петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Кад је Зоран Ђинђић био председник ДС, сваки Главни одбор је почињао захтевом за његову смену – и нико није трпео санкције
Преносимо

Кад је Зоран Ђинђић био председник ДС, сваки Главни одбор је почињао захтевом за његову смену – и нико није трпео санкције

PDF Штампа Ел. пошта
Горица Мојовић   
недеља, 14. јун 2020.

Недавни захтев више од стотину чланова Главног одбора Демократске странке да се сазове Главни одбор, председник ДС-а Зоран Лутовац прогласио је пучем, намером потписника да промене одлуку о бојкоту избора и сарадњом с Вучићем. Брутална лаж!

Уопште није питање бојкот или не? Кључно питање је политика коју (не) води председник и део руководства Демократске странке.

Демократска странка, једна од најстаријих, али и најутицајнијих странака у Србији, као темеље свог постојања и деловања има европске вредности, чланство у Европској унији, владавину права, слободу мишљења и изражавања, социјалну правду, независност институција, толеранцију, дијалог, сарадњу с међународном заједницом, поштовање права мањина и мањинских група, заштиту угрожених... Колико су ти принципи видљиви у свакодневном деловању Демократске странке, колико се поштују и примењују у самој Демократској странци?

ДИЛЕМЕ: Главни одбор Демократске странке не састаје се седам месеци иако је Статутом предвиђено да мора бар на три месеца. Савез за Србију, чији је оснивач и Демократска странка, тражио је од Уставног суда да утврди да је неуставно то што се Народна скупштина Републике Србије није састајала. Народна Скупштина треба да поштује Устав, ДС не мора свој Статут.

Главни одбор Демократске странке одавно је огромном већином донео одлуку о бојкоту избора. У међувремену су се десиле драматичне ствари. Неке странке које су прогласиле бојкот преиспитале су ту одлуку. Неке су је потврдиле, неке промениле. Зашто је само у ДС и сама идеја да се о томе разговара проглашена пучем? Ако је председник ДС тако сигуран у већину, зашто би био проблем да се та већина потврди? Ја сам сигурна да би се потврдила.

Одлука о бојкоту донета је пре него што су челници Параћина и Шапца одлучили да изађу на локалне изборе, уз врло јасно изражено разумевање председника ДС-а. Градоначелник Шапца Небојша Зеленовић, као редован учесник на састанцима органа ДС, и Саша Пауновић, као заменик председника ДС, били су најгорљивији заговорници бојкота. Саша Пауновић је уз благослов председника ДС напустио странку без иједне ружне речи; они који су само поменули могућност изласка на локалне изборе избачени су из странке с погрдама.

Бројни чланови Главног одбора упозоравали су приликом доношења одлуке о бојкоту да ће се на локалним изборима појавити групе грађана и листе других странака на којима ће бити и чланови ДС-а, да се локалним одборима којима су избори најснажнија мотивација ускраћује право да учествују на изборима. Сва та упозорења са индигнацијом су одбијана. Та упозорења била су разлог да Демократска странка у оквиру Савеза за Србију иницира јасан захтев за раздвајање локалних и парламентарних избора и инсистира на томе као кључном изборном принципу.

Наравно да режим Александра Вучића не би прихватио овај захтев, али то би дало легитимитет странкама у Савезу да свуда где постоје капацитети, а не само у Параћину и Шапцу, изађу на локалне изборе. Овако је само направљена конфузија, озваничено “фолирање”, исказано лицемерје и, што је најгоре, створена је потпуна забуна код грађана.

В.Д. СТАЊЕ: Демократска странка је у в.д. стању. Скоро 70 одбора има поверенике. Није све распустило ово руководство, али имало је обавезу да у року од шест месеци организује изборе и успостави регуларна руководства. Прошле су две године. Распустили су “неподобне” одборе. Ни то није урађено према утврђеним процедурама, а када Статутарна комисија утврди процедуралне пропусте, председник странке оптужи их да “воде политику”.

Врхунац је суспендовање чланова Статутарне комисије по дисциплинској пријави председника ДС јер “не поштују Статут”. Према Статуту ДС, та комисија је једина надлежна да тумачи Статут, она је и изнад председника ДС. Она је Уставни суд једне странке. У ДС се председник, који и није правник, прогласио јединим “надлежним” да тумачи Статут.

Председник ДС не верује органима ДС, он води жестоку битку са сваким ко се усуди да искаже другачије мишљење

Председник ДС не верује органима ДС, он води жестоку битку са сваким ко се усуди да искаже другачије мишљење. Покушала сам и лично, и не само ја, да председнику ДС укажем да мора да буде толерантнији према другачијим мишљењима. Подсетила сам га да је у време кад је Зоран Ђинђић био председник сваки Главни одбор почињао захтевом за његово смењивање, као и седнице Скупштине ДС. (Старији чланови памте Скупштину на којој је Миодраг Перишић, тада потпредседник ДС, поднео оставку јер његов предлог за смену Ђинђића није добио већину). Још важније је да сви ти који су оспоравали Ђинђића нису трпели санкције, напротив! И даље су бирани на разне функције у странци, а после 5. октобра 2000. и на врло важна места у државној управи.

Никада Ђинђић никога није оптужио да зато што је против њега сарађује с Милошевићем иако су неки чланови ГО јавно предлагали сарадњу с неким представницима СПС. Све то решавало се у оквиру странке.

ПРОБЛЕМИ: Садашњи председник Зоран Лутовац наглашава да он “чисти ДС”. Од чега и кога? Која је то политика Демократске странке коју заступа Зоран Лутовац?

Демократска странка је у последње две године у потпуности изгубила свој идентитет на политичкој сцени Србије. Постала је непрепознатљива, неупадљива, небитна

1. Демократска странка је у последње две године у потпуности изгубила свој идентитет на политичкој сцени Србије. Постала је непрепознатљива, неупадљива, небитна. Све странке у оквиру Савеза за Србију су се профилисале (ССП Драгана Ђиласа, његова потпредседница Мариника Тепић, Народна странка Вука Јеремића и агилни Никола Јовановић, о Бошку Обрадовићу и “ Дверима” не треба ни говорити). Може ли ико да каже шта су биле акције, активности ДС?

Није проблем у Савезу, проблем је у ДС-у.

2. Појединачне активности и акције, пре свега посланика ДС, с позитивним одјеком у јавности нису наилазиле на подршку руководства. Председник ДС-а се за две године ниједном није састао са Посланичким клубом већ их је на свим састанцима оптуживао да раде против њега. Не постоји наступ, исказ, акција посланика ДС који су нанели штету ДС. Неспоразуми до којих је долазило кривицом и неких посланика и председника нису решавани дијалогом, расправом већ осудама и оптужбама.

3. Демократска странка је од оснивања имала изванредне контакте са свим важним представницима међународне заједнице. Зоран Лутовац нигде не иде, ни са ким не разговара, избегава сусрете.

4. Демократска странка је у оквиру Савеза за Србију била суочена са бројним изазовима: од ставова који су се жестоко косили са основним опредељењима ДС, до директног вређања оснивача ДС Драгољуба Мићуновића, појединих посланика и чланова ДС. Осим повремених, неубедљивих саопштења, ДС на те испаде није реаговала.

5. Да ли је било неопходно да председник ДС против чланова ДС подноси кривичне пријаве, покреће дисциплинске поступке, иницира распуштање одбора, искључивање из странке, уместо да се о свему томе разговара унутар странке? Ако су од 133 потписа за сазивање седнице Главног одбора три била спорна, зар се није могло унутар странке утврдити о чему се ради? Зар је требало понизити потпредседницу ДС, најстрашније прогоњену од Шешеља и владајућег режима, и још троје чланова ДС који су “криви” зато што су физички предали потписе? Зар се унутар странке није могло утврдити о чему се ради? Ако су фалсификовани – марш напоље. Можда је неко повукао потпис! Уз то, ти потписи никакву ни правну ни материјалну штету нису нанели ДС-у. Неки други потписи на финансијским уговорима из претходних година нанели су материјалну штету ДС. Зашто председник ДС не само да није поднео кривичне пријаве већ се и не изјашњава о њиховој штетности?

6. Мисли ли ико да би и у случају учешћа на изборима Лутовац дозволио да се на листи нађу садашњи посланици ДС-а? Лаж је да сви ми који се питамо “где ја наша политика?” сарађујемо с режимом, боримо се за фотеље, посланичка места, плате... Страначке изборне листе формирају руководства странака

Лично од 2013. нисам посланица нити имам било какву функцију у странци. Нити имам амбицију да будем било шта. Мој једини мотив је да после књиге “Хронологија: Србија – ДС 1990-2010”, завршим и књигу “Демократска станка: 100 година од оснивања, 30 година од обнове рада”. После свега, нисам сигурна – можда и ја будем избачена из странке у којој сам 29 година, а можда и Демократске странке не буде више.

(Нови магазин)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер