субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ендрит Шаља: Косово не искључује могућност додатног повећања такси на робу из Србије
Хроника

Ендрит Шаља: Косово не искључује могућност додатног повећања такси на робу из Србије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. новембар 2018.

 Београд и Приштина и даље уместо тражења компромиса, као да траже нове разлоге за затезање односа. Последње заоштравање стигло је из Приштине - увођење такси на робу из Србије и Босне и Херцеговине изазвало је оштре реакције српских државника, али и Брисела. Приштина, ипак, од ове мере не одустаје.

Напротив, тамошња власт најављује и више таксе. А у пракси - оне делују на смањење трговине.

На царинском терминалу све је мање камиона из Србије, а према подацима из Приштине, од увођења мера, "увоз српске робе је - преполовљен". На царинском терминалу у Приштини данас скоро да није било камиона са робом из Србије.

Шест дана након увођења пореза од 10 одсто на српске производе,званичници косовске царине кажу да се може констатовати пад извоза из Србије и БиХ на Косово до 50 одсто.

Министар трговине и индустрије Ендрит Шаља каже да се чак не искључује заоштравање ове мере и да је "до сада у државној каси скупљено око три стотине хиљада евра".

"Одлука је донета као резултат жалби наших произвођача, наших извозника, у односу на третман који су имали од Србије и БиХ, које су обе потписнице Цефте. Таква одлука је била неопходна. Ја мислим да ова мера треба бити и оштрија и о томе се тренутно консултујемо", каже Шаља.

Аналитичари су различитих мишљења када је реч о увођењу пореза на српске производе, али и његовог евентуалог раста.

Србија за сада неће реаговати на косовске царинске мере. То каже председник Александар Вучић, уз опаску да - има времена.

"Мислим да се Косово не треба лако предати. Знамо да је Србија на Косово у задњих 20 година извезла робе у вредности око пет миљарди евра", каже аналитичар Иљир Мирена.

"Не треба да буде раста, треба очекивати да се та мера укине пошто чекамо велики притисак Европске уније. Као друго, ту меру Косово никако неће моћи да одржи на дуготрајне стазе, пошто ће се суочити са великим притиском. Зато је много боље уопште не уводити мере, него увести их, па их укинути", додаје аналитичар Фисник Хаљими.

Мера се односи на српске производе као што су млеко, вода, па све до грађевинског материјала, док се она не односи на оне међународне, који се производе у Србији.

Да подсетимо, Косово је 2011. године увело ембарго на српске производе као одговор на тадашњу одлуку Србије да забрани увоз косовских производе, због печата косовске царине. Узајамни трговински ембарго је трајао око два месеца, све до постизања Бриселског споразума о изгледу косовског печата.

Амбасадорка САД: Косово ништа не добија повећањем такси

Отправница послова Америчке амбасаде на Косову Колин Хајланд оценила је да Косово ништа не добија од повећања такси према другим земљама чланицама Цефта.

Амбасадорка је на свом налогу на друштвеној мрежи Твитер написала како се тиме "ствара несигурност за пословање и економска нестабилност". "Боље је учинити више напора како би се дијалогом обезбедила успешнија будућност", написала је Хајланд.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер