, uz opasku da - ima vremena.

"Mislim da se Kosovo ne treba lako predati. Znamo da je Srbija na Kosovo u zadnjih 20 godina izvezla robe u vrednosti oko pet miljardi evra", kaže analitičar Iljir Mirena.

"Ne treba da bude rasta, treba očekivati da se ta mera ukine pošto čekamo veliki pritisak Evropske unije. Kao drugo, tu meru Kosovo nikako neće moći da održi na dugotrajne staze, pošto će se suočiti sa velikim pritiskom. Zato je mnogo bolje uopšte ne uvoditi mere, nego uvesti ih, pa ih ukinuti", dodaje analitičar Fisnik Haljimi.

Mera se odnosi na srpske proizvode kao što su mleko, voda, pa sve do građevinskog materijala, dok se ona ne odnosi na one međunarodne, koji se proizvode u Srbiji.

Da podsetimo, Kosovo je 2011. godine uvelo embargo na srpske proizvode kao odgovor na tadašnju odluku Srbije da zabrani uvoz kosovskih proizvode, zbog pečata kosovske carine. Uzajamni trgovinski embargo je trajao oko dva meseca, sve do postizanja Briselskog sporazuma o izgledu kosovskog pečata.

Ambasadorka SAD: Kosovo ništa ne dobija povećanjem taksi

Otpravnica poslova Američke ambasade na Kosovu Kolin Hajland ocenila je da Kosovo ništa ne dobija od povećanja taksi prema drugim zemljama članicama Cefta.

Ambasadorka je na svom nalogu na društvenoj mreži Tviter napisala kako se time "stvara nesigurnost za poslovanje i ekonomska nestabilnost". "Bolje je učiniti više napora kako bi se dijalogom obezbedila uspešnija budućnost", napisala je Hajland.

(N1)