уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ђорђе Вукадиновић: Иза захтева за промену Устава стоји жеља да се избаци косовска преамбула
Хроника

Ђорђе Вукадиновић: Иза захтева за промену Устава стоји жеља да се избаци косовска преамбула

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јул 2012.

Ђорђе Вукадиновић, уредник часописа Нова српска политичка мисао, сматра, да Устав није први, него, вероватно, последњи на списку проблема с којима се земља суочава. „Тема промене Устава у овом тренутку је класичан спин и замена тезе, да се се поглед склони са свих државних и економских проблема, који стоје пред Србијом ”, сматра Вукадиновић, уверен да се промена Устава тешко може остварити, све и када би питање уставне промене било важно.

Истичући да Устав није неки савршен документ, да у њему има и елемената који су последица понекад и „трулих” компромиса, неких непринципијелности и нелогичности, он наглашава да су то само техничке или правне ситнице, које не ометају функционисање државе у било ком смислу. 

Поводом захтева странака за промену Устава, он оцењује да је „преамбула основни генератор тих иницијатива и ту, нажалост, не треба имати илузије”. Реч је, како каже, о жељи да се преамбула избаци из Устава и тако, у некој будућности, отклони и та уставна сметња за признање косовске независности. „Наравно да та преамбула неће сачувати Косово. То је тачно. Али, тачно је и то да без те преамбуле неће бити никакве уставно-правне препреке да се независно Косово призна, и формално и фактички”, наглашава Вукадиновић и додаје да док је преамбула на свом месту увек постоји могућност и да буду опозване разне одлуке и споразума, донети у међувремену, као и позивање на одговорност због склапања неких споразума који су са том преамбулом несагласни.

Иначе, СНС и ДСС су у мају постигли сагласност да ће водити усаглашену политику када је у питању Устав Србије. Да ли ће формирање владајуће коалиције променити нешто у том договору напредњака и ДСС-а, који је заправо једини ватрени заговорник да се највиши правни акт не дира, јер „Устав треба применити, а не променити”?

„Српско политичко искуство учи нас да никакви споразуми и договори, али ни заклетве не важе много када су политички интереси у питању”, каже Вукадиновић, који, ипак, оцењује да ће прича о уставним променама бити појачана у наредних годину, две.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер