петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > ''КС'' или ''РКС'' таблице, питање је сад
Косово и Метохија

''КС'' или ''РКС'' таблице, питање је сад

PDF Штампа Ел. пошта
Јања Гаћеша   
субота, 12. новембар 2011.

Пререгистрација возила на КС регистарске ознаке почела је првог новембра. То је, подсетимо, део договора о слободи кретања који је почетком јула постигнут између преговарачких тимова Београда и Приштине. По њему се грађанима Косова и Метохије дозвољава да се и у осталом делу Србије крећу са тим ознакама које се сматрају статусно неутралним. Њих ће узимати само они грађани који желе да путују ван покрајине, док сви остали могу да региструју аутомобиле и на таблице које имају ознаку ''РКС'' (такозвана Република Косово). Грађани који имају на возилима ''РКС'' регистарске ознаке у централну Србију ће моћи једино са привременим таблицама које ће добити на административним прелазима. На прелазима ће се добијати и сертификат о поседовању ''косовске'' возачке дозволе на коме ће бити назначено да документ служи само за управљање тим возилом. Сличан сертификат ће добијати и грађани који на прелазу покажу личну карту ''државе Косово''.

Тако је назначено у споразуму и нама објашњено од стране шефа преговарачког тима Београда, господина Стефановића. Тиме се, тада је подвучено, омогућава слобода кретања грађанима Косова и Метохије и ни на који начин се не прејудицира статус Косова. Борко Стефановић је тада о осигурању возила рекао: „Ускоро ће се склопити споразум између два осигуравајућа друштва како би се избегао проблем који ће брзо настати пошто ће на административној линији морати да се врши наплата осигурања''. За многе грађане Србије ова вест, коју су чули у информативним емисијама у јулу, а затим и првог новембра, a да томе не посвете још који минут више, звучи пристојно. Онима, ако таквих има, коме је то препричано вероватно звучи још боље. Има и оних који о томе појма немају. За који месец већини ће се по глави мотати да је Србима са Косова оно беше омогућено да плаћају једну регистрацију, омогућена им је слобода кретања. Зато морамо да појаснимо како то изгледа на терену.

Срби који су до сада користили таблице са ознакама косовских градова, а које издају полицијске управе државе Србије, моћи ће да их замене до 31. децембра, односно мораће ако хоће да возе ауто. Логично је да се определе за опцију КС таблица јер је са њима дозвољено возити по остатку земље. Те таблице су појединци већ имали, али са њима нису могли преко администартивних прелаза. Узимали су привремене, плаћали папрено сваки дан проведен ван покрајине јер их држава Србија није признавала или су, у највећем броју случајева, упоредо плаћали регистрацију код нашег МУП-а, па на прелазима мењали таблице. Сада је тај метод примењен за возила са ознакама ''РКС''. Један део Срба је на сопствени ризик, али крећући се тек неколико километара око места у коме живи, ауто возио са ознакама својих градова, односно са старим регистарским таблицама. Да напоменем да са возилом регистрованим на рецимо УР (Урошевац) у протеклих 12 година ни у лудилу нисте смели возити до Пећи, Ђаковице или било ког сада етнички чистог места у покрајини. Ни у лудилу! Тиме сте јасно показали да сте Србин и даље шта вам Бог да. Сада те таблице мењају за оне са ознаком КС. Шансе да Албанац из било ког места на Косову и Метохији возило региструје на КС таблице су никакве, јер би ризиковао да га неко препозна као Србина, а то није баш пожељно. То су проблеми са којом су Срби дочекали први новембар, дан пререгистрације. Нису имали кога да питају да ли ће Србин из Грачанице са возилом регистрованим на КС сада моћи до, на пример, Дечана? Да ли ризикује? Поготово у постојећој ситуацији када су два Србина убијена у Метохији на правди Бога. Никога нису могли да питају, а да добију искрен одговор, могу ли да паркирају то возило у Вучитрну и оду у куповину? Причамо о постигнутом споразуму о слободи кретања. Питали би и може ли неко са Косова и Метохије да оде до било ког града у централној Србији и на паркингу остави возило са регистрацијама КС? Има ли ризика да ће му неко, из неког разлога, полупати ауто?

Нису ово на жалост приче типа ''шта би било кад би било'', ово је наша реалност. У случају косовско-метохијских градова, то је проверено у протеклих 12 година, те слободе кретања нема нити ће је споразум из Брисела донети. У случају централне Србије мора да се ризикује. У таквом расположењу су власници возила са регистрацијским ознакама градова Косова и Метохије отишли да пререгиструју ауто. Кад тамо...

Поред обавезног техничког прегледа потребно је платити и део пореза на имовину у својој општини (такозваној косовској) која ће вам издати потврду којом се одобрава пререгистрација. Власници возила који немају непокретности морају да приложе потврду да не поседују имовину, али ако су подстанари мораће њихов станодавац да приложи потврду о плаћеном порезу. Неопходно је још приложити и саобраћајну дозволу, издату од стране МУП-а Србије, старе регистарске таблице, као и личну карту издату од ткз. косовских институција или УНМИК-а. Српска лична карта не важи. Оно што је посебно узнемирило власнике возила је чињеница да, још у јулу најављена, два осигуравајућа друштва до тренутка писања овог текста нису склопила споразум о осигурању. То значи да од првог новембра за пререгистрацију треба да платите и ''косовско'' осигурање које неће важити у централној Србији. Кружи прича да ће се на административном прелазу плаћати, да га тако назовемо, српско осигурање од минимум 75 евра па надаље у зависности од возила, за период од годину дана. Значи ли то да ћемо бити страни држављани у сопственој држави?

Проблем је и саобраћајна дозвола на којој је карта ткз. државе Косово и на којој пише ''Република Косово''. Нико од надлежних, ни са једне стране, ништа не објашњава. Нико са КС таблицама још није прешао ниједан административни прелаз зато што нико још није ни узео КС таблице. Питају се да ли да их узимају? У општој конфузији највећи део њих се одлучује за ''РКС'' таблице, с тим да ће плаћати и регистрацију на нове таблице са ознакам градова Косова и Метохије које издају наше власти. Принуђени су на то! Значи опет дупла регистрација, дупли издатак, мењање таблица, а све да би се бар мало осећали слободним. Друга солуција је да престану да возе. Срби са Косова и Метохије се опет осећају као колатерална штета сопствене државе и одбијају да плате дупло осигурање за једну регистрацију, јер то их директно ставља у позицију грађана друге државе. До сада су се са старим таблицама са именима косовско-метохијских градова крили по покрајини, са КС таблицама морају да се крију и у покрајини и у централној Србији. Свесни су да ће колико сутра поједини званичници из Београда рећи како је и то интеграција у ткз. косовске институције, али они поручују: толико о слободи кретања, о слободи уопште!

Тако то изгледа на терену, а ви одлучите да ли је напред написано пуко преживљавање или интеграција у ткз. косовско друштво и ко је Србе са Косова и Метохије натерао на једно или друго.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер