уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Хрватске у Београду: Хрватској националној мањини у Србији, укључујући Буњевце, ускраћено је право на образовање
Хроника

Амбасадор Хрватске у Београду: Хрватској националној мањини у Србији, укључујући Буњевце, ускраћено је право на образовање

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. септембар 2014.

БЕОГРАД - Амбасадор Хрватске у Београду Гордан Маркотић изјавио је да Хрватска расписује тендере за приватизацију бивших војних објеката, углавном туристичких, и позвао заинтересоване српске компаније да учествују.

Он је оценио да је економска сарадња Хрватске и Србије и даље веома добра.

"У 2013. је остварена робна размена од скоро 700 милиона евра, што је добар резултат ако се зна да је размена у најбољим данима износила милијарду и сто милиона евра", рекао је Маркотић Танјугу.

Хрватски дипломата је уверен да има могућности за даљу сарадњу.

"Државе су поставиле добар оквир, али оне не могу натерати привреднике да сарађују, они сами морај наћи свој интерес. Ми охрабрујемо привреднике из Србије да улажу", тврди Маркотић.

"У том контексту посебно истичемо заједничке наступе на трећим тржиштима и охрабрујемо привреднике са обе стране да извиде те могућности", рекао је амбасадор.

Споразум се мора поштовати, посебно права на образовање

Амбасадор Хрватске у Србији Гордан Маркотић рекао је да се необезбеђивањем финансијских средстава за уџбенике хрватској националној мањини у Србији, укључујући Буњевце, нарушава једно од основних права - право на образовање.

Он је у интервјуу Танјугу рекао да то питање у пракси није решено, иако је Споразум о заштити националних мањина, којим је оно обухваћено, на снази готово 10 година.

Поводом дебате подстакнуте тиме што је председник Србије недавно Буњевцима уручио књиге на ћирлици, Маркотић каже:

"Питање уџбеника спада у основна права, јер је то право на образовање и оно није решено свих ових десет година што се тиче хрватске националне мањине у Србији. Ако не осигуравате финансијска средства за школовање једне мањине значи да им ускраћујете права на образовање. Срећом, матична држава, Хрватска и Хрватско национално вијеће, ускакали су са својим средствима, мада нису то морали према постојећим уговорима који су на снази".

Иако о пореклу Буњеваца постоје различите теорије у Србији и Хрватској, због чега, како каже, то питање треба оставити научницима, хрватски амбасадор је додао:

"Али, чак и ако то питање апстрахујемо, ако имате мањине на вашој територији онда би требало једнако поступати према свима њима. Оног тренутка када једну мањину фаворизујете, дискриминишете остале".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер