петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Културна политика
Културна политика
Културна политика

Пеглање студентских вијуга

Љубиша Спасојевић   
субота, 02. јануар 2010.

Највеће Кинсијево откриће је било да је 37 одсто мушкараца имало бар једно хомосексуално искуство. Хомосексуалну жељу је осећало 13 одсто, али није предузело ништа да је оствари.“ Академски грађани који ово читате и учите, време је да се упитате, уколико нисте члан „Квирије“, да ли сте нормални.

 
Културна политика

Једна тужна новогодишња прича

Желидраг Никчевић   
среда, 30. децембар 2009.

Збиља, докле ће он тако? Зашто је, дођавола, тако поносан? Не знам да ли је овде реч о некој мистериозној политици, али знам да Ковач пише катастрофално, и да то нашу књижевну јавност уопште не узнемирава. Она, наиме, чита као што је написано. И тачка. 

 
Културна политика

Болоња: Штанцовање радне снаге

Лино Вељак   
уторак, 08. децембар 2009.

Јединство поучавања и истраживања се надомјешта слиједом брзопотезних курсева на темељу којих се у року од три године тржишту радне снаге изручује све већа количина приучених, али флексибилних полустручњака за различита подручја дјелатности.

 
Културна политика

Анатомија Фејса (II)

Зоран Грбић   
субота, 05. децембар 2009.

Фејсбук је место где људи углавном преносе туђе идеје и оцењују оно што је већ измишљено. Читава та огромна софтверска машинерија ради циљу што ефикаснијег уништавања слободног времена и удаљавању човека од онога што је реални свет,  са датом илузијом повезаности.

 
Културна политика

Вики и Србија

Бранко Петровић   
недеља, 29. новембар 2009.

Да ли наша деца разумеју све нове речи које су ушле у употребу кроз информационе технологије и културе маса? Какав је српски језик у средствима информисања или у пословном свету са "цунами таласом" енглеских позајмљеница и има ли ту игде српске ћирилице?

 
Културна политика

Турболенција памети

Раденко Тошић   
уторак, 24. новембар 2009.

Мадонин концерт се сматра прворазредним културним догађајем, док је концерт Милета Китића дно самог дна, а они који иду на такве концерте називају се примитивном руљом која заудара на мјешавину киселог купуса и најновијег мириса из Диорове колекције. Кичом у исконском облику.

 
Културна политика

Паклена поморанџа 21. века

Дејан Петровић   
уторак, 17. новембар 2009.

Гледаоци се вероватно сећају најбољег филма прошлогодишње селекције Ово је Енглеска Шејна Медоуза, а већ у наредном издању фестивала стиже његово ново остварење Somers Town, као (не једина) потврда да "Слободна зона“ инсистира на неким својим ауторима.

 
Културна политика

Вирус неолиберализма и образовање на платформи Болоњске декларације

Љубиша Митровић   
среда, 11. новембар 2009.

У условима научно-технолошке револуције нова друштвена подела рада зачиње у научним лабораторијама и школским институцијама. Нажалост, две трећине човечанства још увек живи у зони светске полупериферије и периферије.

 
Културна политика

Пошасти модернизма

Александар Солжењицин   
четвртак, 05. новембар 2009.

У двадесетом веку потребна равнотежа између традиције и потребе за новим је била више пута поремећена због лоше схваћеног „авангардизма“ – промукли, нестрпљиви авангардизам, по сваку цену. Деструкција је постала апотеоза ратничког авангардизма. Она се устремила да поцепа читаву вековну културну традицију.

 
Културна политика

Извињење

Матија Бећковић   
уторак, 03. новембар 2009.

Не могу прежалити / Што неким случајем / Није жив Султан Мурат / Па да одем на Косово поље / Да му се извиним / Извини Падишаху што оволико касним / Ти ниси освајао свет / А да нико твој не погине / Нити си ратовао скривен иза облака / Него си дошао лично / И све платио својом главом / Ниси ме ослобађао него поробљавао 

 
Културна политика

Нови талас као невероватан сплет околности и као историја која се претворила у бајку

Павле Ћосић   
субота, 02. јануар 2010.

Mеста за алтернативу и андерграунд у медијима није било никад, осим у време појаве Новог таласа, мада и тада на врло врло суженом простору. Мало се тога променило од онда.

 
Културна политика

Ријалити шоу програми – да или не

Дивна Вуксановић и Татјана Војтеховски   
понедељак, 14. децембар 2009.

Код „Великог брата” све је шарено, фенси, то делује као земља дембелија, чаробни утопијски простор који обећава брзопотезну срећу. Мислим да то оставља последице зато што кад оголите ту шарену лажу добијете нешто што је пандан средњовековном затвору.

 
Културна политика

„Европеизација“ и „колонизација“ српске књижевности

Слободан Владушић   
недеља, 06. децембар 2009.

Уколико се српска књижевност сведе на преузимање туђих стереотипа о народу коме припада, па и о себи самој, она ће суштински себе искључити из корпуса текстова који називамо европска књижевност.

 
Културна политика

Анатомија Фејса (I)

Зоран Грбић   
понедељак, 30. новембар 2009.

Фејсбук је пре свега савршена машина за убијање слободног времена. Глупа, баговита и више него ружна, али која ипак одлично функционише. Фејсбук је направљен на основу идеје да је занимљиво на једном виртуелном месту окупити све своје пријатеље, и са њима ћаскати о томе шта је ,"хот", а шта "нот".

 
Културна политика

Старокомпонована музика треће Србије

Милко Грбовић   
среда, 25. новембар 2009.

„Не волим новокомпоноване, него изворне!“ Е, па господо, и те „изворне“ је неко компоновао! Шта ли значи то „изворне?“ Да ли је народ на конкурсу стварао те песме? Није. Него их је компоновао неки појединац, па се преносиле даље, уз могуће измене.

 
Културна политика

НИН: шминкање мртваца

Слободан Антонић   
петак, 20. новембар 2009.

НИН је, пре приватизације, био последње упориште новинарске интелигенције старога типа код нас. Са новим газдама наступио је један нови тип новинарства. То је тип уредника и новинара који као потпуно природне доживљавају комерцијализацију, тривијализацију и униформизацију својих новина.

 
Културна политика

Крај турбо-фолка

Марија Мајсторовић   
понедељак, 16. новембар 2009.

Српска поп фолк сцена из дана у дан постаје све живља и као таква, све је ближа светским поп музичким трендовима, док је „завијања", које Саши Поповићу толико смета, све мање јер се већина естрадњака труди да им певање буде много ближе савременој „забавној" него „народњачкој" интерпретацији.

 
Културна политика

Глобални медији – од експанзије до релативног пораза

Лорна Штрбац   
недеља, 08. новембар 2009.

Негативна обележја глобализма, која су између осталог дошла до изражаја и у начинима на које су функционисали глобални медији, показала су нам како изгледа систем кад полуди од превелике моћи.

 
Културна политика

Како је пропало српско новинарство

Слободан Рељић   
четвртак, 05. новембар 2009.

Српско новинарство, какво смо га познавали последњих деценија, пропало је. Ово што данас опслужује медијску индустрију у Србији сурогат је чија друштвена улога тешко може да се сведе и на најшире схваћен појам „слободе штампе“.

 
Културна политика

„Навучени“ на промене - преименовање улица на Балкану

Маријус Козмеану   
понедељак, 02. новембар 2009.

Широм Балкана, политички режими који су се смењивали тражили су лак и јефтин начин да наметну своју идеологију и вредности јавним просторима, и одузму легитимитет претходним режимима, преименовањем улица, тргова и булевара.

 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 25 од 40
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер