Sudbina dejtonske BiH i Republika Srpska

Cepa li se RS na dva dela?

PDF Štampa El. pošta
Saša Bižić   
petak, 07. jun 2013.

(Press RS)

Višemesečne tenzije između dve vodeće stranke u Republici Srpskoj, SNSD-a i SDS-a, povodom izmena Zakona o šumama, mogu da se posmatraju sa dva stanovišta. S jedne strane, reč je o novcu. Para je sve manje i logično je da konkurentskim političkim opcijama nije svejedno hoće li izdvajanja za lokalne zajednice iz dobiti šumskih gazdinstava biti pet ili 10 odsto. Međutim, čitav taj spor je, istovremeno, deo dugoročnijeg i malignijeg problema - udaljavanja istočnog i zapadnog dela RS.

Naravno, zbog mogućeg smanjenja prihoda od šuma negoduju predstavnici oko 40 opština i u tom krugu zastupljena su oba entitetska "plućna krila". Ipak, najglasnije nezadovoljstvo stiže sa Romanije. Takve situacije ne događaju se prvi put. U bliskoj prošlosti neretko su mogle da se čuju primedbe da se u administrativnom centru Republike uopšte ne vodi računa o poljoprivredi u Semberiji ili o demografskom pražnjenju Podrinja. Sve to začinjeno je tezama da se u Banjaluci živi bog zna kakvim standardom, zahvaljujući prodaji hercegovačke struje, dok Trebinje i Gacko vegetiraju.

Ali, ljutnja u istočnom delu RS na zapad Republike nije uvek puka fantazija o tome da se između Brčkog i Novog Grada jede zlatnim kašikama. Uz jednako bizaran dodatak - da je taj pribor stečen parazitskim bitisanjem na račun sunarodnika geografski bližih Srbiji i Crnoj Gori. Jer, u takvom gnevu postoji i znatan broj utemeljenih prigovora. Recimo, nema uverljivog odgovora na suvislo pitanje - zašto se moderne saobraćajnice već godinama grade samo u Krajini i Posavini, dok se istok, u tom kontekstu, ne pominje više ni u planovima?

Pre 15 godina, naopake generalizacije u kojima nije bilo razlike između vlasnika crnih mercedesa sa Pala i običnih smrtnika u njihovom okruženju mogle su da se čuju u najvećem gradu RS. Danas se ta žalosna matrica ponavlja, samo u obrnutom smeru. Za to vreme ključna vladajuća stranka gura problem pod tepih i veruje u samoobmanu - da priču o istoku i zapadu iz naftalina izvlače dušmani, tek da im napakoste. S druge strane, glavna opoziciona partija vatru gasi benzinom, koketirajući sa osetljivom materijom, zbog sitnih dnevnopolitičkih interesa.

Realno, istočni deo RS je pred ključanjem i ta temperatura sve manje ima stranačke konotacije, a sve više striktno regionalni predznak. Dakle, vreme je za uzbunu, ali ne i za svađu. Otvorena i trezvena rasprava o svim spornim pitanjima te vrste bila bi mnogo korisnija. Jer, kada "naši" i "vaši" na izborne utakmice počnu da istrčavaju u zavičajnim, a ne u ideološkim dresovima, i kada u jednoj koaliciji budu Dodik, Pavić, Ivanić i Čavić, a u drugom bloku Mićo Mićić, Zoran Stevanović, Ljubiša Ćosić i Slavko Vučurević, biće već kasno.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner