уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Ђорђе Вукадиновић: Иза захтева за промену Устава стоји жеља да се избаци косовска преамбула

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 24 јул 2012 23:10
S tim u vezi
Ovo se odlično uklapa, ova ustavna priča (to jest šta iza stoji), uz današnju kolumnu poštovanog Đorđa. Nema promene Ustava i nema priznavanja Kosova.

Lepo je Đ. V. primetio da nam je ovo POSLEDNJI PROBLEM, kad vidimo šta nam sve stoji na glavi!
Препоруке:
40
3
2 уторак, 24 јул 2012 23:31
Косовка
Могуће је Устав променити. Ипак је корисније да га власт поштује и примењује док се не промени. Преамбула за Косово и Метохију може да се избаци. Мало ћемо сачекати док то предложе Руси и Јапанци, Кинези, а не силеџије Гордони и Вокери са Ах Ти Саријем. Уместо преамбуле да се прецизно опишу границе Србије према Албанији и Македонији, БиХ, Хрватској, Мађарској, Румунији и Бугарској. Зашто би Србија дозволила да јој Американци мењају Устав по њиховој жељи, да у наш Призрен устоличе Евнер Хоџу и његове потомке. Где то у Америци има. Себи руке д Србије (и Албаније и Балкана). Није вам то од баба остало.
Вукадиновићу, хвала што држите Србију на окупу, неће они проћи ни са променом Устава ни са базом Бонстил. Сви су заборавили да треба да нам плате штету због насиља, бомбардовања - да нећемо да им враћамо кредите, нема одакле. Узели су нам све и однели са Сартридом. То је њихова лична карта.
Препоруке:
22
1
3 уторак, 24 јул 2012 23:31
Бранислав
То је ЈЕДИНИ разлог. Свако ко каже другачије- лаже.

Искрено, најљигавији ми је био ранији изговор напрдњака да треба мењати устав како би било мање посланика, па самим тим и мање државних расхода по том основу...

Надам се да неће проћи...
Препоруке:
30
2
4 уторак, 24 јул 2012 23:35
zoran
Promena ustava, i to ce da bude...sta mislite sto su nas zaduzili ovolike pare...pa da mogu da rade sta hoce...promenice nam ustav, uvesce regione, otice vojvodina...i posle svega, poslace nam racune za pare koje su nam pozajmili.... a ovo je najsladje, da bi nam ih pozajmili, mora nesto da bude sruseno...sta mislite ko je onolike mostove i fabrike porusio, poprasili uranijumom...a od svega toga neka garda kauboja iz ohaja (gde je ohajo?) se uselila u generalstab...ali meni je najdraze sto je to sve bilo demokratski...nista tu nema sumnjivo, jedino mislim da su nam malo usi porasle i da posle svega sto nam se desilo, ne bi me cudilo da pocnemo da njacemo :)
Препоруке:
20
1
5 уторак, 24 јул 2012 23:49
Бојан-Сурбел
А ко то тако изричито тражи промену устава осим војвођанерског DS, LSV, LDP, неке странке мањина и западних "пријатеља"!

Е кад тако поставимо ствари онда је уствари Устав ОДЛИЧАН!
Препоруке:
25
1
6 среда, 25 јул 2012 00:16
Светислав Костић
Да у Србији ништа не функционише и да све стоји наглавачке, њени и сваколики честити и нормални Срби могу то да захвале претходној влади и пре свега Борису Tадићу. Тај човјек, Борис Тадић, којег из мени потпуно несхватљивих мотива преко десет година биран на највише фукције у Србији, главни је кривац за стање у каквој се Србија неповратно нашла. А са таквим бирачима и политикантским хохштаплерама Србија и није заслужила бољу судбину. Сем Војислава Коштунице, нећеш наћи ни једног честитог политичара у Србији ни свијећом да га тражиш Све остало су најјефтинији политиканти и биједне кукавице
Препоруке:
25
4
7 среда, 25 јул 2012 01:00
Неле
Неприродно би било да је нешто савршено,а посебно Устав једне државе. Али је природно да се поштује договорено и да одговарају понаособ,без разлике,вољом већине изабрани представници народа за кршење и извргавања руглу и срамоти државе која их плаћа и којој су се добре воље заклели на тај исти Устав. А све то примереном казном за величину штете који су произвели грађанима.Да ли у овој земљи Србији Устав постоји и поштује се уверићемо се веома брзо уколико правни систем Србије позове на одговорност све за које постоји сумња у кршење, или их не позове.За почетак овог новог периода УСС је јасно испунио један део својих обавеза, а нови председник је јавно позвао све на поштовање Устава.
Потпуно би било схватљиво да неки договор не поштују они који га нису ни договорили, али да као у задњих неколико година тај договор крше они који су га и постигли а грађани потврдили је само одлика безобразлука, самовоље и преваре грађана.
Препоруке:
11
1
8 среда, 25 јул 2012 04:25
Kiza
Оno sto ovde nedostaje je da navede ko su sponzori promene ustava. Zar ne bi trebalo reci da oni koji se zalazu za promenu ustava ne rade za Srbiju nego za strani faktor (i svoj dzep). U poplavi korumpiranosti u Srbiji, retko ko od politicara moze da kaze "ne" na 200 miliona Evra za isplatu penzija i par milioncica na racunu u svajcarskoj banci, da se nadje ako zatreba kad se bezi.
Препоруке:
13
0
9 среда, 25 јул 2012 05:24
додик
Може да стоји 20000 хиљада пута да је косово срце Србије ако тамо живи 90% народа који не жели да живи у Србији ми са тим не можемо ништа. Сечемо себи другу здраву ногу (Републику Српску).
Препоруке:
2
35
10 среда, 25 јул 2012 07:09
паја патак
Г-дин Вукадиновић је потпуно у праву. Иза прича о “потреби“ промена Устава стоји само једна (шлампаво закамуфлирана) жеља: промена преамбуле – са избацивањем КиМ. Хоће ли до промене (лако?) доћи? Загонетка није претерано тешка. Погледајмо позадину: Владајуће структуре државе (министарства, државне агенције, водећи медији, итд.) и Народну Скупштину. Све владајуће структуре су скроз-наскроз – од своје средине, па до врха, на одлучујућим положајима, прожете кадровима васпитаним и финансираним од стране најезде скакаваца - “НВО“-а, које заиста нису владине (тј. нису организације неке српске – али зато још како јесу организације страних влада). Поред тога, у њима су и канцеларије ЕУ, НАТО-а и чега све не, које се за све питају... У Н.Скупштини је формирана већина која је спремна да за одговарајућу (ниску) цену прода (пардон – изгласа) било шта. Дакле – питање није: да ли ће се (Устав) преамбула променити, него када. Одговор: ускоро, ако иде како је планирано (како је обећано и плаћено).
Препоруке:
9
3
11 среда, 25 јул 2012 07:38
Саша
Устав се мења само када дође до крупних промена у друштву, као на пример промена уређења (монархија-република). не видим шта се то тако крупно десило за последњих 5 година да би се Устав мењао. У ствари са власти су отишле снаге које би Косово и Метохију предале и упркос Уставу, па им сад треба промена Устава да би избрисали Косово и Метохију.

Додао бих овде да је други циљ "промене" Устава измена члана 10, како би се хрватска латиница увела у званичну употребу, а српска ћирилица потиснула. Неписмени бисмо брже у ЕУ.
Препоруке:
17
1
12 среда, 25 јул 2012 12:38
@Саша
Није хрватска латиница него српска латиница.
Препоруке:
3
5
13 среда, 25 јул 2012 16:36
Јован Анастасијевић
@Саша: "српска латиница" не постоји! Тај термин је злобна југо-комунистичка подметачина са циљем збуњивања српског народа. Српска је само АЗБУКА - а хрватска ABECEDA никада није била, нити ће бити српска! Што пре Срби и српска држава то схвате, биће боље по њих.
Препоруке:
3
2
14 среда, 25 јул 2012 16:38
s.p.Lajković
„Српско политичко искуство учи нас да никакви споразуми и договори, али ни заклетве не важе много када су политички интереси у питању”, каже Вукадиновић, ...

A zbog čega je to tako ? Po mom mišljenju zato što ni jedan "moderan" političar nije nikada pretrpeo bilo kakve konsekvence u odnosu na svoj neznalački ili izdajnički rad ,protiv svoje zemlje !
Препоруке:
1
1
15 среда, 25 јул 2012 16:58
Акса
Господине Анастасијевићу у потпуности се слажем са Вама!

Да су два писма богатство, не би нас Србе то допало!
Препоруке:
3
1
16 среда, 25 јул 2012 20:50
Саша
@@Саша
Само Србима се приписују два писма. Ил `нас много воле, ил` нас много мрзе. Ја одговор знам.

Драги господине (или госпођо) у Европи постоји много латиница: Турска (Y,Ç,ö,ü,ş), албанска (ë,y,хh,ç,q), румунска (ş,ś), немачка (ä, ö, ü i ß), шпанска (Ñ), пољска (ą,ł,ś), словеначка (č,ž), шведска (Æ, Ø, Åå)... а постоји и хрватска латиница (č,ć,đ,ž) а која је као таква и регистрована код УНЕСКА, и баш под тим именом. Зато ће вас Гугл увек питати (ако Вам је компјутер подешен на хрватску латиницу): Ова страница је на српском, да ли желите да је преведете? (This page is in Croatian. Would you like to translate it?) Уосталом као што постоје и разне ћирилице: бугарска, руска, украјинска, па и српског. свака је прилагођена неком од тих језика. Само је српска ћирилица српско писмо. Све остало је подметачина, и то се и жели постићи променом устава.
Да је латиница српска, не би дошла у Србију са аустријском окупацијом 1915, и то не немачка већ управо хрватска латиница.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер