субота, 12. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Речи и мисли > Речи и мисли 109
Речи и мисли

Речи и мисли 109

PDF Штампа Ел. пошта
Александар Лазић   
недеља, 07. јун 2009.

(01. мај – 06. јун 2009)

Мултиет(н)ички

Силвио Берлускони, премијер Италије:

"Моја земља никада неће бити мултиетничка. Италија ће и даље враћати бродове са имигрантима у Африку." (према британском "Телеграфу", 11. мај 2009, "Блиц")

"Да ли се ви туширате у сакоу и са краватом? Ово су невине фотографије, нема никаквог скандала." (на објављивање фотографија са забаве у његовој вили у шпанском "Ел Паису", 06. јун 2009, "Прес")

Посећени к'о почашћени

Посета потпредседника САД Џозефа Бајдена Србији:

"Бајден не долази да би постављао услове Србији. Одређен број земаља завиди Србији због ове посете." (Драган Шутановац, министар одбране, 17. мај 2009, "Прес")

"Ви сте онај са Харварда што прави толико проблема. Сви момци са Харварда су такви, знам ја такве, имам неке и у Вашингтону." (Џозеф Бајден, обраћајући се министру спољних послова Србије Вуку Јеремићу, 21. мај 2009, "Дневник")

"Уколико би Бајден ушао у српски парламент, гађала бих га опанком, који бих за ту прилику обула." (Александра Јанковић, посланик НС-а, 20. мај 2009, "Блиц")

"Бајдену, нацистичко ђубре, иди кући!" (плакат који су донели посланици СРС-а у Скупштину Србије, 21. мај 2009, "Дневник")

"Да ли Џозеф Бајден овим гестом жели да потврди да су и Дечани америчка база на Косову и Метохији, као што је то Бондстил? Манастир Високи Дечани под садашњом управом већ је, нажалост, постао познат по свом деловању које је на штету српских интереса, поставши у одређеном смислу бастион анти-српског деловања на Косову и Метохији, што ова посета и потврђује." (Артемије, епископ рашко-призренски, о разлозима зашто није дао благослов за посету Џозефа Бајдена Дечанима, 20. мај 2009, "Прес служба Епархије")

&

"Упркос томе што има људи који желе да верују да он [Бајден] мрзи Србе, оно што је рекао у Београду јасно је понављање онога што је и раније говорио." (Камерон Мантер, амбасадор САД у Београду, 23. мај 2009, "Блиц")

Да се Срби сложе и Европљани обоже

"Чланство Србије у ЕУ чини се удаљенијим него пре пет година." (Борис Тадић, председник Србије, у Сент Галену, 10. мај 2009, "Прес")

"Србија не дели фаталистички приступ да ЕУ неће бити способна да у своје чланство прими Србију и Западни Балкан. Стићи ћемо до крајњег циља – са кризом или без ње." (Вук Јеремић, министар спољних послова Србије, 25. мај 2009, РТВ)

"Интеграција Црне Горе у ЕУ има смисла само ако се Европа врати Богу. Европа не почива на хришћанским вредностима. Ако уласком у Европу изгубимо осећање за живо присуство Божје у свакидашњем животу, у нашим људским делима, онда ни сами себи не требамо, онда нам не треба ни Европа. Онда ћемо личити на слепце који падају у исту јаму." (Амфилохије, митрополит црногорско-приморски, 31. мај 2009, "ФоНет")

Геноцидни односи

"Чињеница је да нас једна држава тужи за геноцид, чињеница је да нам једна држава угрожава територијални интегритет признавањем Косова, чињеница је да не постоји симетрија у третирању српског капитала у Хрватској у односу на хрватски капитал у Србији. То су ствари које далеко више оптерећују односе Србије и Хрватске, него једна моја изјава да је у Хрватској 1995. године, током операције Олуја, почињено етничко чишћење, што је једна истина." (Вук Јеремић, 19. мај 2009, РТС)

"Чуди ме нервоза министра спољних послова Вука Јеремића због тужбе коју је Хрватска поднела против Србије за геноцид." (Жељко Купрешак, амбасадор Хрватске у Београду, 19. мај 2009, Бета)

Геополитичка беда

"Руси су нашли једног бедног слугу на Балкану само у нама." (Весна Пешић, председник Политичког савета ЛДП-а, 05. мај 2009, "Стање нације" ТВ Б92)

Људска муслиманска права (реторика без стилистике)

"Оно по свету када идем, па ме питају како је то тамо на Балкану, ја причам добро је. А они питају – а Бога ти како је у Санџаку – добро, реко', муфтија се жали, али можда претерује он. А од данас нећу више викати да претерује, него ћу ја казати – ја сам својим очима видео да се у Србији крше људска права, посебно муслиманима." (Мустафа Церић, реис-ул-улема Исламске заједнице Босне и Херцеговине, у Тутину, 19. мај 2009, Б92)

"Контроверзни реис-ул-улема Исламске заједнице Босне и Херцеговине Мустафа Церић, током боравка у посети Исламској заједници у Србији, којом руководи главни муфтија Муамер Зукорлић, упутио је врло претеће и увредљиве поруке Србији. Због тога сматрамо да Мустафа Церић не заслужује да буде добродошао гост у нашој земљи." (саопштење Министарства вера, 23. мај 2009, РТС)

"Чињеница да Министарство вера реагује на изјаве реис-ул-улеме након пет дана указује да у Србији још владају тајне службе којима је очито требало времена да се снађу или сачекају одлазак високог америчког госта [потпредседника САД Џозефа Бајдена] како не би могао чути језик мржње упућен муслиманима и њиховом верском лидеру. Реторика ресорног министарства неодољиво подсећа на језик мржње и говоре из времена када је Србијом владао брачни пар Милошевић-Марковић." (саопштење мешихата Исламске заједнице у Србији, 24. мај 2009, "Мондо")

Судбина без коментара

Расим Љајић:

"Када ми коментаришемо пресуде, то се нађе у извештају у Савету безбедности... Ми имамо достојанство, ово није банана република да нам било ко из међународне заједнице говори шта смемо да кажемо." (као председник Савета за сарадњу са Хашким трибуналом, 12. мај 2009, РТС)

"Неки су ми замерили да ширим дефетизам и да чак продубљујем кризу! А шта је требало? Да кажем да људи супер живе? Где год сам отишао само чујем јад, беду, страх, неизвесност..." (као министар за рад и социјална питања, 24. мај 2009, "Прес")

Избори се да нема избора

"Због тога што смо стално ишли на изборе немамо владе које имају велика дела иза себе, већ увек имамо стање привремености." (Борис Тадић, 24. мај 2009, "Сведок" РТС-а)

"Одговор Тадића на мој предлог о образовању концентрационе владе која би водила Србију до ванредних парламентарних избора био је 'имамо парламентарну већину'. Он има у парламенту већину, али одавно нема ту већину ни на улици, ни на њиви, у фабрици, школи." (Томислав Николић, председник СНС-а, 05. јун 2009, "Курир")

"Бирачи у Земуну [на локалним изборима] бирају између СРС-а и ДС-а, односно између будућности и прошлости." (Стево Драгишић, кандидат СРС-а за председника општине Земун, 04. јун 2009, "Прес")

А ако тражи канализацију?

"Ако вам неко тражи било шта у моје или Ђиласово име, избаците га ногом из канцеларије." (Борис Тадић, 02. јун 2009, "Ало!")

"Мој задатак је да што више грађана зна шта је канализација." (Драган Ђилас, градоначелник Београда, 02. јун 2009, ТВ "Пинк")

Више никад у пакао?

"Није мени уопште превише стало да СНС учествује у власти. Мени је да изађемо из пакла у којем смо делимично, а који нас тек очекује." (Томислав Николић, 16. мај 2009, "Ало!")

"Највише ми је жао што сам био у Влади са Динкићем, то је највећа штеточина. Више никад са њим." (Велимир Илић, 04. мај 2009, "Вечерње новости")

"Нисам ни за то да се сваки дан кука над том судбином, јер Влада Србије није зид плача и ниједан министар није на принудном раду." (Ивица Дачић, као потпредседник владе, 03. мај 2009, "Бета")

"Како човек мммонтира"

Милош Алигрудић, шеф посланичке групе ДСС-а:

"На снимку се види да посланичке картице стоје у јединицама у тренутку када се утврђивао кворум, а да на местима нема посланика. [...] Свеједно је да ли неко гласа из Бодрума или из подрума Скупштине." (13. мај 2009, "Прес")

"Док сам снимао посланике, неки из владајуће коалиције су ми махали, неки су се смејали. Мислим да већина није укапирала о чему је реч. Наш циљ није био да прогонимо посланике, ја ту врсту јурњаве вештица по сали не би никада радио. Хтели смо да укажемо на некоректности." (за "Правду", 28. мај 2009, "Време")

&

"Милош Алигрудић је снимањем рада посланика у сали и злоупотребом тог снимка, показао да је лош посланик, непријатељски расположен према институцији за чији углед је одговоран као и сваки други народни посланик. Снимком који ништа не доказује, представио се као лош сниматељ и још гори режисер скандалозне представе." (Нада Колунџија, шеф посланичке групе ЗЕС, 18. мај 2009, "Блиц")

"Не знам шта да вам кажем, можда су [наши посланици] устали да протегну ноге." (Мома Чолаковић, шеф посланичког клуба ПУПС-а, 13. мај 2009, "Прес")

"Када Војислав Коштуница, шеф партије за коју је судски доказано да бестидно лаже, устане из зимског сна и примети како ДС наводно краде и лаже, онда то престаје да буде политичка вест и одлази у рубрику 'Веровали или не'." (Душан Петровић, заменик председника ДС-а, 13. мај 2009, "Данас")

"Док није постала позната, Северина је била певачица, а онда је купила камеру, па је кренуло у животу. Милош Алигрудић док није постао познат, био је политичар, и то неуспешан. Па је и он купио камеру." (Срђан Миливојевић, посланик ДС-а, 15. мај 2009, "Блиц")

Све су могли они (да је дужи скупштински дан)

"Нападао сам неке ставке из тог предлога закона и успут прокоментарисао да у сали Скупштине има више чланова Владе Србије него посланика владајуће коалиције! Када је Нада Колунџија то чула, ваљда ју је истина заболела, окренула се ка мени и рекла ми: 'Вељо, једи г....'!" (Велимир Илић, шеф посланичког клуба НС-а, 18. мај 2009, "Прес")

"Језик Велимира Илића никада није, нити ће бити језик којим ја говорим. Згрожена сам његовом спремношћу да тако нешто гнусно измисли." (Нада Колунџија, 18. мај 2009, "Прес")

"Нада Колунџија је својевремено у Моровићу правила баханалије, док им је пијани Ненад Чанак лупао по клавиру. Ми смо се тада крстили кад смо видели шта једна дама може." (Велимир Илић, за скупштинском говорницом, 22. мај 2009, "Ало!")

"Цела Србија зна шта је све Илић спреман да измисли и да не жели да улази у расправу са човеком који може да изјави да новинари сексуално напаствују овце." (Нада Колунџија, за скупштинском говорницом, 22. мај 2009, "Ало!")

&

У Скупштини Србије, 26. мај 2009, РТС:

"Човек није настао од мајмуна, мада бих могао по физиономијама појединих посланика да истражујем да ли је то тачно." (Томислав Николић, шеф посланичког клуба "Напред Србијо")

"Изричем опомену посланику Томиславу Николићу због сумње у општеприхваћене научне теорије." (Гордана Чомић, као председавајућа Скупштине из ДС-а)

&

"Ја највише добацујем и смишљам надимке, али то није злонамерно, углавном то радим кад неко од посланика одвали неку глупост за говорницом. Никад се нико због тога није на мене наљутио, напротив, често ми признају да су моје шале интелигентне и питају ме како сам се тога само сетио." (Зоран Красић, посланик СРС-а, 27. мај 2009, "Ало!")

Штеловање истраживачких справа

"СПС сигурно није партија која се бори за цензус и молим истраживаче јавног мњења да промене узорак." (Ивица Дачић, као председник СПС-а, на ГО, 31. мај 2009, "Данас")

"Србија ће у 21. веку бити информатичка земља или је неће бити!" (Божидар Ђелић, потпредседник Владе и министар за науку и технолошки развој, 31. мај 2009, "Блиц")

Да ли верујеш њима (или мислиш својом главом)

"Страни инвеститори прате збивања у Србији и након кризе можемо очекивати значајна улагања." (Мирко Цветковић, председник Владе, 28. мај 2009, "Правда")

"Ако буде кише, биће и извоза пољопривредних производа." (Саша Драгин, министар пољопривреде, 25. мај 2009, "Бета")

"Нема разлога за страх да ће због утицаја економске кризе пропасти највећи број малих трговинских радњи у Србији, оне ће само морати да промене свој асортиман понуде, у складу с новим стањем на тржишту." (Слободан Милосављевић, министар трговине и услуга, 05. мај 2009, "Танјуг")

"Сигуран сам да не постоји формална врста комуникације неког тајкуна с неком странком, то је сплет различитих облика комуникација." (Влајко Сенић, посланик Г17 плус, 04. мај 2009, "Политика")

Замисли живот (другачији од овог)

"Замислите како би било да министри полегају на шине." (Млађан Динкић, министар економије и регионалног развоја, након што је позвао раднике да не блокирају саобраћај, 14. мај 2009, "РТС")

"Ако је неко у стању да себи одсече прст, тај лако може другоме да одсече главу." (Ненад Чанак, председник ЛСВ-а, 08. мај 2009, РТВ)

"Мржња јесте својствена човеку, али не човеку 21. века." (Светозар Чиплић, министар за људска и мањинска права, 04. јун 2009, "Дневник")

Домаћи обор

"Оптужбе ЛДП-а да сам ратни злочинац јесу покушај прасића да ме увуку у обор и тиме стекну предност домаћег терена." (Александар Тијанић, директор РТС-а, 06. јун 2009, према "Пресу")

"Дођу политичари намирисани јаким парфемима. А онда гуше стоку које се због тога разболи и добије астму. А сељак после мора да плаћа лечење." (Драган Марковић Палма, председник ЈС-а, 29. мај 2009, "Вечерње новости")

Кад се Мрки смркне

Милутин Мркоњић, министар за инфраструктуру:

"Шта, бре, хоћете више у п... материну?! Радови иду својим током, нема никаквих застоја." ("испровоциран извештавањем медија да радови на Коридору 10 нису почели упркос томе што су отворени", 16. мај 2009, "Прес")

"Тачно је. Дебео сам и не везујем појас [у колима]." (као предлагач Закона о безбедности саобраћаја, 15. мај 2009, "Блиц")

&

"Коридор 10 је најбољи начин борбе против кризе. То су увидели и Обама и Меркелова, најзад смо схватили и ми. Па, немају Америка и Немачка ваљда лошије путеве од нас." (04. јун 2009, "Вечерње новости")

Док је било Тита било је и ...

"Истицање улоге Јосипа Броза и позив да Београд буде домаћин обележавања 50-годишњице постојања Покрета несврстаних у складу је с нашом политиком да се поштује међународно право, српски суверенитет и територијални интегритет." (Бранко Ружић, председник ИО СПС-а, 04. мај 2009, "Курир")

"Сигуран сам да сви који су живели и поштено радили у Титово време, немају шта лоше да кажу. Ко је нешто стекао, успео је то јер је Тито био на власти." (Драган Марковић Палма, 25. мај 2009, "Курир")

"У Титово време свако је знао шта га чека. Постојала је сигурност, лагодно се живело, са црвеним пасошима путовали смо где год смо хтели и свуда смо били радо виђени гости. Ови клинци који су зајахали Србију, чији су очеви живели на Титовој сиси, сада мољакају за паре и да нас пусте да путујемо по Европи?! То говори најбоље о томе каква је разлика између Титовог и данашњег времена." (Добривоје Будимировић Биџа, некадашњи председник општине Свилајнац и садашњи функционер СНС-а, 25. мај 2009, "Курир")

Култура из дана у дан (и пројекта у пројекат)

"Била сам изненађена што у Лувру немамо ниједну нашу икону." (Славица Ђукић-Дејановић, председница Скупштине, после посете Лувру, 08. мај 2009, "Вечерње новости")

"Мислим да и није толико важно колико нешто кошта већ је важно направити себи једно лепо вече." (Радмила Хрустановић, помоћница градоначелника Београда, на отварању "Ноћи куповине", 09. мај 2009, "Б92")

"А тај стил сам ја испромовисала, па због тога и пореде моје и Бренине песме. Али ја ниједног тренутка нисам приметила да ту има неких сличности. Јер певач је тај који износи пројекат." (Светлана Ражнатовић, естрадна уметница, 17. мај 2009, "Прес")

ВРЕМЕПЛОВ

Џозеф Бајден, према "Српским дверима":

"Срби су неписмени, дегенерици, силоватељи, убице беба, касапини и агресори." (01. август 1993, "CNN")

"Ми се суочавамо не са варварским ратом, већ са простачким гласним чином српског експанзионизма и агресије… Ово је фашистичко разбојништво у маршу." (15. мај 1993, "National Public Radio")

"Ја сам вршио притисак на Председника Клинтона да започне ваздушне нападе на српске војне позиције као и на Београд." (Џо Бајден: "Promises to Keep", стр. 285-288)

 

Од истог аутора

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер