понедељак, 17. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштински медији пренели извештај парламентарне скупштине НАТО: „КФОР договорио повлачење нападача из Бањске у Србију“. КФОР: Нетачне су тврдње, ни у једном тренутку нисмо били део наводних преговора о „повлачењу нападача из Бањске“
Хроника

Приштински медији пренели извештај парламентарне скупштине НАТО: „КФОР договорио повлачење нападача из Бањске у Србију“. КФОР: Нетачне су тврдње, ни у једном тренутку нисмо били део наводних преговора о „повлачењу нападача из Бањске“

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. мај 2024.

Тврдње да је КФОР наводно преговарао о повлачењу нападача из Бањске септембра месеца прошле године, демантовала је ова мисија НАТО-а, пише КоССев.

„То није тачно, ни у једном тренутку КФОР није био укључен у наводне преговоре“, поручили су, наводи овај медиј.

У раним јутарњим сатима 24. септембра прошле године дошло је до оружаног сукоба између наоружане групе Срба предвођене, по сопственом признању, Миланом Радоичићем, и припадника Косовске полиције.

Тада је прво на улазу у село убијен наредник редовне јединице Косовске полиције, а потом и три члана групе Срба, док је више њих рањено и ухапшено, пише портал.

Различити центри „нагађали су“ тог и у наредним данима, наводи се, колико је заправо људи било у групи која се сукобила са полицијом, те како су истог дана успели да побегну, како се претпоставља у централну Србију.

Одговор на ово питање нису дали нити Београд, нити Приштина, као ни међународна заједница, пише КоССев.

Иако ниједан званичник НАТО-а никада није јавно потврдио, тврдња да је КФОР наводно преговарао о повлачењу нападача из Бањске, нашла се у најмање два међународна извештаја, односно извештају Међународне кризне групе (МКГ) и прелиминарном нацрту Комисије за одбрану и безбедност Парламентарне скупштине НАТО-а, наведено је у тексту.

МКГ је још почетком априла у свом извештају навела, пише овај портал, да је наводно КФОР преговарао о повлачењу групе Срба.

„Уследио је напет сукоб између групе и косовске специјалне полиције која их је окруживала. У страху од крвопролића, КФОР је преговарао о повлачењу групе у околне шуме…“, стоји у извештају, преноси КоССев.

Иста тврдња се потом нашла се и у новом прелиминарном нацрту извештаја Комисије за одбрану и безбедност Парламентарне скупштине НАТО-а, управо уз позивање на наводе Међународне кризне групе, наводи се у тексту.

КФОР демантује

КоССев се овог поподнева, како је наведено, обратио са упитом КФОР-у да демантује или потврди и уједно саопшти детаље о току преговора за повлачење.

Из ове мисије су управо демантовали тврдње, коментаришући искључиво извештај Међународне кризне групе, пише КоССев.

„У опису о насиљу које се догодило у Бањској у септембру 2023. године, у извештају се наводи: ‘У страху од крвопролића, КФОР је преговарао о повлачењу групе [српских бораца] у околне шуме, у којима су се стопили’. Ово је нетачно. Ни у једном тренутку КФОР није био укључен у наводне преговоре“, поручују из КФОР-а за овај медиј.

Наводе, пише, да је мисија, „након што је позвана да појача своје присуство“:

„Блиско координисала са Косовском полицијом и мисијом владавине права ЕУ (ЕУЛЕX), како би обновио безбедност у тој области“, наводи се.

Подсећају, преноси овај портал, и да је дешавањима у Бањској септембра прошле године, претходио мајски инцидент у Звечану.

„До насиља које се догодило у Бањској дошло је након напада на мировњаке КФОР-а у мају 2023. године, у којем су рањена 93 припадника КФОР-а, од којих су неки задобили повреде које су им промениле живот“, навели су, пише КоССев.

Подцртавају, како пише, да је НАТО „увек сматрао да се чињенице морају утврдити и да се починиоци морају суочити са правдом“.

„Након насиља, НАТО је распоредио око 1.000 додатних припадника мировних снага и тежих оклопних снага на Косову. Ово је било највеће појачање нашег контингента на Косову у последњој деценији и показује да је НАТО спреман да сачува мир“, констатују за овај медиј.

КФОР на крају поручује, наводи се, да наставља да спроводи свој мандат на основу Резолуције Савета безбедности УН, односно да су посвећени да обезбеде сигурно окружење и слободу кретања за све људе.

И данас понављају да је ова мисија НАТО-а трећа у ланцу реаговања након полиције и ЕУЛЕX-а, са којима „блиско сарађују“, пише КоССев.

Приштински медији: Извештај парламентарне скупштине НАТО - КФОР договорио повлачење нападача из Бањске у Србију

У извештају Комисије за одбрану и безбедност Парламентарне скупштине Северноатланске алијансе (НАТО) који је разматран у Софији, наводи се да је мисија КФОР на Косову, 24. септембра прошле године, договорила са нападачима који су се повукли у манастир Бањска на северу Косова, да се повуку на територију Србије, јавили су данас приштински медији.

„Званичници КФОР су преговарали о повлачењу остатка групе у околне шуме, где су нестали. Косовске власти верују да се потенцијално стотине других нападача крило у шумама између Бањске и границе са Србијом, а открили су и велику залиху оружја. Пронађене су противтенковске ракете, минобацачи, противтенковске мине и 24 возила, од којих једно оклопно“, наводи се у извештају НАТО који је пренела приштинска телевизија Клан Косова.

Бивши британски секретар одбране лорд Марк Ланкастер, који је известилац за Западни Балкан, говорио је о извештају Међународне кризне групе и улози Милана Радојчића, вође оружаног напада у Бањској, који је проглашен персоном нон грата у САД и Великој Британији.

У документу је детаљно приказана историја Косова и проблеми са Србијом, а посебна пажња је посвећена северу Косова.

„У средишту спора су два кључна питања: непризнавање (и активна међународна кампања против признавања) и начини и средства интеграције српског становништва Косова – посебно у четири северне општине које се граниче са Србијом, где Срби чине око 90 одсто становништва. Четири општине су и даље делимично под контролом Београда, док Косово настоји да потврди суверенитет над целокупном својом територијом“, наводи се у извештају.

Састанак Комисије за одбрану и безбедност одржан је првог дана парламентарне скупштине НАТО, на којем је у понедељак на дневном реду и унапређење статуса Скупштине Косова од посматрача у придруженог члана, чему се противи српска делегација на целу са посланицом Наташом Јовановић.

 

(КоССев, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер