Početna strana > Hronika > Đorđe Vukadinović: Iza zahteva za promenu Ustava stoji želja da se izbaci kosovska preambula
Hronika

Đorđe Vukadinović: Iza zahteva za promenu Ustava stoji želja da se izbaci kosovska preambula

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. jul 2012.

Đorđe Vukadinović, urednik časopisa Nova srpska politička misao, smatra, da Ustav nije prvi, nego, verovatno, poslednji na spisku problema s kojima se zemlja suočava. „Tema promene Ustava u ovom trenutku je klasičan spin i zamena teze, da se se pogled skloni sa svih državnih i ekonomskih problema, koji stoje pred Srbijom ”, smatra Vukadinović, uveren da se promena Ustava teško može ostvariti, sve i kada bi pitanje ustavne promene bilo važno.

Ističući da Ustav nije neki savršen dokument, da u njemu ima i elemenata koji su posledica ponekad i „trulih” kompromisa, nekih neprincipijelnosti i nelogičnosti, on naglašava da su to samo tehničke ili pravne sitnice, koje ne ometaju funkcionisanje države u bilo kom smislu. 

Povodom zahteva stranaka za promenu Ustava, on ocenjuje da je „preambula osnovni generator tih inicijativa i tu, nažalost, ne treba imati iluzije”. Reč je, kako kaže, o želji da se preambula izbaci iz Ustava i tako, u nekoj budućnosti, otkloni i ta ustavna smetnja za priznanje kosovske nezavisnosti. „Naravno da ta preambula neće sačuvati Kosovo. To je tačno. Ali, tačno je i to da bez te preambule neće biti nikakve ustavno-pravne prepreke da se nezavisno Kosovo prizna, i formalno i faktički”, naglašava Vukadinović i dodaje da dok je preambula na svom mestu uvek postoji mogućnost i da budu opozvane razne odluke i sporazuma, doneti u međuvremenu, kao i pozivanje na odgovornost zbog sklapanja nekih sporazuma koji su sa tom preambulom nesaglasni.

Inače, SNS i DSS su u maju postigli saglasnost da će voditi usaglašenu politiku kada je u pitanju Ustav Srbije. Da li će formiranje vladajuće koalicije promeniti nešto u tom dogovoru naprednjaka i DSS-a, koji je zapravo jedini vatreni zagovornik da se najviši pravni akt ne dira, jer „Ustav treba primeniti, a ne promeniti”?

„Srpsko političko iskustvo uči nas da nikakvi sporazumi i dogovori, ali ni zakletve ne važe mnogo kada su politički interesi u pitanju”, kaže Vukadinović, koji, ipak, ocenjuje da će priča o ustavnim promenama biti pojačana u narednih godinu, dve.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner