Početna strana > Hronika > Ambasador Hrvatske u Beogradu: Hrvatskoj nacionalnoj manjini u Srbiji, uključujući Bunjevce, uskraćeno je pravo na obrazovanje
Hronika

Ambasador Hrvatske u Beogradu: Hrvatskoj nacionalnoj manjini u Srbiji, uključujući Bunjevce, uskraćeno je pravo na obrazovanje

PDF Štampa El. pošta
subota, 20. septembar 2014.

BEOGRAD - Ambasador Hrvatske u Beogradu Gordan Markotić izjavio je da Hrvatska raspisuje tendere za privatizaciju bivših vojnih objekata, uglavnom turističkih, i pozvao zainteresovane srpske kompanije da učestvuju.

On je ocenio da je ekonomska saradnja Hrvatske i Srbije i dalje veoma dobra.

"U 2013. je ostvarena robna razmena od skoro 700 miliona evra, što je dobar rezultat ako se zna da je razmena u najboljim danima iznosila milijardu i sto miliona evra", rekao je Markotić Tanjugu.

Hrvatski diplomata je uveren da ima mogućnosti za dalju saradnju.

"Države su postavile dobar okvir, ali one ne mogu naterati privrednike da sarađuju, oni sami moraj naći svoj interes. Mi ohrabrujemo privrednike iz Srbije da ulažu", tvrdi Markotić.

"U tom kontekstu posebno ističemo zajedničke nastupe na trećim tržištima i ohrabrujemo privrednike sa obe strane da izvide te mogućnosti", rekao je ambasador.

Sporazum se mora poštovati, posebno prava na obrazovanje

Ambasador Hrvatske u Srbiji Gordan Markotić rekao je da se neobezbeđivanjem finansijskih sredstava za udžbenike hrvatskoj nacionalnoj manjini u Srbiji, uključujući Bunjevce, narušava jedno od osnovnih prava - pravo na obrazovanje.

On je u intervjuu Tanjugu rekao da to pitanje u praksi nije rešeno, iako je Sporazum o zaštiti nacionalnih manjina, kojim je ono obuhvaćeno, na snazi gotovo 10 godina.

Povodom debate podstaknute time što je predsednik Srbije nedavno Bunjevcima uručio knjige na ćirlici, Markotić kaže:

"Pitanje udžbenika spada u osnovna prava, jer je to pravo na obrazovanje i ono nije rešeno svih ovih deset godina što se tiče hrvatske nacionalne manjine u Srbiji. Ako ne osiguravate finansijska sredstva za školovanje jedne manjine znači da im uskraćujete prava na obrazovanje. Srećom, matična država, Hrvatska i Hrvatsko nacionalno vijeće, uskakali su sa svojim sredstvima, mada nisu to morali prema postojećim ugovorima koji su na snazi".

Iako o poreklu Bunjevaca postoje različite teorije u Srbiji i Hrvatskoj, zbog čega, kako kaže, to pitanje treba ostaviti naučnicima, hrvatski ambasador je dodao:

"Ali, čak i ako to pitanje apstrahujemo, ako imate manjine na vašoj teritoriji onda bi trebalo jednako postupati prema svima njima. Onog trenutka kada jednu manjinu favorizujete, diskriminišete ostale".

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner