субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Речи и мисли

Речи и мисли 83

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
понедељак, 25. август 2008.

Хашки вилајет

"Велики проблем нам представља то што из хапшења Радована Караџића добар део међународне заједнице није извукао закључак да у Србији постоји очигледна спремност за сарадњу са Хашким судом и да Србија све чини да ухапси преостале хашке оптуженике. Већ су њихови закључци следећи: 1) све време смо били у праву када смо говорили да се оптуженици крију у Србији 2) ако је Караџић био у Србији, онда су и Младић и Хаџић сигурно ту 3) треба вршити константан притисак на Србију јер само притисак даје резултате." (Расим Љајић, председник Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом, 21. август 2008, "НИН")

Востани (пензионерска) Сербие

"Нисам ушао у Владу због личне промоције, некакве каријере, плате или маркетинга, јер ме то ништа не занима. Није то било питање моје воље или хира. Успео сам да прекинем социјални геноцид који је отворен према пензионерима у протеклих осам година са тенденцијом да 2012. дође до нашег потпуног краха. Били смо бачени на депонију!" (Јован Кркобабић, потпредседник Владе и председник ПУПС-а, 19. август 2008, "Вечерње новости")

"Ово је Влада по принципу шта која странка добије, па да смо арапски емирати не би ови Кркобабићи имали више власти, отац потпредседник Владе, син заменик градоначелника Београда, пензионери, побогу шта ће то да буде Србија, није ово геријатријски дом. Кркобабићи су заправо тајкуни у Србији." (Томислав Николић, заменик председника СРС-а, конференција за новинаре, 22. август 2008, "Политика/Глас јавности")

Успављивање припремама за грађански рат

Томислав Николић:

"Најодговорнији човек у Србији за припреме грађанског рата је Борис Тадић. Он ради по систему уништићу СРС, ако треба и побићу их, а све ове мале мишеве, како их назива, увући ћу у владу." (конференција за новинаре, 22. август 2008, "Глас јавности")

"Борис Тадић, по методама свог пријатеља Мила Ђукановића прави једнопартијску државу и покушава истовремено да буде председник државе, владе, скупштине и градоначелник, иако није у стању да то уради." (конференција за новинаре, 22. август 2008, "Глас јавности")

"Опозиција се не види од сузавца, од шок-бомби, од димних бомби." (23. август 2008, "Политика")

&

"Лето увек делује успављујуће на политички живот, а и ми смо овај период искористили да се реорганизујемо." (Борко Илић, потпредседник ДСС-а, 23. август 2008, "Политика")

Искључење пред укор

На најаву председнице Скупштине да ће кажњавати посланике који буду опструисали рад парламента:

"То је политички аматеризам, незнање и одсуство сваког смисла за тај посао. Председник Скупштине није разредни старешина, а посланици нису ђаци па да она према њима буде блага или строга." (Слободан Вуксановић, директор медијске службе ДСС, 22. август 2008, "Правда")

"Волим да личим на себе и није ми пријатно било какво поређење било с ким. Сви смо ми аутентичне личности. Ево, и ја бих могла да кажем да они који мене пореде са другима, личе на неке друге, али тако нешто је испод нивоа међусобне комуникације посланика. У крајњем случају, сви ми имамо нешто заједничко; ако ништа друго, а оно – иза сваког од нас стоје гласови грађана Србије и сви смо њиховом вољом у парламенту." (Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине, поводом поређења са Наташом Мићић, 18. август 2008, "Политика")

Потурице против Руса

О енергетском споразуму са Русијом:

"Проблем је у владајућој номенклатури, у дахијама и потурицама, јер половина владе не жели да сарађује са Русима." (Томислав Николић, конференција за новинаре, 22. август 2008, "Политика")

"Никада се до сада у професионалној каријери нисам прихватио неког посла а да га нисам истерао до краја. Зато сам оптимиста да ће се то десити и у случају енергетског споразума." (Млађан Динкић, потпредседник Владе и министар економије, 21. август 2008, "Газета")

Будућност која се једе

"Стално се вртимо у прошлости, стално се враћамо на то ко је и шта је био Слободан Милошевић. Данас имамо ново бирачко тело које се ни не сећа тог Слободана Милошевића. Не интересује то људе. Њих занима будућност. Хајде да им кажемо колика ће им бити плата, када ће им укинути визе, када ће добити метро, мостове, асфалтирање улица... Оно што је прошло, налази се иза нас и не може да се једе." (Драган Ђилас, градоначелник Београда, 21. август 2008, "Време")

"Успели смо да основну предизборну идеју – напуштање модела партијске државе кроз суштинску деполитизацију живота у Београду – уградимо у договор са Демократском странком.Тај принцип ће бити спроведен на свим нивоима градске управе али не тако што ће ЛДП уместо маргиналног Г17 себе прогласити експертском партијом, већ тако што ће се кроз градске институције а не партијске градске одборе водити град." (Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а, 22. август 2008, "Политика")

&

"Социјалисти и ЛДП су тукли и прогањали једни друге, а сада ће заједно да раде. Ми неке проблеме у прошлости нисмо успели да решимо, а тек ви овакви нема шансе да то учините." (Андреја Младеновић, портпарол ДСС-а, о новој власти у Београду, 20. август 2008, "Вечерње новости")

"Како су радили, за многе министре из ДСС било би боље да су стално били на годишњем одмору." (Драган Шутановац, министар одбране из ДС-а, 14. август 2008, "Прес")

Проевропски темпо

"Није ми непријатно што смо, искључиво кроз разговоре са демократама и њихову могућност договора са социјалистима, спречили Шешеља и Коштуницу у намери да од Београда направе упориште своје пропале политике. [...] Већину у Београду чине проевропске снаге, темпо диктира ЛДП и најбитније је да експеримент Коштуница–Шешељ није добио шансу." (Чедомир Јовановић, председник ЛДП-а, 22. август 2008, "Политика")

"СПС није наш директан партнер, него индиректан – ми се са њима не виђамо." (Иван Андрић, члан Председништва ЛДП-а, 18. август 2008, ТВ "Б92")

"Има ту нечег прагматичног, па кад кажемо, подршка мањинској влади, то као можда боље звучи него да кажемо да смо у пуној коалицији са социјалистима. [...] Морате да правите доста велику разлику између брачног пара, Слободана Милошевића и његове жене и неких људи који су били чланови или можда и функционери те странке, али нису били носиоци свега тога." (Весна Пешић, председница Политичког савета ЛДП-а, 21. август 2008, "НИН")

&

"Социјалисти имају моралну, партијску и људску обавезу да посећују гроб Милошевића. За нас је обилазак овог места прилика да се подсетимо свих оних вредности које је председник Милошевић за живота промовисао." (Жарко Обрадовић, заменик председника СПС-а и министар просвете, 21. август 2008, "Прес")

"Па социјалисти су и у прошлости, баш као и данас, били ближи анархистима и светској мафији него идејама Социјалистичке интернационале. С друге стране, у ДС-у је само неко задужен за опсене могао да смисли то глупо оправдање према којем, ето, СПС хоће да уђе у Интернационалу." (Зоран Живковић, бивши председник Владе, 20. август 2008, "Дневник")

Велики савети, никаква корист

"Мене је Дачић питао да ли треба да скочи кроз прозор, па да се убије кад не може да одржи реч. Ја сам му рекао: 'Да, ја бих скочио кроз прозор'." (Александар Вучић, генерални секретар СРС-а, 19. август 2008, "Газета")

"Браћо радикали, у опозицији је најтеже првих двадесет година. После ћете се навићи." (Срђан Миливојевић, посланик ДС-а, 21. август 2008, "НИН")

Савршенство с маном

Вук Драшковић, председник СПО-а:

"Влада би била идеална, да је могла бити састављена друкчије. Да у Влади нема СПС, да је СПО снажнији и да две странке десне и европске Србије, ДСС и НС, нису скренуле са стазе и подигле антиевропске барјаке." (16. август 2008, "Правда")

"Наши су службени односи коректни и радни, а приватни пријатељски. Састајемо се кад је потребно, а понекад и ређе." (о односима са Борисом Тадићем, 16. август 2008, "Правда")

"Управу над Марсом, директора за Јупитер, имамо неке акције и код Северњаче." (на питање шта је СПО добио у власти осим Министарства дијаспоре, 18. август 2008, "Глас јавности")

Човек који је превише знао

Душко Кораћ, РТС коментатор Олимпијских игара:

"Они који боље познају медицину, те морфолошке и анатомске ствари, због чега уши почињу да расту и многи постају као Црвенкапина баба са нешто дужим носем и ушима, широм вилицом, јер коришћењем вештачког тестостерона пасивизира се онај природни. И нема, нормално, генерацијске смене, нема деце, нема унучади." (22. август 2008, према "Б92")

"Поново смо принуђени да слушамо америчку химну." (22. август 2008, према "Б92")

"Лепоту и знање Јелене Исинбајеве само Пушкин и Јесењин могу описати. Са бојом очију попут руских бреза у пролећном лишћу, сада окупаних њеним сузама. Земља која је дала Јурија Гагарина, Ломоносова, најбоље хемичаре, физичаре света... са осмехом попут Волге, враћају осмех атлетици, они, и Јусаин Болт." (24. август 2008, према "Гласу јавности")

"Браћа Бокељи иду у полуфинале. Надам се да ћемо се срести у финалу са њима. Али, после 30 година рада у ватерполу, што као репортер, а касније као коментатор, објављујем да је ово била моја последња ватерполо утакмица коју ћу преносити на телевизији. Шта је утицало на ту одлуку? No comment, разлози су личне природе. Воли вас Душко Кораћ. Срећно, Срби!" (22. август 2008, према "Монду")

Много смо јаки (али има и неко јачи)

Александар Баљак, афористичар, 22. август 2008, "Политика":

"Нисмо наступили у најјачем саставу зато што у нашој репрезентацији није било места за све нас."

"Наш спринтер је слабо стартовао. Требало је да крене бар дан раније."

"Захваљујући нашем маратонцу, трка још траје."

"Рекао бих да је судија педер, али не желим да коментаришем суђење."

Рад на другима

"ЛДП нисмо направили да би у пропалој Србији нама унутар странке било лагодно, да бисмо били у бизнис класи нашег 'Титаника'. [...] Не желим да ми деца живе у лепом ЛДП-у већ у нормалној Србији, које је таква између осталог и због тога што смо ми били спремни да разумемо интерес који је шири чак и од интереса наших бирача." (Чедомир Јовановић, 22. август 2008, "Политика")

"Ма нисам га [стан добијен од Владе на коришћење] ни користио, можда сам свега десетак пута ту преспавао. То је био неки голубарник у поткровљу, двособан станчић. Можда сам могао и раније да га вратим, али они у Влади нису били формирали стамбену комисију па су ми прво предлагали да кључеве оставим код портира." (Велимир Илић, као бивши министар инфраструктуре, 18. август 2008, "Блиц")

"Мислим да сам ове године био на више мора!" (Томислав Николић, 22. август 2008, "Прес")

"Колико пива највише могу да попијем, то ни сам не знам, јер се жене, пиће и ратови не броје. Омиљено пиво ми је 'хајнекен' јер има петокраку." (Александар Вулин, председник Покрета социјалиста, 20. август 2008, "Курир")

"Онима који желе да мало пораде на себи, или немају шта друго да раде, саветујем да читају Николу Теслу. Све је то као Теслина наизменична струја. Ја сам то дефинисао мало другачије, али у складу с тим. У животу постоје позитивни и негативни вампири." (Драган Којић Кеба, естрадни уметник, 13. август 2008, "Свет")

ВРЕМЕПЛОВ

"Немамо пара за одело са Шешељевим ликом." (Томислав Николић, заменик председника СРС-а, јул 2004, "Блицњуз")

"Ко год је у влади, он губи следеће изборе. [...] Једина влада која би за сто дана у Србији добила добру оцену била би кад би њен председник био Бил Гејтс и у тих сто дана уложио 15 милијарди." (Драган Ђилас, као политички директор председничке кампање Бориса Тадића, јул 2004, "Данас")

"Ватерполисти су много помогли у последње 2-3 године да Борис Тадић постане председник Србије." (Душко Кораћ, септембар 2004, РТС)

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер